Ostatnie lata pokazały różne wyzwania dla obywateli Europy. Zdrowie i domaganie się praw podstawowych w tej dziedzinie stały się, bardziej niż kiedykolwiek, głównym tematem w agendzie politycznej i medialnej. Niestety, w czasach niepewności i braku zaufania do instytucji politycznych i mediów głównego nurtu, dezinformacja na tematy zdrowotne rozprzestrzenia się bardzo szybko, powodując głęboki rozłam wśród społeczeństwa europejskiego. Mówiąc o prawach seksualnych i reprodukcyjnych, podczas gdy nauka czyni duże postępy, debata polityczna i polityka proponowana przez niektóre kraje europejskie idą w przeciwnym kierunku, powodując znaczny brak ochrony tych praw. Przyczyniają się do tego również ruchy anty-choice, które szerzą dezinformację. Brak edukacji oraz ingerencja hierarchów religijnych i decydentów politycznych w temat seksualności uniemożliwiają obywatelom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących ich własnego zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
W jakim celu powstał projekt?
Partnerami projektu są: ASSOCIAZIONE DI PROMOZIONE SOCIALE MAGHWEB (Włochy), REDE PORTUGUESA DE JOVENS PARA A IGUALDADE DE OPORTUNIDADES ENTRE MULHERES E HOMENS (Portugalia) i STOWARZYSZENIE AKTYWNE KOBIETY ze strony Polski.
Grupy docelowe i wpływ projektu:
Poprzez proponowane działanie, partnerstwo chce zaangażować dwie grupy docelowe:
1) Podmioty medialne, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych oraz aktywistów społecznych
Wierzymy w ich potencjał rozpowszechniania kluczowych wiadomości związanych z tematem projektu. Zależy nam także, aby dotrzeć do specjalistów od komunikacji medialnej i działań społecznych, żeby pozyskać od nich wiedzę na temat narzędzi, które mogłyby być wykorzystane w różnych krajach na rzecz rozpowszechniania prawdziwych informacji o prawach seksualnych i reprodukcyjnych.
2) Szeroka młoda publiczność
Poza tym, projekt ma na celu dotarcie do szerokiego grona młodych ludzi, aby promować ich upodmiotowienie w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych.
Partnerstwo postanowiło zaangażować wspomniane grupy docelowe, aby jednocześnie zastanowić się nad tematami i stworzyć odpowiednie środowisko dla przyszłego obywatelstwa europejskiego, które będzie bardziej świadome swoich praw i będzie bezpośrednio uczestniczyć w budowie równej Europy.
Dla każdego kraju partnerskiego zdecydowaliśmy się maksymalnie zawęzić temat w obszarze praw seksualnych i reprodukcyjnych, stosując podejście uwzględniające kontekst każdego kraju i partnera. Przykładowo: działania we Włoszech skupią się na prawie do aborcji; wydarzenia w Polsce będą dotyczyć zagrożeń dla praw seksualnych i reprodukcyjnych w kontekście praw człowieka; aktywności w Portugalii będą polegać na Feministycznej Edukacji Seksualnej (skupiając się na zgodzie, wzajemnej przyjemności i przemocy przemocy seksualnej, praw reprodukcyjnych, takich jak aborcja i pigułka) oraz wpływu pornografii na młodzież.
Projekt ma następujące cele:
Cel ogólny: przeciwdziałanie dezinformacji i obalanie fałszywych wiadomości na temat praw seksualnych i reprodukcyjnych
Cel szczegółowy 1: zwiększenie świadomości młodych obywateli w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych
Cel szczegółowy 2: wymiana praktyk i metodologii pomiędzy aktywistami w Europie, z naciskiem na podnoszenie świadomości w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych
Planowane działania przez wszystkich partnerów projektu:
Jednocześnie w każdym kraju
- Krajowe wydarzenie dla ekspertów (Włochy)
- Krajowe wydarzenie dla ekspertów (Polska)
- Krajowe wydarzenie dla ekspertów (Portugalia)
Wspólnie dla wszystkich partnerów
- Międzynarodowe wydarzenie dla ekspertów i obywateli (Włochy)
W czasie jego trwania będziemy wymieniać się dobrymi praktykami i wspólne pracować nad stworzeniem jednej mapy drogowej, która pomoże nam osiągnąć główne cele projektu, w każdym z 3 krajów partnerskich.
Jednocześnie w każdym kraju
- Krajowe wydarzenie dla obywateli (Włochy)
- Krajowe wydarzenie dla obywateli (Polska)
- Krajowe wydarzenie dla obywateli (Portugalia)
Działania w Polsce:
Cel?
▪ zebrać dobre praktyki wśród aktywistów zaangażowanych w działania w dziedzinie praw seksualnych i reprodukcyjnych, w szczególności dotyczące praw reprodukcyjnych kobiet i łamania tych praw jako łamania praw człowieka;
▪ zbudować sieci aktywistów w Polsce;
▪ zrozumieć stan wiedzy ludzi na temat praw seksualnych i reprodukcyjnych, w szczególności na temat naruszenia jako tych praw jako naruszenia praw człowieka;
- STYCZEŃ-MARZEC 2023 Działalność badawcza mająca na celu zrozumienie ogólnego postrzegania praw seksualnych i reprodukcyjnych jako praw człowieka w Polsce, uwzględniająca stanowisko dziennikarzy, aktywistów oraz organizacji pozarządowych.
- MAJ 2023 Organizacja lokalnego wydarzenia dla min. 25 osób zajmujących się tematyką praw człowieka w Polsce, w tym lokalnych aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska dziennikarzy, decydentów politycznych, prawników i lekarzy. Celem wydarzenia będzie wymiana dobrych praktyk i propozycji walki z dezinformacją oraz uświadamiania na temat praw seksualnych i reprodukcyjnych w Polsce. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do networkingu i nawiązania relacji, które mogą posłużyć w przyszłości do wspólnych działań na rzecz ochrony praw człowieka w Polsce. Organizatorom zależy również na upowszechnieniu informacji odnośnie realizowanego projektu.
- STYCZEŃ-MARZEC 2024 Organizacja 2-dniowej Konferencji i Okrągłego Stołu.
WIĘCEJ INFORMACJI JUŻ WKRÓTCE 🙂