Relacja z projektu „Odetchnij na moment” w Hiszpanii

We wrześniu w Hiszpanii odbył się projekt w ramach programu Erasmus+ pt. „Odetchnij na moment”. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestniczek tego kursu treningowego! 

O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?

Kinga: Projekt, w którym brałam udział miał przybliżyć nam temat jogi i uważności, która łączy fizyczną i mentalną część naszego ciała. Dzięki praktykom, które poznałam, nauczyłam skupiać się na chwili obecnej. Często zapominamy, że to, co jest teraz, jest najważniejsze.  Każdy dzień na projekcie był starannie zaplanowany. Nie zabrakło praktyki jogi, poznałam różne metody medytacji i pracy z oddechem. 
 
 
Karolina: Głównymi tematami projektu była joga i medytacja. Celem było zapoznanie wszystkich uczestników z podstawami zarówno jogi, jak i medytacji, ukazanie realnego wpływu jaki może mieć na nasze życie oraz oczywiście zachęcenie do dalszej praktyki. Typowy dzień zaczynał się zawsze od wspólnego śniadania, a później od warsztatów związanych z tematem (od praktyki jogi poprzez różnego rodzaju techniki relaksacyjne, kończąc na metodach oddechowych). Oczywiście wszystkie zajęcia były prowadzone z użyciem metod edukacji nieformalnej, atmosfera była bardzo przyjazna, co zachęcało uczestników do ciągłych dyskusji oraz wymieniania się doświadczeniem. Dzień zazwyczaj kończył się wspólnym journalingiem, co bardzo przekonało mnie do doceniania codzienności.
 
 
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
 
Karolina: Najważniejszą rzeczą, której nauczyłam się podczas projektu było poznanie wielu technik oddechowych. Są one niesamowitym narzędziem do pracy ze swoim ciałem i umysłem. W dzisiejszych czasach oddech jest niedoceniony, a szkoda, bo jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi do radzenia sobie ze stresem czy np. z bezsennością. Oddech ma bardzo korzystny wpływ na nasz umysł i pomaga wejść w stan medytacji – bycia tu i teraz. Wzięcie kilku głębszych, świadomych (!) oddechów pomaga uspokoić umysł i rozluźnić ciało. Uważam, że nabyte umiejętności pomogą nie tylko mi samej, ale także przyszłym pacjentom w pracy psychologa.
 
Kinga: Podczas projektu nauczyłam się bardziej słuchać potrzeb swojego ciała. Medytacja pomogła mi w skupieniu się na tym, co się dzieje tu i teraz. Joga sprawiła, że nabrałam mnóstwo energii do działania. Praca z oddechem pomogła nam uspokoić swój umysł. Różnorodność tematów podczas projektu sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie. Było to cenne, by poprawić jakość naszego codziennego życia.
 
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
 
Kinga: Program Erasmus+ daje ogromne możliwości rozwoju. To świetna okazja, by poznać bliżej interesujące nas tematy, przy tym poznać ludzi z wielu różnych narodowości. Dużym atutem jest również podszkolenie języka angielskiego. Dzięki programowi Erasmus+ zdobywamy cenne doświadczenia, które przydadzą nam się w codziennym życiu.
 
 
Karolina: Program Erasmus+ daje ogromne możliwości jeśli chodzi o nasz rozwój: pokonanie bariery językowej, okazja do podróży, poznania innych kultur, wymiany doświadczeń, sprawdzenia siebie w różnych sytuacjach życiowych. Dodatkowo, prowadzone warsztaty przez świetnie znające się na temacie osoby pozwalają na wyjście ze swojej strefy komfortu, a użycie edukacji nieformalnej, która jest kluczowa w projektach Erasmusa pozwala, aby wiedza zdobyta podczas kursu towarzyszyła nam na długo. 
 
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
 
Karolina: Najważniejszym rezultatem z wyjątkiem poznania wcześniej opisywanych metod oddechowych było zgłębienie tematu jogi i medytacji. mimo tego, że obie te dziedziny były mi dobrze znane od dawna, to dzięki projektowi doszkoliłam i ugruntowałam swoją wiedzę oraz zobaczyłam, jakie błędy popełniałam. Mam również nadzieję, że jak najszybciej zacznę przekazywać swoją znajomość technik relaksacyjnych, które realnie mogą pomóc ze stresem, który towarzyszy każdemu z nas w codziennym życiu. Dodatkowo, prowadzenie journalingu (czyli zapisywanie swoich przemyśleń w zeszycie), do którego początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona, unaoczniło mi, jak przelewanie myśli na papier może być ratunkiem w tzw. gonitwie myśli, która non stop dotrzymuje mi kroku. Co tu dużo pisać, plusów projektów Erasmusa jest tyle, że polecam z całego serca każdemy, więc nie czekajcie, tylko aplikujcie na tę niesamowitą przygodę!
 
 
Kinga: Dzięki temu projektowi nabrałam ogromnej chęci do dalszego działania. Poznałam inspirujących ludzi, podszkoliłam mój język angielski. Wiedzę, którą zdobyłam, będę wykorzystywać w życiu codziennym. Zmieniłam całkowicie podejście do jogi i teraz jest ona dla mnie wspaniałą praktyką, która pozwala mi bardziej poznać moje ciało. Medytacja, z której chętnie korzystam, pomaga mi radzić sobie z myślami. Jestem wdzięczna, że miałam przyjemność uczestniczyć w tym projekcie. Warto korzystać z takich projektów, bo bez wątpienia jest to wspaniała okazja dla każdego.
2022-10-03T12:55:59+02:00 3 października 2022|