„Bezpieczne miejsce” – 6 niezwykłych warsztatów i spotkań dla kobiet na Śląsku

We wrześniu i październiku 2022 zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą wzmocnić swoje granice, asertywność, osobistą moc, skuteczną komunikację, poczucie bezpieczeństwa, siostrzeństwa i rozwinąć umiejętność sięgania po wsparcie  do udziału w serii warsztatów o Mocy, spotkań i kręgów siostrzanego wsparcia/ dzielenia się, które realizowane są w ramach projektu “Bezpieczne Miejsce”. 

Projekt współfinansowany jest przez Regionalny Fundusz Krajów Bałtyckich, a realizowany przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety wraz z partnerami ze Szwecji, Litwy, Łotwy. 

Projekt “Bezpieczne Miejsce” poświęcony jest propagowaniu skutecznych metod i praktyk przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz jest platformą współpracy organizacji pomocowych i edukacyjnych z krajów nadbałtyckich. 

Po wizycie studyjnej w Centrum Pomocowym Marta na Łotwie, po przeprowadzeniu międzynarodowych webinariów oraz badań nt. najskuteczniejszych praktyk antyprzemocowych realizowanych w czasie pandemii Covid-19, przyszedł teraz czas na realizację działań lokalnych w Polsce i Łotwie. 

Dlatego też zapraszamy na ciekawe wydarzenia, które odbędą się na Śląsku we wrześniu. 

Zapowiadamy już planowany program wydarzeń:

Krąg Kobiet Mocy z Gongami Tybetańskimi i tańcem spontanicznym prowadzony przez Kamilę Domin, 2 września 2022, 18.00-22.00 Zajęczy Jar koło Cieszyna, ulica Muroń 24, Haźlach. Zapisy /do 1 września włącznie/: kamila.domin@gmail.com

Elementem wzrastania kobiecości jest wzmocnienie więzi między kobietami. Jedna z kobiet, którą spotkałyśmy wcześniej wyznała: W moim życiu rozwinęły się piękne relacje z kobietami. Wcześniej nigdy się to nie zdarzało, gdyż tak wiele energii poświęcałam mężczyznom. Gdy poświęcasz czas na dostrojenie się do siebie i własnych potrzeb, rodzi się siostrzeństwo. Widzę, jak każdego dnia więzi między kobietami – wszystkimi kobietami – stają się coraz silniejsze. Im bardziej wspieramy inne kobiety, tym bardziej wszystkie się rozwijamy. Nie ma konkurencji. Kiedy widzę piękną kobietę, czuję się uniesiona jej pięknem. Jest częścią mnie, a ja jestem jej częścią./Ch. Northrup, Ciało kobiety, mądrość kobiety

Temat przewodnim spotkania będzie Bezpieczeństwo i Moc Kobiet.

Na spotkaniu:

 • doświadczymy uzdrawiającej mocy Kobiecego Kręgu i Siostrzeństwa;
 • będziemy nawiązywać świadomy kontakt z własnym ciałem w tańcu intuicyjnym i ekstatycznym;
 • odnowimy i uzdrowimy swoje połączenie z łonem i sercem – medytacja;
 • otworzymy swoje serca, gardła i łona w intuicyjnym śpiewie;
 • pozwolimy sobie na doświadczanie przyjemności i ekstazy płynącej z bycia w swoim ciele;
 • doświadczyły uzdrawiającej i harmonizujące kąpieli w dźwiękach gongów, mis i innych instrumentów;
 • doświadczycie podróży i medytacji z bębnem;
 • skontaktujemy się ze swoją Medicine Woman.

Nie zabraknie też rozmowy w kręgu i pracy z przekonaniami:

 • o tym jak postrzegamy naszą kobiecą moc i bezpieczeństwo;
 • jak zadbać o własne granice i komunikować to światu;
 • jakie wzorce dotyczące seksualności i ciała, kobiecości przekazuje nam zachodnie społeczeństwo, kultura, religia;
 • czy te schematy nam służą, jak się z nimi czujemy.

Warsztaty wokalnego rozwijania mocy i Krąg Pieśni z kakao ceremonialnym prowadzony przez Karolinę Gawlik  – Częstochowa, tipi Wakan Tanka, ul. Brata Alberta 120, 15 września, godz. 18:00-22.00, zapisy: magdauchronska@gmail.com.

