DRAGON DREAMING
czas na Wielką Zmianę
Dlaczego tak wielu działaczy środowiskowych i projektów społecznych nie osiąga zamierzonych celów?
Dlaczego ogromna większość inicjatyw społecznych, start-upów i projektów pozarządowych spełza na niczym z powodu braku wsparcia oraz ostrej krytyki? Nawet, gdy uda im się osiągnąć założone cele krótkoterminowe, to dlaczego zanikają przed upływem czterech lat?
Dlaczego, pomimo ponad 30 lat dowodów, nadal cofamy się zwiększając poziom nierówności społeczno-ekonomicznej, niszcząc społeczności i systemy podtrzymujące życie, od których tak naprawdę wszyscy jesteśmy zależni?
W 1971 roku w Pierwszym Raporcie Klubu Rzymskiego wykazano, że istnieją granice wzrostu i jeżeli zostaną przekroczone, to w połowie XXI wieku będziemy świadkami ogromnych problemów natury społecznej, środowiskowej i ekonomicznej. Drugi raport, sporządzony przez ponad 15 tysięcy naukowców, potwierdził przewidywania z roku 1971. Czego zabrakło? Dlaczego nie zrobiliśmy w tej kwestii żadnego postępu, który jest tak bardzo potrzebny?
Metoda Dragon Dreaming jest formą poszukiwania odpowiedzi na te wszystkie problemy. Obecnie jest z powodzeniem stosowana w ponad 8500 projektach w 53 krajach na całym świecie. Ponad 200 przeszkolonych trenerów prowadzi warsztaty Dragon Dreaming na całym świecie. I chociaż to spora liczba, to jednak wciąż niewystarczająca, by wywołać „Wielką Zmianę”.
We wrześniu 2017 roku Stowarzyszenie Aktywne Kobiety rozpoczęło współpracę partnerską z trzema organizacjami europejskimi – Permacultura Cantabria i Red Amaltea z Hiszpanii oraz VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras z Litwy w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Dreaming, designing, acting and celebrating Erasmus+ projects” współfinansowanego przez Program Erasmus+.
Naszym celem jest upowszechnienie metody holistycznego tworzenia projektów – Dragon Dreaming w Europie oraz wypracowanie przez kadrę organizacji pozarządowych innowacyjnych metod zachęcania młodych ludzi do planowania swoich projektów, firm i przedsięwzięć wg tego podejścia.
W ramach projektu odbyły się trzy spotkania partnerskie: w Polsce, na Litwie, w Hiszpanii, które pozwoliły zaprezentować organizacjom w jaki sposób pracują z tematem aktywizacji młodych ludzi, jak zachęcają ich do tworzenia własnych projektów oraz w jaki sposób przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu młodych.
Głównym wydarzeniem projektu był prowadzony przy pomocy aktywnych i angażujących metod edukacji nieformalnej 10-dniowy trening Dragon Dreaming, który odbył się w Ramales de la Victoria w Hiszpanii w organizacji Permacultura Cantabria, a prowadzony był przez dwoje trenerów tej metody – Julię Ramos Puentes /Hiszpania/ oraz Drora Noy /Izrael-Kolumbia/.
W treningu uczestniczyło 6 osób z Polski – Wiktor, Kamil, Basia, Monika, Anita oraz Teresa, które teraz zaangażowane są w budowanie społeczności Dragon Dreaming w Polsce i gotowe są dzielić się swoją wiedzą.
Wrażenia uczestników treningu Dragon Dreaming
Kamil Szewczyk
Jaki wpływ miały na mnie warsztaty DD?
Trzy dni po powrocie do kraju poznałem grupę młodych ludzi pragnących zrobić niezależną grę video. Aktualnie jesteśmy po kolejnej telekonferencji, faza nieskrępowanych marzeń została zakończona. Zdecydowaliśmy wspólnie, że pracujemy nad zaangażowanym społecznie projektem strategicznej gry o azjatyckiej fabryce, pragniemy skupić się na szeroko zarysowanych problemach wyzysku. Na każdym kroku czerpie z wiedzy, którą poznałem na warsztatach. Równolegle pracuję nad zbudowaniem maszyny do przetwarzania plastikowych śmieci, wyłowionych z oceanu, na dachówki. Ma ona stanąć w Ghanie i pomóc w przetworzeniu odpadów na coś bardzo potrzebnego. To miejsce, gdzie dla wielu rodzin wciąż jedzenie jest priorytetem, a zakup materiałów budowlanych nosi już znamiona luksusu. Nie robię tego sam, nie wymyślam niczego sam. Dragon Dreaming nauczył mnie, że marzeniami trzeba się dzielić, inspirować innych, a w efekcie synergii każdy projekt będzie lepszy, bardziej zrównoważony i dogłębnie przemyślany. Wystarczy mówić prosto z serca i uważnie słuchać, a nie czekać na swoją kolej wypowiedzi. Wciąż pojawiają się nowe pomysły, mój sposób patrzenia na świat już nigdy nie będzie taki sam.
