Seniorzy stanowią ważną grupę zawodową w Polsce. Doświadczeni pracownicy są coraz cenniejszym kapitałem na rynku pracy. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek na temat pracy seniorów.
Możliwości zatrudnienia dla seniorów
Jedną z najczęściej wybieranych przez seniorów opcją zatrudnienia jest praca w niepełnym wymiarze godzin, na część etatu. Wiąże się to z potrzebami seniorów i pozwala zachować równowagę między obowiązkami zawodowymi, a życiem osobistym i dbaniem o zdrowie. Najpopularniejsze branże to: handel detaliczny, edukacja czy usługi administracyjne.
Przykładami firm, które zatrudniają seniorów i proponują im elastyczne godziny pracy są m.in. Biedronka czy Lidl, podobnie dzieje się w sektorze usług. Seniorzy są postrzegani jako lojalni, zaangażowani i doświadczeni pracownicy, z których zdecydowanie nie warto rezygnować.
Programy aktywizujące seniorów
W Polsce jest coraz więcej programów wspierających seniorów i zachęcających do powrotu lub utrzymanie się na rynku pracy. Jednym z nich jest program „Aktywni Plus”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, który wspiera projekty umożliwiające seniorom rozwijanie kompetencji. Wiele organizacji pozarządowych prężnie działa, by środki zostały poprawnie rozdysponowane, z jak największą korzyścią dla seniorów. Przykładem tego jest projekt „Zagłębie aktywności społecznej i obywatelskiej seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety. Projekt zakładał m.in. utworzenie nowych klubów seniora w Sosnowcu, powołanie Akademii Lidera – Seniora, warsztaty w ramach Akademii, Kawiarenki Obywatelskie, II Forum Klubów Seniora w Sosnowcu, Bal Seniorów oraz liczne aktywności organizowane przez kluby. Szkolenia, które przeszli liderzy klubów seniora w ramach Akademii, jak najbardziej mogą być wykorzystane zawodowo przez seniorów,np. tworzenie partnerstw, rozwiązywanie konfliktów, wykorzystanie mediów społecznościowych do promocji aktywności i poszukiwania pracy. Nie ulega wątpliwości, że osoby 60+ mają ogromną wiedzę i doświadczenie, ale świat się zmienia, a tempo zmian jest ogromne. Dlatego, z pomocą w tym nowym świecie mogą przyjść ludzie młodzi, wprawdzie bez doświadczenia ale z nowoczesną wiedzą, niezbędną na rynku, np. w zakresie technologii. Współpraca pokoleń ma więc sens, bo możemy uczyć się od siebie wzajemnie, czerpać od siebie. Jak? Na przykład tworząc zespoły międzypokoleniowe, które będą razem pracować, wzajemnie się uzupełniać, uczyć od siebie. Ta współpraca po prostu się opłaca, nie tylko w kwestiach zawodowych, ale i ogólnoludzkich.