We wrześniu w Turcji odbył się projekt w ramach programu Erasmus+ pt. „Życie jest sceną”. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestniczki z tej wymiany młodzieży!
O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?
Martyna: Projekt „Życie jest sceną” skupiał się na poznaniu dwóch metod teatralny – teatru labiryntu oraz teatru forum i zastosowania ich w walce z nietolerancją wobec uchodźców i imigrantów. Podczas szkolenia poznaliśmy na czym polegają wspomniane techniki oraz jak możemy to połączyć z tematem migracji. Mieliśmy okazję pracować w grupach i stworzyć dwie krótkie scenki, z wykorzystaniem nabytych umiejętności. Było to moje pierwsze doświadczenie z teatrem, ale teraz wiem, że z pewnością nie ostatnie.
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
Martyna: Projekt nauczył mnie wielu rzeczy na temat migracji i teatru, ale też pozwolił bardziej otworzyć się na osoby z różnych kultur, poznać bliżej kulturę Turcji i poprawić moje umiejętności językowe. Była to również moja pierwsza tak daleka podróż, więc z pewnością nauczyłam się też jak radzić sobie podczas dalszych podróży i dodało mi to trochę pewności siebie.
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
Martyna: Program Eramsus plus jest wspaniałym przedsięwzięciem, które poszerza horyzonty, pozwala nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, odkryć nowe sposoby edukacji nieformalnej i przede wszystkim wspomaga masz rozwój osobisty. Uważam, że każda młoda osoba powinna wziąć udział w projekcie aby móc rozwijać swoje kompetencje z różnych dziedzin życia.
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
Martyna: Jestem niezmiernie zadowolona z udziału w projekcie i mam nadzieję użyć nabytych umiejętności kontynuując swoją przygodę z teatrem. Mam nadzieję, że uda mi się zorganizować podobne przedstawienia w moim mieście, żeby walczyć z lokalną nietolerancją