Wizyta partnerska na Sycylii w ramach projektu „Moje ciało moją własnością”

Pod koniec września wzięłyśmy udział w spotkaniu partnerskim w ramach projektu „My body is my own – Moje ciało moją własnością”, który jest finansowany z programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values Programme) Komisji Europejskiej 🇪🇺 odbywającego się na Sycylii. Przez cztery intensywne dni dyskutowałyśmy z partnerkami z Włoch z organizacji Maghweb i z Portugalii REDE de Jovens para a Igualdade na temat praw reprodukcyjnych, bezpiecznej aborcji i przyszłości Polek, Portugalek oraz Włoszek.

Pierwszego dnia opowiadałyśmy o naszej dotychczasowej działalności, o sytuacji kobiet w Polsce, Włoszech i Portugalii oraz poruszyłyśmy trudne tematy dot. aborcji oraz jej dostępu w naszych krajach. 

Drugiego dnia zajęcia dotyczyły analizy dyskursu medialnego, jaki jest prowadzony w naszych krajach na temat legalnej i bezpiecznej aborcji oraz praw człowieka. Doszłyśmy do kilku ciekawych wniosków, m.in. tego, jak bardzo istotny jest język w komunikacji. Na co dzień zdarza nam się zapominać o tak trywialnej rzeczy jak to, że słowa mają znaczenie. To, jakim językiem opisujemy otaczający nas świat podświadomie nam go kreuje. Miejmy na względzie, że nie powinno się używać niektórych określeń tj. „aborcja na życzenie”, gdyż są one bardzo stygmatyzujące i krzywdzące. 

Po południu udałyśmy się do miejskiej biblioteki, która okazała się bardzo niezwykłym miejscem. To właśnie tam mieści się siedziba feministycznej organizacji UDI, która powstała pod koniec II Wojny Światowej i pomagała włoskim kobietom oraz dzieciom. Wieczorem jak zawsze był czas na podsumowanie. 

Trzeciego dnia zostałyśmy podzielone na grupy, w których dyskutowałyśmy na temat tego, jak wygląda oficjalna edukacja seksualna w naszych krajach, kto przekazuje dzieciom wiedzę na temat ich bezpieczeństwa, kto je uczy mówić „NIE” oraz zgłaszać problemy do odpowiednich organów. Niestety Polska na tle Portugalii i Włoch nie wypadła pozytywnie jeśli chodzi o systemowe rozwiązania.  Na szczęście – jak wspólnie ustaliłyśmy – mamy w kraju nad Wisłą też nauczycieli, którzy mają na celu dobro dzieci i młodzieży i robią wszystko, by przekazać aktualną, obiektywną wiedzę na temat anatomii człowieka, praw reprodukcyjnych, zdrowia reprodukcyjnego, bezpiecznego seksu oraz zdrowia psychicznego. 

Starałyśmy się ustalić przyczyny, dlaczego w Polsce brakuje edukacji seksualnej oraz jakie są tego skutki. Tego dnia świętowałyśmy też Międzynarodowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Z tego powodu wzięłyśmy udział w wiecu, na którym nasza prezeska Halina Sobańska i aktywistka Wiktoria Grelewicz opowiedziały o sytuacji kobiet w Polsce. To był naprawdę bardzo intensywny dzień.
 
Czwarty dzień dotyczył przyszłości naszych organizacji. Od rana podsumowywałyśmy konferencję, którą zorganizowałyśmy w maju w ramach projektu, a także wymieniłyśmy się pomysłami na temat nadchodzącej konferencji.  W pierwszej połowie 2024 roku zorganizujemy dwudniową konferencję na temat praw reprodukcyjnych w Polsce. Już dziś serdecznie na nią zapraszamy i zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco będziemy Was informować o postępach prac.
 
 
2023-10-07T14:52:59+02:00 7 października 2023|