Relacja Moniki z wolontariatu w Armenii

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety od lat bierze udział w Europejskim Korpusie Solidarności, czyli programie wolontariatu europejskiego. Jako organizacja zarówno wysyłamy polskich uczestników do różnych krajów za granicę, jak i gościmy zagranicznych wolontariuszy w Polsce. Poniżej prezentujemy relację z projektu w Armenii naszej polskiej wolontariuszki Moniki.

Cześć, jestem Monika. Chciałabym się z Wami podzielić moimi wrażeniami z projektu w Armenii.

Armenia to sztuka na ulicy, pełne skarbów zabytki, pyszne jedzenie, nieprzetarte szlaki, piękne krajobrazy i niesamowita przyroda. Dużą wartością są ludzie – ze swoją życzliwością i gościnnością. Na początku września ubiegłego roku wylądowałam na lotnisku Zvartnots (10 km od centrum Erywania). Po wszystkich procedurach lotniskowych wyszłam z lotniska na ulicę i wraz z ciepłym powiewem wiatru poczułam, że zaczyna się nowa przygoda w moim życiu.

W ramach projektu z Europejskiego Korpusu Solidarności pracuję w biurze organizacji pozarządowej HUJ- Voluntary Service of Armenia. Do moich zadań należą między innymi:
– prowadzenie profili w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz wpisy na stronie internetowej,
– aktualizacja broszur, materiałów promocyjnych dotyczących HUJ – Voluntary Service of Armenia, tworzenie standów informujących o bieżących działaniach organizacji,
– przeprowadzanie wywiadów z wolontariuszami,
– pomoc w organizacji wydarzeń, np. seminarium dla młodych dziennikarzy,
– wsparcie w organizacji summer camps.

Mieszkając w Erywaniu mam możliwość wykorzystywać znajomość języka rosyjskiego, z czego jestem zadowolona. W wolnym czasie odkrywam i zwiedzam Armenię. Chodzę do teatru, kina. Sporo rozmawiam z ludźmi, którzy mieszkają w Erywaniu. Spędzam czas na świeżym powietrzu, blisko natury w i poza Erywaniem. Erywań należy do jednych z bardziej „zielonych miast”, w których do tej pory byłam. Podczas projektu uczę się otwartości i tolerancji dla kultury i tradycji, sposobu zachowania i wypowiadania się oraz podejścia do życia ludzi wśród których się otaczam. Pamiętam, że początek był trudny, aczkolwiek szybko zaadaptowałam się do nowych warunków życia. W procesie adaptacji sporo wsparcia otrzymałam od ludzi, którzy pracują w HUJ – Voluntary Service of Armenia. Uważam, że wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności daje możliwość lepszego poznania siebie, poszerzenia własnej strefy komfortu. Projekty EKS mogą być doskonałą okazją do rozwoju, poznania nowych zakątków świata, obcowania z inną kulturą, spotkania intersujących ludzi i zdobycia pięknych wspomnień.

Monika


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Europejskiego Korpusu Solidarności? Koniecznie wejdź na naszą stronę i sprawdź aktualne oferty. KLIK TUTAJ

2023-04-04T14:33:54+02:00 4 kwietnia 2023|