Jeśli czujesz, że wzywa Cię Krąg, to miejsce już czeka na Ciebie. Temat przewodnim spotkania będzie Moc Kobiet i Natury.
 
Śpiewać to znaczy z mocą wyrazić prawdę o własnej potędze i własnym pragnieniu, tchnąć duszę we wszystko, co toczy choroba, w to, co potrzebuje odnowy. Musimy się pogrążyć w nastroju najgłębszej miłości, aż przepełni nas po brzegi pragnienie połączenia się z pierwotną Jaźnią i w tym stanie umysłu przemawiać głosem duszy – Clarissa Pinkola Estés.
 
Śpiew dla Matki Natury pozwala połączyć się z jej mocą i tym samym wyrazić prawdę o potędze kobiecego serca. Wspólnie, w kręgu, stworzymy opowieść z różnych kultur i zakątków świata o archetypie bogini oraz esencji stworzenia – żywiole wody, ognia, powietrza i ziemi. Pieśni przypomną nam, jak dobrze tu być, w każdej naszej odmianie. Dzięki praktyce w kręgu poczujesz ich istotę, otworzysz swój głos, zwiększysz przepływ w ciele i być może uzdrowisz to, z czym do niego przychodzisz. Nie musisz umieć śpiewać, ani grać. Jeśli czujesz wołanie, wystarczy, że przyjdziesz z otwartym sercem.
Zabierz ze sobą instrumenty.
 

Link do wydarzenia na Facebooku znajdziesz TUTAJ.

Krąg Kobiet Mocy z tematem przewodnim baśni o Sinobrodym, prowadzenie  Katarzyna Miłek, Sosnowiec, siedziba Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, ul. 3 maja 11, wejście od podwórka od ulicy Warszawskiej, wtorek 20 września, czas trwania: 18.00-21.00, miejsce: Park Śląski – dokładna lokalizacja będzie przesłana uczestniczkom na maila. Zapisy: milekkasienka@gmail.com.

Opowieść o Sinobrodym ofiarowuje świadomości psychiczny klucz, czyli zdolność do zadawania wszystkich bez wyjątku pytań o siebie, rodzinę, o własne starania i toczące się wokół życie. Wówczas niczym dzikie stworzenie, które obwąchuje nieznany przedmiot, by dowiedzieć się, co to jest, kobieta zdobywa swobodę odkrywania prawdziwych odpowiedzi na najgłębiej skrywane, najbardziej mroczne pytania. Może wyrwać moc wszystkiemu, co trzyma ją w niewoli i wykorzystać tę moc, kiedyś użytą przeciw niej, do własnych celów. To jest istota Dzikiej Kobiety. (C.P.Estes)

Kilka słów od prowadzącej: Z serca zapraszam do baśniowo tanecznego Kręgu w którym przywołamy baśń z księgi „Biegnąca z Wilkami”-„Sinobrody”. Jest to baśń o sile przeciwstawnej życiu, o energii, którą możemy spotkać w nas samych oraz w świecie zewnętrznym. Tym samym wpisuje się ona w tematykę przemocy. Do baśni została przygotowana podróż muzyczna do której zatańczymy spotykając się w poszczególnych utworach z postaciami występującymi w baśni i odkryjemy, że są one naszymi wewnętrznymi energiami, głosami, częściami nas samych. Odważnie spojrzymy w oczy bestii i sprawdzimy na ile jej żarliwość da się przetransformować w siłę wspierającą życie. Do zatańczenia!

Link do wydarzenia na Facebooku znajdziesz TUTAJ.

Warsztaty Porozumienia Bez Przemocy /NVC/  21 września 2022 i  Grupa Empatii NVC 22 września 2022  – godz 17.30 – 21.00 z Moniką Szczepanik /dwa spotkania/  – Sosnowiec, siedziba Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, ul. 3 maja 11, wejście od podwórka od ulicy Warszawskiej. Zapisy: rekrutacja.sak@gmail.com.

