Jak odkryłem siebie w Bielsku-Białej. Kartka z kalendarza #5

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety od lat bierze udział w Europejskim Korpusie Solidarności, czyli programie wolontariatu europejskiego. Jako organizacja zarówno wysyłamy polskich uczestników do różnych krajów za granicę, jak i gościmy zagranicznych wolontariuszy w Polsce. W kraju nad Wisłą współpracujemy zwykle ze szkołami alternatywnymi i demokratycznymi, ale znajdą się też projekty cyrkowe czy teatralne. W cyklu Kartka z kalendarza prezentujemy Wam poczynania naszych wolontariuszy. 

Witam wszystkich! Mam na imię Sahin i pochodzę z Turcji. Mam przyjemność ogłosić, że obecnie jestem wolontariuszem w Wolnej Szkole Waldorfskiej w Bielsku-Białej. Jako inżynier chemik robiący sobie przerwę od tradycyjnej ścieżki akademickiej, znalazłem się w Bielsku-Białej, w Polsce, gdzie dzielę się swoją wiedzą, umiejętnościami i kulturą z lokalną społecznością poprzez wolontariat. Ostatnio zacząłem uczyć uczniów szkoły średniej o ważnym temacie, jakim są zmiany klimatu, co było dla mnie bardzo satysfakcjonującym i wzbogacającym doświadczeniem.

Przyjazd do Bielska-Białej zmotywował mnie do rozpoczęcia wolontariatu i pomocy w zdobywaniu wiedzy przez uczniów. Dołączyłem do zajęć z języka angielskiego i wzbogaciłem je o moje tureckie dziedzictwo, ucząc o sztuce, muzyce i tradycjach mojej kultury.

Zima przyniosła nowe doświadczenia, takie jak udział w warsztatach świątecznych i wycieczki do Wiednia i Budapesztu, gdzie zanurzyłem się w nowych kulturach i kuchniach.

Nauczanie o zmianach klimatu przyniosło mi największe spełnienie. Widzieć iskrę w oczach uczniów, którzy dowiadują się o sposobach zmniejszenia swojego śladu węglowego i wywierania pozytywnego wpływu na świat, to uczucie, którego nie da się opisać słowami. Będę nadal prowadził ich przez temat adaptacji i strategii łagodzenia skutków globalnego ocieplenia.

Ogólnie rzecz biorąc, moja podróż na wolontariat w Bielsku-Białej była niesamowitym doświadczeniem i nie mogę się doczekać nowych przygód i możliwości. Zawarłem nowe przyjaźnie, poznałem różne kultury i miałem przywilej dzielenia się swoimi pasjami i wiedzą z innymi. Jestem wdzięczny za tę możliwość i gorąco polecam wolontariat jako sposób na wzbogacenie swojego życia i wywarcie pozytywnego wpływu na innych.

Dodatkowo, moja miłość do tureckiej sztuki i kultury miała szansę rozkwitnąć, gdy dzieliłem się nią z uczniami w Wolnej Szkole Waldorfskiej. Doświadczenie omawiania ukrytych wiadomości w obrazach Osmana Hamdi Bey’a i ekscytacja związana z próbą naszych sił w tworzeniu sztuki Ebru przy użyciu lakieru do paznokci była naprawdę magiczna. To był chwytający za serce moment, gdy widzieliśmy jak kreatywność i unikalne perspektywy uczniów ożywają poprzez ich sztukę.

Ta podróż w ramach wolontariatu nadal jest podróżą odkrywania siebie i dawania siebie, i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jakie nowe przygody i możliwości czekają na mnie.

Sahin z Turcji


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu Europejskiego Korpusu Solidarności? Koniecznie wejdź na naszą stronę i sprawdź aktualne oferty. KLIK TUTAJ

2023-02-20T15:02:53+01:00 20 lutego 2023|