Tureckie bransoletki i bociany. Kartka z kalendarza #7

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety od lat bierze udział w Europejskim Korpusie Solidarności, czyli programie wolontariatu europejskiego. Jako organizacja zarówno wysyłamy polskich uczestników do różnych krajów za granicę, jak i gościmy zagranicznych wolontariuszy w Polsce. W kraju nad Wisłą współpracujemy zwykle ze szkołami alternatywnymi i demokratycznymi, ale znajdą się też projekty cyrkowe czy teatralne. W cyklu Kartka z kalendarza prezentujemy Wam poczynania naszych wolontariuszy. 

Cześć wszystkim! Jesteśmy Şahin i Tuğçe z Turcji i chcielibyśmy podzielić się naszymi ostatnimi warsztatami bransoletkowymi z uczniami szkoły podstawowej w Wolnej Szkole Waldorfskiej w Bielsku-Białej. 
 
Podczas zajęć rękodzielniczych wykonaliśmy bransoletki Matenitsa, aby świętować wiosnę i uczyć tradycji z europejskiej części Turcji i Bałkanów. Martenitsa to tradycyjny symbol wiosny, szczęścia i płodności. Jest to wyjątkowa i kolorowa bransoletka wykonana z czerwonych i białych nici lub wstążek. Nazwa „martenitsa” pochodzi od słowa „mart”, które oznacza marzec w języku tureckim i bułgarskim. Świętujemy nadejście wiosny, nosząc martenitsę przez cały marzec i czekamy, aby zobaczyć lecące bociany. Kiedy widzimy lecące bociany, oznacza to, że będziemy podróżować zbyt wiele przez cały rok.
 
Dzieciom w naszej szkole bardzo się to spodobało, zaczęliśmy warsztaty od opowiedzenia im, co to jest, dlaczego to robimy i co powinny zrobić ze swoimi bransoletkami. Opowiadanie o ptakach migrujących bocianach było trudną częścią, na szczęście nauczyliśmy się „bocian”, co jest polskim tłumaczeniem bociana. Ale do tego momentu używaliśmy rysunków na tablicy, a następnie uczniowie pokazali swoje lepsze umiejętności rysowania, które są lepsze od nas. Na zdjęciach widać ich niesamowitą pracę i kreatywność!

Şahin i Tuğçe z Turcji


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Europejskiego Korpusu Solidarności? Koniecznie wejdź na naszą stronę i sprawdź aktualne oferty. KLIK TUTAJ

2023-05-29T11:44:55+02:00 29 maja 2023|