Podsumowanie kursu treningowego „Równość płci”

W miesiącu Walentynek wolontariusze Aktywnych Kobiet uczestniczyli w szkoleniu na temat równości płci („Improving Youth Work Towards Gender Equality”). Kurs odbył się w malowniczej miejscowości Penagos w Kantabrii w północnej części Hiszpanii. Głównym celem tego projektu było uświadomienie sobie subtelnych, codziennych sytuacji dyskryminacji ze względu na płeć, z jakimi spotykają się młodzi ludzie w wyniku seksistowskich wypowiedzi i zachowań kulturowych.

Kurs płynnie łączył poznawanie lokalnego środowiska i kultury z nieformalnymi działaniami podnoszącymi świadomość codziennego seksizmu. Przedpołudnia w większości poświęcone były na zajęcia teoretyczno-praktyczne prowadzone przez wykładowcę o dużej wiedzy, który przeprowadził nas przez poszczególne pułapki seksizmu i pokazał podstawy neuronauki, jak np. jak mózg buduje emocje, opinie i naszą własną rzeczywistość. Ponadto przedstawione zostały sposoby i style komunikacji, wdrażane i dyskutowane. Podczas popołudnia mieliśmy okazję pracować nad prezentacją własnych projektów w grupach na tematy takie jak stereotypy płci, toksyczna męskość i kobiecość, gaslighting i wiele innych.

Jeśli chodzi o poznawanie lokalnej kultury i środowiska, odwiedziliśmy lokalną ekowioskę, a także spędziliśmy pół dnia w Santander, przybliżając tym samym piękno północnej Hiszpanii. Środowisko wokół zakwaterowania dało nam możliwość łatwego wybierania się na wycieczki w czasie wolnym, ponieważ otoczenie i widoki Penagos są wybitne.

Podczas całego pobytu w Penagos mieliśmy okazję spróbować najlepszych potraw i lokalnych specjałów kuchni hiszpańskiej, takich jak Patata czy Paella. Już drugi wieczór spędziliśmy na degustacji narodowych specjałów z krajów wszystkich uczestników, a także tańczyliśmy bułgarskie tańce narodowe wraz z parą z Bułgarii.

 

Mieliśmy okazję spotkać i poznać inspirującą młodzież ze Słowacji, Włoch, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Jak wszystkie projekty Erasmus+, szkolenie polegało nie tylko na zdobyciu pewnej wiedzy teoretycznej, ale także na nawiązaniu nowych przyjaźni, poznaniu siebie, poznaniu świata poza swoją strefą komfortu. Było to wyjątkowe doświadczenie i jesteśmy naprawdę wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie.

Marius


Projekt, w którym braliśmy udział był o temacie równości płciowej. Typowy dzień rozpoczynał się od śniadania, następnie zajęcia w formie mini wykładu a po obiedzie praca w grupach nad projektem, który później przedstawialiśmy. Organizatorzy używali ciekawych metod przekazywania informacji, różnorakich prezentacji, animacji, ciekawych tematów do pracy w grupach.

2. Nauczyliśmy się wiele rzeczy jak na przykład metod negocjacji i porozumiewania się w grupie, różnorakich metod komunikacji. Teraz mamy większą wiedzę na temat podziału ról w rodzinie i w społeczeństwie. Dowiedzieliśmy się, że czasami język obcy niekoniecznie musi być przeszkodą w komunikacji.

3. Program Erasmus+ daje wiele możliwości. Główną na pewno jest to, że poznajemy różnych ludzi i ich różnorakie historie i dowiadujemy się o świecie z różnych perspektyw. Poznajemy dany kraj nie jako turyści ale bardziej z perspektywy miejscowych i bardziej od środka i możemy bardziej wsiąknąć w jej kulturę.

4. Moim zdaniem najważniejszym rezultatem tego projektu jest to, że bardziej otworzyliśmy się na świat i na inną kulturę. Staliśmy się bardziej wrażliwi na równość płciową i na równouprawnienie. Na pewno jesteśmy bardziej przygotowani na pracę w grupach i na lepszą komunikację z ludźmi, którzy nawet nie mówią w naszym języku.

Kasia

2023-02-27T16:01:50+01:00 20 lutego 2023|