Moja podróż ku wzmocnieniu w Polsce. Kartka z kalendarza #4

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety od lat bierze udział w Europejskim Korpusie Solidarności, czyli programie wolontariatu europejskiego. Jako organizacja zarówno wysyłamy polskich uczestników do różnych krajów za granicę, jak i gościmy zagranicznych wolontariuszy w Polsce. W kraju nad Wisłą współpracujemy zwykle ze szkołami alternatywnymi i demokratycznymi, ale znajdą się też projekty cyrkowe czy teatralne. W cyklu Kartka z kalendarza prezentujemy Wam poczynania naszych wolontariuszy. 

Cześć! Nazywam się Tuğçe Akbaş i pochodzę z Tekirdağ/Turcja. Jako świeżo upieczona absolwentka inżynierii chemicznej, postanowiłam zrobić sobie przerwę w nauce, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i odkryć nowe horyzonty. Nie wiedziałam, że ta decyzja doprowadzi mnie do Wolnej Szkoły Waldorfskiej w Bielsku-Białej, gdzie rozpocznę podróż w kierunku rozwoju osobistego i wzmocnienia.

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam w październiku, mogłam obserwować wszystkie rodzaje zajęć, w tym język angielski, muzykę, sztukę, rysunek, rękodzieło i pracę w drewnie. Byłam zafascynowana różnymi metodami edukacyjnymi stosowanymi w szkołach waldorfskich i szybko zapoznałam się z dziećmi. Zaczęłam szydełkować rękawiczki, uchwyty na wodę i figurki świąteczne na szkolny kiermasz świąteczny. Szydełkowanie to jedno z moich hobby, więc był to dla mnie świetny sposób na połączenie pracy i zabawy.

Uczestnicząc w warsztatach z ceramiki i wianków świątecznych, czułam się spełniona, gdy tworzyłam z gliny swój własny kubek. Podczas jarmarku świątecznego przepełniała mnie radość, gdy witałam rodziny i pomagałam dzieciom malować figurki i drewniane przedmioty. Szkolenie po przyjeździe do Torunia było punktem zwrotnym w mojej podróży, ponieważ poznałam nowych wolontariuszy i dowiedziałam się o Polsce i wolontariacie. Mam teraz sieć przyjaciół w całym kraju, którzy inspirowali mnie i wspierali przez cały czas pobytu tutaj.

                                                                      

Śnieżne dni w grudniu przyniosły zarówno wyzwania, jak i piękno mojego doświadczenia w Bielsku-Białej. Mimo że śnieg utrzymywał się przez prawie dwa miesiące, był dla mnie przypomnieniem siły i odporności natury. Świętowanie Sylwestra z moimi przyjaciółmi w mieście, w otoczeniu oślepiających fajerwerków, było momentem, którego nigdy nie zapomnę. Zimowa przerwa pozwoliła mi na podróż do Wiednia i Budapesztu, gdzie byłam narażona na nowe kultury, kuchnie i sztukę. Od mojego pierwszego doświadczenia z operą do odwiedzenia Muzeum Belwederskiego i zanurzenia się w galeriach sztuki, poczułam poczucie zachwytu i docenienia piękna życia.

Wracając do Bielska-Białej po moich podróżach, jeden z moich przyjaciół ze szkolenia on-arrival odwiedził mnie i wzięliśmy kolejkę linową na górę, aby podziwiać wspaniałe widoki na ośnieżony krajobraz. Odwiedziliśmy również Katowice, aby poznać nowych przyjaciół i miło spędzić z nimi czas.

                         
Po zimowej przerwie zrobiłam prezentację na temat emisji gazów cieplarnianych, aby nauczyć uczniów o zmianach klimatu. Przedstawiłam również marmurkowanie Ebru i tureckie style sztuki, w tym çini, miniaturę, ebru i słynnych artystów, takich jak Osman Hamdi Bey. Nauczyłam nawet studentów marmurkowania Ebru za pomocą lakieru do paznokci, co bardzo im się spodobało.

Te ostatnie trzy miesiące były podróżą rozwoju i umocnienia. Nauczyłam się tak wiele o sobie, o innych i o świecie. Wolna Szkoła Waldorfska w Bielsku-Białej zawsze będzie zajmować specjalne miejsce w moim sercu i jestem wdzięczna za doświadczenia i wspomnienia, które tu zdobyłam. Wiem, że ta podróż będzie mnie nadal kształtować i inspirować przez resztę mojego życia.

 Tuğçe z Turcji


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Europejskiego Korpusu Solidarności? Koniecznie wejdź na naszą stronę i sprawdź aktualne oferty. KLIK TUTAJ

2023-02-20T11:49:03+01:00 20 lutego 2023|