Czy Państwo dacie wiarę, że w Sosnowcu działają aktualnie 22 kluby seniora? Tak, tak ! Większość z nich została utworzona lub jest wspierana przez sosnowieckie Stowarzyszenie Aktywne Kobiety (12), w ramach projektów realizowanych przez Stowarzyszenie, finansowanych z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich lub ASSOS/ Aktywni+.
Jaką rolę pełnią kluby seniora w społeczności lokalnej? – pytamy pomysłodawczynię i inicjatorkę tworzenia klubów seniora w Sosnowcu, założycielkę 12 klubów seniora – dr Halinę Sobańską, wiceprzewodniczącą sosnowieckiej Rady Miejskiej, prezeskę Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.
Halina Sobańska – W Polsce proces starzenia się bardzo przyspiesza, a życie wydłuża się. W 2050 r liczba osób w wieku 65+ sięgnie 32,7%. Jednocześnie postępuje zjawisko “podwójnego starzenia demograficznego”, czyli rośnie odsetek osób najstarszych.
Sosnowiec należy do miast najszybciej starzejących się. Aktualnie w mieście, osoby 60+ stanowią ok. 27%. Działają tu Dzienne Domy Pomocy Społecznej, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Rada Seniorów, organizacje pozarządowe i do niedawna tylko kilka klubów seniora. Dzisiaj mamy 21 klubów, w tym 11 założonych przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety. Kluby pełnią funkcje towarzyskie, integrują, edukują, informują, wspierają, aktywizują społecznie i obywatelsko. Ideą tworzenia klubów seniora jest lokalizowanie ich blisko miejsca zamieszkania, a więc na osiedlu, w dzielnicy. Jednak lokal dla klubu jest problemem. Dlatego doskonałym miejscem na siedziby klubów są palcówki szkolne, gdyż szkoły są w każdej dzielnicy, na każdym osiedlu.
Kluby to miejsca magiczne, bo umożliwiają osobom 60+ wspólne spędzanie czasu wolnego; wyrywają z monotonii życia; budują relacje; przeciwdziałają samotności, wykluczeniu. Na dodatek, same się rządzą i organizują. Liderów, którzy prowadzą kluby przygotowywaliśmy podczas szkoleń skierowanych do nich, gdzie uczyli się aktywizowania społeczności klubowej i lokalnej, budowania partnerstw, współpracy, rozwiązywania konfliktów; prowadzenia mediów społecznościowych. Trzeba pamiętać, że tę działalność prowadzą ludzie, którzy nigdy wcześniej takiej aktywności nie prowadzili. Dlatego wspieranie ich jest bardzo ważne.
Jak mieszkańcy miasta mogą dowiedzieć się gdzie, blisko ich miejsca zamieszkania, działa klub?
Halina Sobańska: Niebawem zaktualizujemy wydany trzy lata temu Informator o działających w mieście klubach seniora „Sąsiedzie wskocz do klubu”, w którym mieszkańcy znajdą wykaz działających klubów, adres siedziby, formy prowadzonej aktywności i oczywiście kontakt do lidera klubu. Te Informatory będzie można pobrać w bibliotekach, urzędzie miejskim, przychodniach zdrowia. Będą też w wersji elektronicznej na naszej stronie i na fb.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez panią Bale Seniora. Który to już Bal i dlaczego Bale?
Trudno mi policzyć, ale to chyba 10 Bal. Seniorzy lubią tańczyć i bawić się, bo Bal to zabawa, radość, śmiech, luz, spontan. Ale także okazja do kupienia sobie czegoś wystrzałowego, wystrojenia się, pójścia do fryzjera, kosmetyczki i może poznania kogoś. Organizowane przez nas Bale są tematyczne, np. Andrzejkowy, Walentynkowy ( Miłość nie jedno ma imię), Niepodległościowy ( z okazji 11 listopada), Przebierańców ( w karnawale). Uczestnicy bawią się do 01 w nocy. Ostatni Bal organizowaliśmy w Dniu Wiedźmy i dlatego, my – organizatorzy, wystąpiliśmy z miotłami. Ponieważ bawiąc się zatrzymujemy w sobie radość, zalecam więc seniorom, by działalnością klubową bawili się.
Z czego finansowany był tak duży projekt?
Projekt współfinansowany był w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych Aktywni+ na lata 2021- 2025.
A jakie plany w obszarze działania na rzecz seniorów?
Utworzenie kolejnych klubów i niesienie radości.
Dziękuję za miłe spotkanie.
Ja również. Szczęśliwego Nowego Roku.