Relacja z projektu „Bezpieczne miejsce” w Hiszpanii

Na początku października w Hiszpanii odbył się projekt „Bezpieczne miejsce” w ramach projektu Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się z relacją naszej uczestniczki Małgorzaty! 

Projekt pod tytułem ”Bezpieczne miejsce”, był skierowany do osób pracujących z młodzieżą, dotyczył emocji, a także stresu, opresji, jaki wpływ mają na nasz organizm, jak je oswajać czy nad nimi pracować. Jak dążyć do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, zaufania, znalezienia tego BEZPIECZNEGO MIEJSCA w swoim życiu, w sobie. To co mnie skłoniło do wzięcia udziału w nim to zainteresowanie psychologia i szukanie sposobu do radzenia sobie ze stresem.
 
Szkolenie miało na celu naukę zarządzania emocjami. Brało w nim udział około trzydziestu pracowników organizacji dla młodzieży, z dwunastu krajów. Metody szkolenia to edukacja nieformalna, praca z oddechem, praca z ciałem, medytacja, terapia poprzez sztukę, Porozumienie Bez Przemocy.
 
 
Żaden dzień nie był taki sam dzięki naszej trenerce, która dzieliła się z nami swoja obszerną wiedzą na temat możliwości mózgu, polyvagalnej teorii, rozpoznawania emocji i nie mylenia ich z uczuciami. Jeździliśmy też na wycieczki-nad ocean, do pobliskich miejscowości i safari. Mieliśmy wieczór kulturowy i naukę tradycyjnych tańców z różnych krajów. Niektórzy próbowali swoich sił w spinaczce, górskim trekkingu czy windsurfingu. Pracowaliśmy głównie w międzynarodowych grupach, każda grupa miała za zadanie przygotować prezentację o wybranym zagadnieniu, dzięki czemu dużo nauczyłam się o depresji, jak ważny jest to problem społeczny, którego nie można lekceważyć.
 
Był to mój pierwszy wyjazd na projekt do Hiszpanii i muszę przyznać, że zostałam mile zaskoczona. Szkolenie było świetnie zorganizowane i organizatorzy dołożyli dużo starań, żeby każdy punkt programu został zrealizowany, nie było miejsca na nudę czy improwizację. Miałam możliwość poznania nie tylko pięknej Kantabrii ale również też Kraju Basków, nauczyłam się być bardziej świadoma swojego ciała i swoich emocji, wyrażania uczuć. Pracowałam nad asertywnością.
 
 
Program Erasmus daje możliwości poznania nie tylko metod edukacji nieformalnej, ale również pracy w międzynarodowym środowisku, dzięki temu otwieramy się na poznawanie innych kultur i uczymy tolerancji i szacunku do odmienności. To również cenna wymiana myśli, doświadczeń oraz możliwość edukacyjnej przygody.
 
2022-10-19T13:57:58+02:00 19 października 2022|