Wizyta partnerska we Włoszech w ramach projektu „Biały Słoń”

Pod koniec lutego trzy delegatki Stowarzyszenia Aktywne Kobiety oraz trzech przedstawicieli Młodych Wojowników wzięli udział w wizycie partnerskiej we Włoszech w ramach projektu „Biały Słoń: Strategie przeciwdziałania przemocy ze strony sprawców” współfinansowanego ze środków z programu Erasmus+. Spotkanie miało na celu wymianę dobrych praktyk między krajami, a także zamykało roczny projekt. 

Pierwszego dnia wraz z partnerami z Włoch i Litwy wzięłyśmy udział w warsztatach dotyczących przemocy i rodzicielstwa, które poprowadzili dla nas dr Luca Rossi i dr Rita Petrolini. Spotkanie miało miejsce w siedzibie organizacji „Biały Słoń” w Atri. Pracując w grupach staraliśmy się scharakteryzować negatywne zachowania rodziców oraz ich wpływ na rozwój dziecka. Popołudniu udaliśmy się na uniwersytet w Teramo, gdzie wysłuchałyśmy wykładu pt. „Strategiczne cele i pozytywne działania w kierunku równości oraz w walce przeciwko przemocy opartej na płci”, który koordynowała prof. Fiametta Ricci, która jest członkinią Komisji Równych Szans na uniwersytecie.
 

W trakcie wykładu prezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety Halina Sobańska zaprezentowała przed włoskimi działaczkami i studentkami działania naszej organizacji oraz opowiedziała na temat zmiany definicji gwałtu w Polsce.

Zgromadzeni mieli również okazję do wysłuchania prezentacji na temat działań Młodych Wojowników na terenie województwa śląskiego. Młodzi Wojownicy to organizacja, która tworzy przestrzeń, gdzie mężczyźni mogą poszukiwać autentycznego siebie w taki sposób, jaki jest dla nich najlepszy w danej chwili oraz otrzymać wsparcie w rozwoju w otoczeniu społeczności inspirujących się i rozumiejących swoje potrzeby.

 
Drugiego dnia spotkania w trakcie sesji porannej mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji podsumowującej projekt „Biały Słoń”, którą poprowadziła dr Mariangela Passamonti. Wraz z partnerami z Litwy i Włoch analizowaliśmy wszelkie działania oraz spotkania, które odbyły się w trakcie tego rocznego projektu. Każdy z uczestników dokonał indywidualnej ewaluacji, dzięki czemu wszyscy mogliśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość.
 
 
W drugiej części dnia udaliśmy się na spotkanie z Przewodniczącą Rady ds. Równych Szans w prowincji Teramo oraz z Centrum Przeciwdziałania Przemocy „La Fenice”. Centrum to jest publiczne i oferuje bezpłatne oraz anonimowe wsparcie osobom doświadczającym przemocy fizycznej, seksualnej, ekonomicznej, psychicznej lub które są ofiarami stalkingu. W trakcie spotkania i ożywionych rozmów mogłyśmy wymienić swoje doświadczenia z partnerami z Włoch oraz przedstawić system pomocy działający w Polsce.
 
 
2023-02-27T16:23:33+01:00 27 lutego 2023|