Relacja z projektu „Postaw się” na Węgrzech

W lipcu na Węgrzech odbył się projekt w ramach programu Erasmus+ pt. „Postaw się i walcz o swoje”. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestników z tej wymiany młodzieży! 

O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?

Dagmara: Codziennie mieliśmy szansę nauczyć się nowych rzeczy związanych z tym, jak poprowadzić swoją kampanię. Naszym głównym tematem było globalne ocieplenie, w ramach którego zorganizowaliśmy flashmob. Oprócz pracy nad naszą kampanią, mieliśmy też bardzo dużo czasu na integrację z uczestnikami z Hiszpanii, Bułgarii, a także Rumunii. Organizowaliśmy wieczorki kulturowe, tańczyliśmy, poznawaliśmy się. 
 
Alicja: Projekt dotyczył poznania metod i procesu organizacji kampanii. Zajęcia zaczynaliśmy zaraz po śniadaniu, od zabaw i energizerów, a potem braliśmy udział w wykładach lub wspólnych aktywnościach.
 
Martyna: tworzenie kampanii; zajęcia były od 10 do 14, w trakcie tego czasu zbieraliśmy się i omawialiśmy zagadnienia; organizatorzy byli swobodnie nastawieni, nie wywierali presji
 
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
 
Dagmara: Jedną z rzeczy, których się nauczyłam było to, że warto jeździć na projekty z Erasmus+. Oprócz podstawowej wiedzy o prowadzeniu kampanii, poznaliśmy również masę cudownych osób, których teraz możemy nazywać naszymi przyjaciółmi. 
 
Martyna: otwartość na ludzi, poszerzanie horyzontów, zwiększanie pewności siebie.

Alicja: Takie projekty są świetną okazją do podszkolenia swojego angielskiego, zarówno jak specjalistycznego, jak i użytkowego. Poznaliśmy nowych ludzi, który opowiedzieli nam o nowych kulturach prosto z ust osób, które są ich częścią.

Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?

Dagmara: Erasmus+ jest jedną z najlepszych rzeczy, która kiedykolwiek została wymyślona. Pozwala nam na pracę nad konkretnymi założeniami Unii Europejskich, pomaga nam się rozwijać poprzez podróże, poznawanie ludzi i zaznajomienie się z ich kulturami. Jestem wdzięczna, że Unia Europejska wspiera rozwój młodych ludzi. 
 
 
Alicja: Daje możliwość zdobycia nowej wiedzy w sektorach naszych zainteresowań, a także zdobycia youthpassu, który jest przydatnym dokumentem potwierdzającym nasze uczestnictwo i zdobycie wiedzy podczas projektu.
 
Martyna: poznania nowych ludzi z całej Europy, dzięki czemu twoje możliwości znacznie się poszerzają;  poznanie nowych kultur, jedzenia; zwiedzanie nowych miejsc.
 
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?

Alicja: Jestem osobą, która często bierze udział w różnych projektach edukacyjnych, które często wiążą się z organizacją kampanii edukacyjnych i informacyjnych, więc oczywiście ten projekt bardzo mi pomógł zdobyć wiedzę i doświadczenie w organizowaniu ich pod okiem profesjonalistów.

Dagmara: Myślę, że każdy z nas zyskał coś dla siebie podczas tego projektu. Nauczyliśmy się jak poprowadzić swoją kampanię, ale również niektórzy z nas zyskali nowych przyjaciół, miłość, poznaliśmy nowe kultury, zyskaliśmy więcej siły na dalsze działania. Wszystkie te rzeczy rozwijają nas i pomagają w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Nie ma słów, które by opisały, jak bardzo jestem wdzięczna za ten wyjazd. Dawno nie przeżyłam czegoś tak wspaniałego. 

Martyna: mam podstawową wiedzę na temat prowadzenia kampanii oraz ich wdrążania w życie; dowiedziałam się że najważniejszy jest pozytywny przekaz – tą wiedzę mogę wykorzystywać w życiu codziennym – np. podczas rozmowy lub konfliktu.

 
 
2022-07-27T12:29:51+02:00 25 lipca 2022|