VOYCE – dajemy głos młodym, to kolejny międzynarodowy projekt, który realizujemy od maja 2021 do grudnia 2022 roku w ramach programu ERASMUS+, w partnerstwie z następującymi organizacjami: Hello Youth ze Szwecji, Ikkaido Inclusive Martial Arts z Irlandii, Ikkaido Ltd z Wielkiej Brytanii, Aux Couleurs du Deba z Francji , Active Youth z Litwy, ECO z Grecji, CIAPE z Włoch, Faal Derneği z Turcji.
Celem projektu VOYCE jest uwrażliwienie młodzieży na integrujące wartości, na których opiera się Unia Europejska.
Jego głównym założeniem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa zdolnego do utrzymania różnorodności kulturowej, równości płci i postawy bez dyskryminacji jako wartości dominujących, które powinny stanowić esencję życia społecznego.
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 16-25 lat, która chce, by jej poglądy i opinie miały wpływ na rzeczywistość i były wysłuchane.
Trzy główne tematy, na których skupia się projekt to :
- Nowe programy wolontariatu i mobilności skierowane do osób z mniejszymi szansami;
- Wsparcie organizacji młodzieżowych opartych na nowych i zrównoważonych modelach społeczno-ekonomicznych;
- Rozwój krytycznego umysłu promującego skuteczną komunikację i umiejętności rozwiązywania problemów.
Założenia projektu zostaną osiągnięte poprzez następujące działania:
- Młodzieżowe grupy lokalne, których uczestnicy będą bezpośrednio opracowywać własne wskazówki i wytyczne /tzw. Mapy Drogowe/ dla włączania społecznego;
- Społeczny Hackathon w Grecji / Ateny/, gdzie młodzi uczestnicy będą się dzielić wiedzą i zespołowo wymyślać propozycje rozwiązań dla wybranych problemów społecznych;
- Utworzenie platformy internetowej, która pozwoli uczestnikom i osobom zainteresowanym pozostać w kontakcie kontynuując proces współpracy.
- Działania promujące na wydarzeniu zamykającym projekt.
Partnerstwo VOYCE przyczyni się do rozwoju umiejętności przekrojowych młodych ludzi niezbędnych dla ich rozwoju zawodowego, osobistego, obywatelskiego.
Działania projektowe realizowane będą na poziomie lokalnym i międzynarodowym:
- działania lokalne: w dniach 12.01.2022 oraz 19.01.2022 w siedzibie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Sosnowcu w godzinach 17:00- 20:00 zrealizowane zostaną spotkania Młodzieżowych Lokalnych Grup Roboczych, podczas których będziemy dyskutować o problemach i potrzebach, szczególnie w kontekście wolontariatu jako sposobu na wspieranie osób z mniejszymi szansami. Na spotkanie zapraszamy osoby w wieku 16-25 lat. W spotkaniach łącznie weźmie udział 20 osób. Spotkania mają na celu opracowanie Mapy Drogowej – dokumentu analizującego omawiany temat.
Najbardziej zaangażowane 6 osób pojedzie w lutym do Aten na międzynarodowy Społeczny Hackathon, w którym udział wezmą grupy młodych osób z Litwy, Szwecji, Turcji, Francji i Wielkiej Brytanii oraz Grecji. Zapraszamy osoby zainteresowane do wysyłania zgłoszeń – formularz zgłoszeniowy kliknij tutaj - działania międzynarodowe: w dniach 7.02.2022- 12.02.2022 w Atenach, w Grecji zorganizowany zostanie międzynarodowy Hackathon, w którym udział wezmą wybrane, najbardziej zaangażowane młode osoby współtworzące Mapy Drogowe wybranych problemów społecznych z każdego państw partnerskich.
- działania online: wszystkie pomysły wygenerowane podczas VOYCE Społeczny Hackathon w Grecji zostaną zaprezentowane na specjalnej e-platformie dostępnej dla publiczności w całej Europie. Platforma będzie otwarta na opinie i wkład osób, które pomogą udoskonalić pomysły na zmian
- dodatkowo każda grupa uczestników będzie miała szansę zaprezentować swoje pomysły szerokiej publiczności podczas imprezy zamykającej projekt w październiku 2022 roku z udziałem przedsiębiorców, polityków, organizacji, szkół i obywateli.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a koszty udziału pokrywane są z programu Erasmus+. Zapraszamy młode i zainteresowane problemami społecznymi osoby do udziału w projekcie i zabrania głosu w ważnych sprawach!
Kontakt do koordynatorki projektu: eduproject.sak@gmail.com