Spotkanie partnerskie w ramach projektu „Biały Słoń” w Sosnowcu

Pod koniec lipca w Sosnowcu odbyło się spotkanie partnerskie w ramach projektu z programu Erasmus+ pt. „BIAŁY SŁOŃ: STRATEGIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY ZE STRONY SPRAWCÓW”, który ma na celu opracowanie i rozwijanie sposobów na zwalczanie i zapobiegania przemocy (ze względu na płeć) na różnych podłożach. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety przez 3 dni gościło partnerów z Włoch i Litwy. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!
 
Pierwszego dnia harmonogram naszego spotkania był napięty, ale także bardzo interesujący. Po oficjalnym przywitaniu gości przez wiceprezeskę Stowarzyszenia Aktywne Kobiety Monikę Sobańską, zaprezentowaliśmy naszym partnerom bieżącą sytuację społeczno-polityczną w Polsce. Omówiliśmy też statystyki przemocy kobiet w Polsce oraz kwestie prawne z nimi związane. Po dniu pełnym informacji udaliśmy się z wizytą do Muzeum Śląskiego, które przypadło do gustu naszym gościom.  
 
 
Drugiego dnia nasi goście mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat przemocy seksualnej wobec kobiet, a także zapoznać się z działalnością wolontariuszki naszej organizacji, Julii Sorko. Julia tworzy sztukę, za sprawą której stara się edukować, wywierać pozytywny wpływ na świadomość społeczeństwa i docierać z ważnym przesłaniem do osób doświadczających przemoc seksualną. Zdecydowanie potrzebujemy więcej takich osób jak Julia! Wierzymy, że poprzez sztukę jesteśmy w stanie przyczynić się do zwalczania przemocy wobec kobiet. Po wspaniałym wystąpieniu Julii udaliśmy się do Ronda Praw Kobiet, zwiedzać galerie poświęconą prawom kobiet na przestrzeni lat. Nasi goście byli zachwyceni tą niezwykłą w skali całej Polski inicjatywą, która powstała (dzięki staraniom pracowniczek naszej organizacji oraz aktywistek) w Sosnowcu.
 
Nasza pracowniczka oraz lokalna aktywistka Dagmara przedstawiła również naszym partnerom prezentację na temat tego, jak wygląda reprezentacja mężczyzn w ruchach feministycznych oraz organizacjach na szczeblu globalnym. Czy wiedzieliście, że 1 na 3 mężczyzn uważa, że feminizm jest szkodliwy dla praw mężczyzn? 
 
Tego dnia nasi goście mieli okazję do zapoznania się z działalnością organizacji pozarządowej nowiwojownicy.org. Nowi Wojowniczy to organizacja zrzeszająca mężczyzn w działaniu. To również ludzie, do których można się zwrócić z każdym tematem związanym z męskością i rozwojem, czy po prostu z życiem. Jest to również platforma, w ramach której mężczyźni mogą dzielić się tym, co dla nich ważne oraz w czym są ekspertami. Wieczorem odbyła się międzynarodowa integracja – było wspólne grillowanie, śpiewy oraz granie na instrumentach! 
 
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Sosnowcu. To było długie, lecz niesamowicie satysfakcjonujące spotkanie. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z ogólną strategią i metodami pracy ze sprawcami przemocy domowej, realizowanymi przez personel sosnowieckiego zespołu. Ponadto, mogliśmy odbyć wspólną dyskusję i porównać styl pracy pracowników społecznych w Polsce do tych we Włoszech i Litwie, a także wymienić się dobrymi praktykami i pomysłami na efektywną działalność. Po lunchu zrobiliśmy burze mózgów i przedyskutowaliśmy pomysły na stworzenie w niedalekiej przyszłości nowego projektu, który w założeniu miałby być kontynuacją teraźniejszego. Jesteście ciekawi, co wymyślimy? 
 
 
Więcej na temat projektu BIAŁY SŁOŃ przeczytasz TUTAJ!
2022-08-01T12:59:05+02:00 1 sierpnia 2022|