Podczas warsztatów Porozumienia Bez przemocy (Non-violent Communication – NVC), które odbędą się 21 września, uczestniczki będą miały okazję poznać metodę Marshalla Rosenberga, która opiera się na świadomym rozpoznaniu uczuć i potrzeb. Wierzymy, że edukacja w zakresie techniki NVC jest kluczem do stworzenia przestrzeni dla konstruktywnego dialogu.
Chcemy unaocznić ukryte mechanizmy, które pojawiają się na poziomie komunikacji – a w konsekwencji konstruujące wykluczenie i ustanawiające relacje władzy, którą łatwo nadużyć.
 
Chcemy, by osoby zaangażowane w ramach warsztatów:
 • mogły podzielić się swoim doświadczeniem w inkluzywnym i wspierającym środowisku;
 • zwiększyły swoją wiedzę na temat techniki NVC oraz jej wariantów;
 • zwiększyły swoją asertywność, ale także kreatywność, umiejętność dyskutowania i debatowania na tematy ważne dla regionu, kraju i Europy;
 • umiały reagować na przemoc werbalną w stosunku do samych siebie i bliskich;
 • zwiększyły praktyczną wiedzę z zakresu przeciwdziałania niechcianym zachowaniom komunikacyjnym;
 • umiały znaleźć nieinwazyjne sposoby reagowania na niechciane zachowania komunikacyjne;
 • zrozumiały potrzebę komunikacji opartej na szacunku w każdym wymiarze życia społecznego;
 • dostrzegły potencjał i zagrożenia płynące z korzystania z mediów społecznościowych i umiały z nimi pracować;
 • nauczyły się metod komunikowania swoich potrzeb w sposób partnerski, oparty na przejrzyste i nastawionej na odbiorcę komunikacji;
 • nauczyły się zauważać treści manipulujące i zniekształcające obraz.
Podczas Grupy Empatii (22 września) będziemy praktykować komunikację empatyczną opartą przede wszystkim na Porozumieniu bez Przemocy. W trakcie spotkań:
 • uczymy się empatycznego słuchania, podążania za partnerem;
 • mamy możliwość otrzymania wsparcia w docieraniu do swoich uczuć i potrzeb;
 • zwiększamy biegłość w rozpoznawaniu uczuć i potrzeb drugiej osoby;
 • pracujemy nad kontaktem z samym sobą i swoimi uczuciami;
 • dzielimy się tym, co w nas żywe i ważne na dany moment;
 • integrujemy wiedzę i zaczynamy stosować ją w kontakcie z drugim człowiekiem;
 • wypracowujemy swój styl empatycznej rozmowy tak, by czuć się naturalnie dając i otrzymując empatię;
 • zauważamy blokady wewnętrzne w komunikacji empatycznej.

Link do wydarzenia na Facebooku znajdziesz TUTAJ.

Warsztaty asertywności z elementami Wendo z Agnieszką Biela  – Sosnowiec, siedziba Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, ul. 3 maja 11, / wejście od podwórka, od ul. Warszawskiej/, 28 września 2022, godz 17.00-21.00, zapisy: rekrutacja.sak@gmail.com.

Podczas warsztatów przyjrzymy się wyzwaniom, jakich doświadczają kobiety i zasobom, z których mogą korzystać, kiedy chcą zadbać o siebie, postawić granice, wyrazić swoje zdanie. Uczestniczki będą miały okazję lepiej doświadczyć swoich granic oraz skontaktować się z sygnałami z ciała, które świadczą o ich naruszeniu. Warsztat będzie okazją do poćwiczenia asertywnej komunikacji. Uczestniczki poznają także podstawowe zasady służące samoobronie w sytuacji zagrożenia fizyczną napaścią.
 

Link do wydarzenia na Facebooku znajdziesz TUTAJ.

Warsztat malowania mandali Mocy kobiet z Magdaleną Uchrońską  – Częstochowa,  ul. Piotra Bardowskiego 21 A, 29 października godz. 17:00-21:00. Zapisy: magdauchronska@gmail.com.

———————

Planujemy także uruchomienie sesji doradztwa psychologicznego dla osób, które czują, że znajdują się w trudnej sytuacji  i potrzebne im jest wsparcie. 

———————-

Więcej informacji na temat dotychczasowego przebiegu projektu “Bezpieczne Miejsce” znajdziecie tutaj: Przeczytaj.

Śledź naszą stronę by być na bieżąco z informacjami na temat nadchodzących warsztatów i wydarzeń!

2022-10-03T13:17:42+02:00 26 sierpnia 2022|