FILM „SIOSTRY”2021-10-05T08:37:41+02:00

„Mama zawsze nam powtarzała: Dziewczyny, które dałam temu światu są silniejsze niż jego problemy.”

Poznaj historię trzech sióstr z Afganistanu, prawdziwych liderek – Zohry, Gaisu i Parastu, które wspólnie zmieniają sytuację kobiet w swoim kraju.

O filmie

Film SIOSTRY to dokument o niezwykłej sile kobiet na całym świecie. To historia życia trzech afgańskich sióstr – Gaisu, Zohry i Parastu –  ich marzeniach i walce o wolność. SIOSTRY poruszają temat  „siostrzeństwa” między nimi oraz między kobietami, które bohaterki poznały na swojej drodze. Film niesie przesłanie „siostrzeństwa”, które jest możliwe między kobietami ze Wschodu i Zachodu.
Uroda najstarszej z sióstr – Parastu – okazała się źródłem wielkiego dramatu dla całej rodziny. Jako 13-latka straciła ojca, który nie zgodził się na wydanie jej za mąż za lokalnego watażkę. Parastu miesiącami, dzień i noc, przebrana za mężczyznę, z karabinem w ręku broniła się przed porwaniem. Kiedy w końcu udało jej się uciec z rodzinnej wsi dramat się nie skończył. Wtedy to jej 6-letnia siostra Gaisu została przyrzeczona synowi lokalnego watażki. Gaisu cudem uniknęła przymusowego małżeństwa i wyemigrowała do USA, skąd wróciła dopiero rok temu, aby wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu pomagać kobietom w uniknięciu podobnego losu. Najmłodsza z sióstr, Zohra również nosi głęboko w sobie żałobę i pragnie “uwolnić się od smutku”.

Poprzez historię trzech sióstr odkrywamy ciemną i jasną stronę życia kobiet w Afganistanie. Tradycyjna mentalność zabrania im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z rozrywek, a nawet chodzić do lekarza. Jednakże mają one swoje strategie oporu i walczą o niezależność.

Ten film to niezwykła podróż w głąb kobiecego świata Afganek oglądana okiem Polek, działaczek ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, które wyruszyły do Afganistanu, by w imię solidarności wesprzeć swoje siostry, nawiązać współpracę w ramach projektu “Młode kobiety na rzecz zmiany”, wzmocnić liderki i nakręcić ważny film.

Trailer

Bohaterki

Parastu Yari

Parastu miała to nieszczęście, że urodziła się jako piękna kobieta. Na afgańskiej wsi w latach 90. to mogło wpędzić dziewczynę tylko w kłopoty. Jej uroda sprawiła, że zakochał się w niej lokalny watażka, który chciał się z nią ożenić. Ojciec Parastu sprzeciwił się wydaniu córki za mąż, co przypłacił własnym życiem. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona jej młodsza siostra – sześcioletnia wówczas Gaisu.

Dziś Parastu może być uznawana za kobietę sukcesu. Ukończyła studia prawnicze i ubiega się o fotel w afgańskim parlamencie. Ma dwójkę dzieci, a jej mąż jest także prawnikiem walczącym o prawa kobiet. Wbrew wszelkim nakazom kulturowym, męża wybrała sama.

Gaisu Yari

Gaisu urodziła się na głębokiej prowincji i została zaręczona w wieku lat 6. Od 15 roku życia była regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża. Cudem udało jej się uciec od przymusowego małżeństwa. Wyemigrowała do USA, skąd dopiero rok temu, wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu ze strony wciąż żyjącego watażki, zdecydowała się wrócić do Afganistanu aby ratować inne kobiety przed podobnym losem.

Gaisu aktywnie działa na rzecz kobiet. Ukończyła studia w zakresie gender i seksualności w Stanach Zjednoczonych. Pracowała w Ministerstwie Spraw Kobiet jako doradca ministra. Obecnie jest założycielem organizacji, która zachęca młode kobiety do rozwoju i przedsiębiorczości poprzez projektowanie mody. Jej organizacja współpracuje obecnie z ponad 300 kobietami z całego kraju.

Zohra Yari

Zohrę ominął los dwóch starszych sióstr. Dzięki pieniądzom Gaisu przesyłanym przez 9 lat z zagranicy, jako samotna młoda kobieta kupiła własne mieszkanie, budząc tym powszechne poruszenie. Obecnie pracuje wraz Gaisu w organizacji działającej na rzecz ekonomicznej emancypacji kobiet.

