Konferencja „Moje ciało moją właśnością”

Jak działają współczesne media?

25 i 26 marca odbyły się dwudniowe warsztaty pt. „Jak działają współczesne media?”. Odbiorcami zajęć byli uczniowie liceum w Lubinie (woj. dolnośląskie) w wieku 16-19 lat, którzy bardzo aktywnie debatowali na tematy społeczne, praw człowieka, praw kobiet oraz roli mediów jako czwartej władzy.  
 
W trakcie warsztatów, debat, burz mózgów i gier młodzi ludzie dowiedzieli się m.in.: 
– skąd czerpać informacje i jak czytać współczesny dyskurs medialny, ze szczególnym naciskiem na sprawy społeczne tj. prawa człowieka, aborcja, prawa kobiet;
– jak i na czym zarabiają współczesne media?;
– dlaczego mediom „nie opłaca się” poruszać niektórych tematów?;
– co najbardziej „elektryzuje” publiczność?;
– dlaczego dane tematy się lepiej „klikają”, niż inne?;
– role w mediach, czyli kto najwięcej zarabia?;
– czy AI zastąpi dziennikarzy?
– jak pisać o tematach trudnych?
– gdzie szukać informacji na tematy społeczne?
– jak sprawdzać informacje w mediach?
– dlaczego „nie opłaca się” pisać rzetelnie o prawach kobiet?
 
Projekt „My body is my own” – Moje ciało moją własnością, finansowany z programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values Programme) Komisji Europejskiej wpisuje się w priorytet, jakim jest przeciwdziałanie dezinformacji na temat seksualności i praw reprodukcyjnych, wokół których zawsze było duże tabu. Naszym zdaniem, promowanie transgranicznej debaty na te tematy jest niezwykle ważne. Dlatego wspólnym wysiłkiem kilku krajów postaramy się znaleźć wspólne podejście do przeciwdziałania dezinformacji i dostarczyć potrzebnej wiedzy oraz narzędzi obywatelom. Pomogą nam w tym aktywiści społeczni i media, które niezaprzeczalnie odgrywają podstawową rolę w życiu społecznym. Celem projektu Moje ciało moją własnością jest znalezienie wraz z dziennikarzami i działaczami społecznymi wspólnych punktów i najlepszych praktyk w zakresie przeciwdziałania dezinformacji oraz promowanie europejskiej debaty z udziałem szerokiej publiczności w krajach uczestniczących w projekcie.
 
2024-04-19T22:57:18+02:00 19 kwietnia 2024|