Relacja z projektu na Słowenii „Uważny czy w głowie?”

Pod koniec kwietnia sześć osób wzięło udział w wymianie młodzieży w Murskiej Sobocie na Słowenii pt. „Uważny czy w głowie?”. Zachęcamy do przeczytania relacji naszych uczestników z projektu, który był dofinansowany ze środków z programu Erasmus+!

                       

O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?

Mohamed: Youth in action – mind full or mindful. Typowy dzień wyglądał następująco: wprowadzenie, jak przebiegnie dzień (zgodnie z planem), energetyzator przygotowany przez jedną z grup, kilka pytań do każdej grupy, na które należy odpowiedzieć za punkty oraz warsztat główny, przerwa kawowa, inne zajęcia lub energetyzatory, a następnie dzielenie się na różne grupy, aby wspólnie pracować nad zadaniem. Zastosowano normalny sposób nauczania, taki jak na normalnych zajęciach, ale także inne sposoby, takie jak uczenie się od rówieśników, uczenie się oparte na współpracy i działania prowadzone przez ucznia. 
 
Anna: Wzięłam udział w dziesięciodniowym projekcie Erasmus+ „Uważny czy w głowie?” w Słowenii. Nasz typowy dzień składał się z energetyzujących zadań, po których następowały zajęcia poranne i popołudniowe (na przykład wykład zaproszonych mówców, warsztaty kreatywne, ćwiczenia spójności, wycieczki, spacery na świeżym powietrzu, gry zespołowe), a wieczory spędziliśmy na studiowaniu kultur, cech i tradycji krajów uczestniczących w projekcie. Organizatorzy w swojej pracy z nami wykorzystywali integracyjne i nieformalne metody nauczania, takie jak konwersacje, gry, warsztaty, kursy mistrzowskie, eksperymenty. Wszystko to pozwoliło nam nie tylko zgłębić temat teoretycznie, ale także w praktyce poczuć i żyć przez jakiś czas w stanie świadomości i pełni umysłu.
 
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
 
Mohamed: Poznałem różne techniki radzenia sobie ze stresem i innymi problemami, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne, oraz tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia w odniesieniu do zdrowia psychicznego i fizycznego, uprawiając sport w określonych ramach, ponieważ sam sport może nawet zaszkodzić, jeśli przekracza niektóre granice. Dowiedziałem się wiele o nowych krajach, których wcześniej nie znałem i poznałem nowych przyjaciół z tych krajów, z którymi zostaliśmy bliskimi przyjaciółmi w ciągu kilku dni. Udało nam się również przeprowadzić kilka dialogów międzykulturowych na tematy, które nas dotyczą i udało nam się zobaczyć różne perspektywy.

Andrea: Jeśli chodzi o moje osobiste wrażenia, udział w tym projekcie był dla mnie okazją do większego otwarcia się, zdobycia większej pewności siebie i zastanowienia się nad promocją tych warsztatów w przyszłości. Fakt, że mieliśmy do czynienia z wieloma różnymi sytuacjami i ludźmi sprawił, że nauczyłam się i ćwiczyłam bardziej komunikatywne i asertywne umiejętności, które przydadzą się w moim codziennym życiu.

                   

Anna: Ten projekt nauczył mnie zwracać większą uwagę na swoje odżywianie i poziom aktywności, aby nie zapominać o ciele, bo bez stałego wsparcia nie zawsze będzie ono zdrowe. Dowiedziałem się, jakie gry i ćwiczenia potrafią zmobilizować. Zdobyłam też ogromne międzynarodowe doświadczenie, które nauczyło mnie podstaw kompetentnej komunikacji z ludźmi z różnych środowisk kulturowych. Dowiedziałem się więcej o innych krajach, nie tylko europejskich, ale także poza Unią Europejską. No i co najważniejsze, w końcu osobiście zapoznałam się z projektami Erasmus+ i dowiedziałam się jakie możliwości dają one swoim uczestnikom.

Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?

Mohamed: Miałem szansę podróżować na własną rękę, odkryć nowy kraj, w którym jestem zupełnie obcy, poznać kulturę, poznać miejscowych, którzy pomogli mi pomimo bariery językowej i mieć pewność podczas podróży, że mogę rozwiązać każdy problem, który napotkam na swej drodze. Poznałem nowych ludzi, zobaczyłem świat z innej perspektywy i mogłem cieszyć się obcowaniem z naturą.

Anna: Możliwości i korzyści płynące z uczestnictwa w programach Erasmus+ są bezcenne! Kiedy pierwszy raz usłyszałam o takich programach, byłam zdumiona i zaskoczona, że coś takiego w ogóle istnieje. To wspaniale, że ludzie w Europie mają takie możliwości uczenia się, wymiany kulturalnej, zawierania nowych znajomości i budowania silnych przyjaznych relacji między krajami. Uczestnicząc w takich wyprawach zanurzasz się w zupełnie nowy świat, w którym życie płynie zupełnie inaczej, a na bzdety po prostu nie ma czasu! Czas na komunikację, interakcję i odkrycie czegoś nowego mija z kosmiczną prędkością. Pod koniec uczestnictwa zdobywasz nie tylko nowe znajomości, ale naprawdę silną przyjaźń z ludźmi z zupełnie różnych części świata. Twoje horyzonty poszerzają się dziesięciokrotnie, podobnie jak pragnienie powtórzenia tego wspaniałego doświadczenia przynajmniej raz w życiu.

                     

Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?   

Mohamed: Nabrałem więcej pewności siebie i teraz wiem, że jeśli chciałbym podróżować, to mogę to zrobić, bez zbędnego martwienia się o to. Zawsze jest coś, czego możesz nauczyć się od drugiej osoby. Myślę, że mogę wykorzystać niektóre techniki wspierania zdrowia psychicznego oraz sport w celu uniknięcia stresujących dla mnie sytuacji. Mogę powiedzieć, że teraz mam nowych przyjaciół do odwiedzenia w większej liczbie krajów, więc czuję się bardziej związany ze światem. Poza tym liczba moich kontaktów jest teraz trochę większa i cała praca z młodzieżą jest z tym związana, jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie można uzyskać dzięki takiemu programowi.

Anna: Efekt tego projektu mogłabym nazwać pozyskanie nowych przyjaciół, zmiana intrapersonalna i globaln reset umysłu. Chwilowo uwolniłam się od stresu związanego z emigracją, uwolniłam twórczą energię, która była we mnie, otworzyłam się na świat bardziej osobiście i mogłam spojrzeć na siebie z nowej perspektywy. Wiedza z zakresu żywienia i kinezjologii pomaga mi na co dzień w planowaniu i wyznaczaniu zadań na dany dzień. Zaczęłam spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i teraz czuję się dużo bardziej aktywna i młodsza niż wcześniej, haha. Znajomość kultur różnych krajów pomaga mi teraz lepiej rozumieć ludzi wokół mnie, a także być aktywnym członkiem społeczeństwa europejskiego.

2022-07-08T13:11:44+02:00 13 maja 2022|