Zohra wyróżnia się nawet na tle wyemancypowanych kobiet – głośno wyraża swoje zdanie, nie boi się zgłaszać uwag czy zastrzeżeń, także wobec trenerek. Jest wyraźnie bardziej od innych zaangażowana emocjonalnie – wchodzi w gorące dyskusje i mocno przeżywa mniej postępowe poglądy koleżanek. Wciąż upomina się o prawa kobiet z prowincji, których perspektywy są nieporównanie gorsze od mieszkanek Kabulu.

Historia powstania filmu

Są takie miejsca, gdzie życie kobiet przypomina piekło. Takim krajem jest właśnie Afganistan – najsilniejszy bastion patriarchatu na świecie.
Jako Stowarzyszenie Aktywne Kobiety pracujemy z liderkami w Afganistanie. Wzmacniając ich rozwój, wzmacniamy ich pracę na rzecz innych kobiet w tym kraju. Wierzymy, że wszystkie kobiety są siostrami i chcą działać wspólnie dla swojego dobra, a kobieca solidarność buduje moc w kształtowaniu tego świata.

W 2016 roku  wyjechałyśmy do Afganistanu, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają realia życia tamtejszych kobiet. Przeprowadziłyśmy tam serię warsztatów dla kobiet-liderek. Spotkałyśmy się z młodymi aktywistami i działaczkami na rzecz praw kobiet. Efektem tej wyprawy jest film dokumentalny SIOSTRY.

Film opowiada historię Zohry i jej sióstr, dwóch rodzonych, oraz tych “przybranych” afgańskich i polskich. To historia niesamowitego spotkania, jakim stał się trening dla liderek “Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej” prowadzony przez polskie trenerki równości płci i trenerów afgańskich. Jest żywym dowodem na to, jak wiele łączy ludzi z najodleglejszych kultur, jeśli mamy wspólny cel.
My, kobiety z “zachodniego świata”, niejednokrotnie zastanawiałyśmy się skąd właściwie wiemy, czego chcą kobiety z odległych kultur, takich jak afgańska. Dzięki naszemu spotkaniu twarzą w twarz i odważnym “niepoprawnym politycznie” rozmowom, z każdym dniem stawało się dla nas coraz jaśniejsze, że wszystkie tak samo pragniemy wolności, miłości i szacunku. Dla siebie i naszych sióstr – niezależnie od tego skąd pochodzimy.
Film został zrealizowany w ramach projektu międzynarodowego “Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej” Erasmus+, współfinansowanie – Komisja Europejska.

Twórcy filmu

Scenariusz i reżyseria: Justyna Tafel
Zdjęcia: Hasibullah Asmati
Montaż: Justyna Tafel
Muzyka: Łukasz Korybalski
Producent: Monika Sobańska
Producenci wykonawczy: Aleksandra Gajoch, Jakub Kowalski
Produkcja: Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
Współfinansowanie: Komisja Europejska – film został zrealizowany w ramach projektu międzynarodowego projektu „Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej” Erasmus +.

Wspierali nas

  • Komisarz ds Praw Człowieka w Afganistanie Dr Sima Samar
  • działaczka praw kobiet Humaira Saqib
  • polityczki i parlamentarzystki z Kabulu, m.in Shinkai Karokhail
  • Ambasadorka United Nations – Hajar Abulfazl  
  • afgańskie organizacje SHUHADA, TAWANA, NEW LINE, NAI
  • Fundacja Heinrich Böll w Afganistanie
  • piłkarki z Afgańskiej Narodowej Kobiecej drużyny footbolowej,  
  • Uniwersytet Gawharshad z Kabulu
  • Afgańska Kobieca Agencja Prasowa
  • oraz organizacja Women Empowered Afghanistan z USA

Naszą inicjatywę oraz produkcję filmu wspierały fantastyczne polskie liderki (i liderzy), artystki, działaczki społeczne, dziennikarki.

Oferta pokazów specjalnych

Jeśli chcesz zorganizować w swoim mieście POKAZ FILMU i PRELEKCJĘ skontaktuj się z nami!

Jak wygląda sytuacja kobiet w Afganistanie – czy są szanse na zmianę?
Co daje kobietom polsko-afgańska współpraca?
Jakie trudności napotykają osoby realizujące programy pomocowe w Afganistanie?

Zapraszamy do współorganizacji i uczestnictwa w niezwykłych wydarzeniach, dzięki którym osoby i organizacje zainteresowane obroną praw kobiet, będą miały możliwość obejrzenia filmu oraz uczestniczenia w dyskusji z twórczyniami filmu.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Koordynacja pokazów specjalnych:
Damian Łukowiak
Tel. + 48 606 976 474
e-mail: promocja.sak@gmail.com