Wydaje mi się, że muszę zacząć pić melisę, bo jestem bardzo podekscytowany tym wszystkim, co się wydarzyło w moim życiu. Boje się, że serce mi wyskoczy z piersi.
Barbara Jurga
Dragon Dreanming – 3xTAK!
O tym jak bardzo porzucamy CZUCIE na rzecz UMYSŁU nie muszę tutaj nikogo przekonywać. Z dumnie nadaną etykietką homo sapiens sapiens – weszliśmy w nasze głowy i z pokolenia na pokolenie – coraz bardziej – w tych głowach utknęliśmy. Tam przebywamy, tam się kotłujemy razem z naszymi myślami i ostatecznie tam też umrzemy. Coraz więcej myślimy pielęgnując nasze neurotyczne natury, coraz więcej analizujemy, coraz więcej mówimy – coraz mniej słuchamy.
Coraz mniej – uważnie.
Po pierwsze więc – słuchaj uważnie.
Po drugie daj samemu sobie przyzwolenie by – czuć -wsłuchaj się w swój oddech. Poczuj potrzeby drugiego człowieka, poczuj potrzeby grupy. Poczuj siebie.
Nie mów.
Słuchaj.
Czuj.
– Słuchasz? Czy czekasz aż będziesz mógł mówić? – to jedna z refleksji metody Dragon Dreaming. Refleksji, którą nieustannie (uważnie) trzeba sobie przypominać.
Po trzecie – ufaj sobie. Ufaj grupie. Zaufaj procesowi.
I choć brzmi to jak odklejony od rzeczywistości wstęp do ezoterycznego podręcznika pracy z wahadłem – w praktyce oznacza jedynie powrót do źródła.
Do nas samych.
Agnieszka Ościłowska
Kurs jak marzenie
Nikomu się nie śniło, że w niewielkiej hiszpańskiej wiosce Ramales de la Victoria, położonej pośród baskijskich gór i lasów, 6 maja 2019 roku zderzy się 38 ludzkich atomów z różnych krajów. Przyleciały nie wiadomo skąd, spotkały się w jednym punkcie wchodząc w gwałtowne reakcje, a zderzając się ze sobą przez dziesięć dni, przenikały swoje sny i marzenia. Na koniec odleciały każdy w swoim kierunku, zabierając jednak ze sobą efemeryczny, wspólny sen, który nawet nie sposób opowiedzieć. Lecz opowiedzieć spróbujemy.
Trudno stwierdzić, czy taka magia mogłaby się zadziać podczas jakiegokolwiek innego kursu niż Dragon Dreaming, bo sama metodologia jest po prostu czuła na ludzi. Bez zględu na to, jakcy byliśmy – otwarci, czy lekko wycofani, nieśmiali czy ze zdrowym dystansem, a może hiperaktywni i przepełnieni energią – mieliśmy okazję w tym miejscu być szczerzy do szpiku kości i znaleźć swoje miejsce w tym organizmie.
Uczestnik projektu Kamil o wdrażaniu metody Dragon Dreaming w Polsce
FILM „DRAGON DREAMING”
W ramach projektu, aby skutecznie promować i upowszechniać metodę holistycznego tworzenia projektów – nakręciliśmy wraz ze Studiem Barton Film i Krakowskim Klastrem Filmowym film dokumentalny “Great turning” /43’/, w reżyserii Marka Gajczaka, produkcja Aneta Zagórska. Film prezentuje przebieg treningu Dragon Dreaming w Hiszpanii, prezentuje narzędzia tworzenia projektów, refleksje uczestników. Jest też zapisem przemiany, jaką metoda Dragon Dreaming dokonuje w osobach, które ją stosują.
Film udostępniany jest bezpłatnie w formie otwartej licencji Creative Commons w celach niekomercyjnych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu „Dragon Dreaming- The Great Turning”, nakręconego w Hiszpanii. Film jest dostępny z angielskimi, polskimi, holenderskimi i litewskimi napisami.
GALERIA
Tak hartowała się stal czyli zdjęcia z preprodukcji oraz produkcji filmu „Dragon Dreaming. The Great Turning”.
Program spotkania
14 czerwca 2019
- „O projekcie: Dreaming, designing, acting and celebrating Erasmus+ projects” — Monika Sobańska, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Fundacja Medeina
- „Od Aborygenów do Fundacji Gaia. Dlaczego rdzenni mieszkańcy Australii są tacy wyjątkowi?” — Kamil Szewczyk, Fundacja Medeina
- Projekcja filmu „Dragon Dreaming: The Great Turning”, reżyseria M. Gajczak
- Spotkanie z autorami filmu — Marek Gajczak, reżyseria oraz Aneta Zagórska, producentka filmu. Barton Film, Krakowski Klaster Filmowy /połączenie Skype, gdyż filmowcy przebywali w Peru/
- Prezentacja ksiązki „Dragon Dreaming w praktyce” – Viktor Kwinta, tłumacz ksiązki
- „Moja firma a Dragon Dreaming” — Agnieszka Ościłowska, firma Guacamayo
- Dyskusja z publicznością