W niedzielę, 12 lutego, w siedzibie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety odbyły się całodniowe warsztaty dla młodych migrantek zamieszkujących Śląsk w ramach projektu „Dziedzictwo w dialogu”, który jest współfinansowany ze środków z programu Erasmus+. Uczestniczki z Turcji, Tunezji, Armenii, Ukrainy, Włoch, Turcji oraz Polski miały niecodzienną możliwość do zajrzenia wgłąb swojego dziedzictwa kulturowego.
„Tradycje”, „Uniwersalny język muzyki”, „Jestem silna, bo…”, „Zbuduj swoje skrzydła” – takie tytuły nosiły cztery warsztaty, w których wzięło udział 14 uczestniczek z różnych krajów w ramach projektu „Dziedzictwo w dialogu”. To niezwykłe spotkanie było poświęcone pochodzeniu, kulturze, patriotyzmie oraz sztuce. Podczas warsztatów migrantki w wieku 18-30 lat nie tylko mogły przeżyć wymianę kulturową, potrenować język i zdolności komunikacji międzykulturowej, ale również zawiązać nowe znajomości, nabrać pewności siebie i poradzić się w kwestiach zawodowych z prowadzącą. Warsztaty poprowadziła dla nas coacherka biznesowa, Urszula Leiss. To był wspaniały czas, a dziewczyny, mimo że zmęczone kilkoma godzinami szkolenia, pytały już o kolejne i wyszły ze stowarzyszenia z uśmiechami na twarzy : ) Takie reakcje zawsze nas bardzo cieszą.
Projekt „Dziedzictwo w dialogu” jest współfinansowany ze środków z programu Erasmus+. Partnerkami projektu jest hiszpańskie Viaje a la Sostenibilidad i organizacja z Serbii, CRPC – Crisis Response and Policy Centre. Cele projektu to: Cele projektu to:
- Zwiększenie empatii i zrozumienia kulturowego między imigrantkami a społecznościami lokalnymi z 3 różnych krajów (Polska, Hiszpania, Serbia).
- Zwiększenie dostępności do dziedzictwa kulturowego poprzez zrozumienie, dialog i zaangażowanie.
- Wzmocnienie pozycji kobiet migrantek i wyeksponowanie problemów, z którymi się borykają, oraz bardziej aktywnego uczestnictwa ich w społeczności.
- Zredukowanie stereotypów i uprzedzeń w zakresie kultury i obyczajów poprzez poszukiwanie wspólnych wartości.
- Stworzenie możliwości wzajemnego zrozumienia, dialogu międzykulturowego, solidarności i uczestnictwa obywatelskiego.
- Opracowanie materiału dydaktycznego do wykorzystania przez agentów społecznych oraz kobiety migrujące w celu powtórzenia metodologii.
- Poprawność jakości pracy i praktyk zaangażowanych organizacji.
Więcej na temat projektu „Dziedzictwo w dialogu” przeczytasz TUTAJ.