Wielu seniorów wkraczając w wiek emerytalny rezygnuje z aktywności zawodowej. Z jednej strony – osoby te są źródłem cennej wiedzy i doświadczenia, z drugiej – ze względu na postęp technologiczny, nie wszyscy nadążają za zmieniającym się światem. Jak ta sytuacja wygląda w Polsce?
Seniorzy w Polsce
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2023 roku ponad 26 proc. populacji stanowiły osoby minimum w wieku 60 lat. W populacji osób starszych, największą grupę stanowiły kobiety (ponad 58 proc.).
Wg danych, w 2023 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 60-89 la wynosiła ok. 1 443 000 osób. Wśród aktywnych zawodowo dominują mężczyźni. Na zestawienia danych za 2024 będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Wyzwania seniorów na rynku pracy
Wraz z rozwojem technologicznym, seniorzy napotykają coraz więcej barier na rynku pracy. Ponadto, wielu pracodawców stroni od zatrudniania osób w wieku poprodukcyjnym w obawie o efektywność, elastyczność i zdolności adaptacyjne.
Ważnym aspektem są też kwestie zdrowotne. Seniorzy często wymagają większej opieki, częstszych wizyt u lekarzy i nie zawsze są w stanie wykonywać prace wymagające wzmożonej aktywności fizycznej.
Potrzeba aktywizacji seniorów w Polsce jest realna
Od wielu lat media zalewają informacje, że w Polsce brakuje pracowników. Jednym z rozwiązań mogłoby być zatrudnianie seniorów. Niektóre miasta wdrażają programy dedykowane właśnie seniorom np. poprzez międzypokoleniowe inicjatywy łączące starszych i mniej doświadczonych pracowników w ramach działalności jednego zespołu. Tego rodzaju współpraca ma wiele zalet – zarówno nowi pracownicy, jak i ci bardziej obeznani z tematem mogą się od siebie wzajemnie uczyć, zwiększają się ogólne kompetencje grupy, a także takie rozwiązania często przyczyniają się do przełamywania uprzedzeń na tle wieku.
Wydaje się, że zatrudnianie seniorów w niedługim czasie stanie się priorytetowym rozwiązaniem.Do tego czasu musi się jednak wiele zmienić, w tym podejście samych pracodawców, którzy będą musieli przygotować się i firmę na zatrudnianie osób 60+.Oznacza to nie tylko inwestycję w szkolenia seniorów, ale także w organizację pracy i stanowisk pracy. Zmiana podejścia jest także po stronie seniorów, którzy będą musieli przejść kursy, szkolenia przygotowujące ich do obsługi nowoczesnych urządzeń i stanowisk. Czyli, trzeba będzie się znowu edukować.
Finał? Korzyści dla wszystkich, bo wszyscy możemy na tym skorzystać.