W sierpniu w Hiszpanii odbył się projekt w ramach programu Erasmus+ pt. „Poza zasięgiem”. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestników z tej wymiany młodzieży!
O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?
Jagoda: Projekt „Out of Signal” w Miranda de Ebro w Hiszpanii skupiał się wokół problemu uzależnienia od mediów społecznościowych i telefonu. Poruszał temat zagrożeń z jakimi musimy się mierzyć, na co uważać korzystając z Internetu oraz jak być dobrym użytkownikiem. Grafik zajęć był dość napięty, codziennie mieliśmy dużo zróżnicowanych warsztatów, ale dzięki temu mogliśmy zdobyć ogromną wiedzę i wiele się nauczyć. Mieliśmy okazję wziąć udział w ciekawych dyskusjach, debatach, pracy w małych grupach i zajęciach w terenie.
Zuza: Projekt „Out of signal” skupiał swoją uwagę na uzależnieniu młodych ludzi od mediów społecznościowych. W czasie trwania projektu uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących naszego tematu przewodniego. Najczęściej pracowaliśmy w grupach międzynarodowych dyskutując na zadane pytania i próbując odpowiedzieć na nie. Nie brakowało również różnych ćwiczeń, które miały nam pomóc w integracji.
Gosia: Projekt był pod tytułem „Poza zasięgiem”, który skupiał się na uzależnieniu od social mediów. Podczas zajęć mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat dlaczego tyle czasu spędzamy „skrolując” social media. Zajęcia były ciekawe, mieliśmy okazje uczestniczyć w zajęciach i dzielić się nasza wiedza ale także słychać innych.
Kuba: Projekt dotyczył tematów związanych z problematyką social mediów dotykając zarówno ich historii, powodowanych uzależnień, jak i szczególnie sposobów przeciwdziałania negatywnym konsekwencją ich wykorzystywania. Typowy dzień zajęć podzielony był na zróżnicowane bloki zajęć skoncentrowane wokół konkretnego aspektu problemu, warsztaty miały charakter współpracy pomiędzy uczestnikami przydzielanymi do różnych, wielonarodowych grup, dyskusji z pomocą organizatorów czy najróżniejszych kreatywnych form przedstawienia wypracowanych wniosków. Organizatorzy tym samym skutecznie potrafili zmotywować do udziału i pełnego zaangażowania w zajęcia, podsycając międzynarodową integrację. Dodatkowym atutem okazał się szereg kreatywnych zadań i ćwiczeń przez nich przygotowanych pozwalających na zwiększenie wydajności i tym samym przyjemności płynącej z pracy.
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
Gosia: Oczywiście polepszyłam swój angielski ale zarówno hiszpański gdyż projekt ten odbywał się w Hiszpanii. Po tym projekcie postaram się choć wiem, że nie będze to proste zmniejszyć choć w małym stopniu używania social mediów.
Kuba: Podczas projektu udało mi się poznać wspaniałych ludzi wywodzących się z różnych krajów europejskich oraz ich zróżnicowane, ciekawe kultury. Wiedza ta w połączeniu z tą wynikającą z tematu przewodniego całego projektu, z pewnością będzie wykorzystywana w przyszłości, podobnie do nabytej przy tej okazji pewności w komunikacji w języku angielskim.
Jagoda: Z projektu wyniosłam masę przydatnych wskazówek i informacji jak poprawniej korzystać z mediów społecznościowych. Zdałam sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie nam zagrażają oraz ich negatywnego i pozytywnego wpływu na nasze zdrowie psychiczne. Warsztaty pokazały mi, że tak naprawdę w Internecie nie jesteśmy anonimowi i nieraz nawet nieświadomie publikujemy o sobie wiele informacji i danych.
Zuza: Podczas trwania projektu poznałam różne metody radzenia sobie z uzależnieniem od technologi. Dodatkowo zyskałam dużo większa pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. W czasie wieczorków kulturowych poznałam nowe ciekawostki o innych krajach oraz spróbowałam nieznanego mi wczesnej jedzenia.
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
Zuza: Program Erasmus+ daje dużo możliwości w rozwoju samego siebie. Poprzez szeroki wybór wyjazdów możemy łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Projekty nie tylko przybliżają nam wybrane zagadnienia, ale również otwierają nas na inne kultury. Ze względu na międzynarodowe towarzystwo możemy znaleźć przyjaciół z całego świata (nie tylko z Europy).
Jagoda: Erasmus to przygoda jedyna w swoim rodzaju, gdzie mogę nawiązać międzynarodowe przyjaźnie oraz poznać mnóstwo interesujących ludzi, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, a przede wszystkim spędzić niezapomniane chwile w swoim życiu. Wymiany zmieniają moje życie na lepsze, a pobyt na nich wpływa pozytywnie na mój rozwój osobisty. Kolejnym powodem dla którego chce uczestniczyć w projektach jest to, że uwielbiam prowadzić konwersacje w języku angielskim i dzięki tym wyjazdom mój poziom językowy jest coraz wyższy. Dla osób, które jeszcze cały czas wahają się czy brać udział w wymianach międzynarodowych, nie zastanawiajcie się, tylko aplikujcie, bo Erasmus to jedno z najbardziej unikatowych doświadczeń w życiu.
Gosia: Najlepszy aspekt tych projektów to poznawanie nowych ludzi i tworzenie międzynarodowych przyjaźni. W moim wypadku na tym projekcie poznałam Lucie z Włoch, która jak się okazało jest/była moja bratnia duszą. Kolejny aspekt to oczywiście podszlifowanie swojego angielskiego.
Kuba: Program Erasmus+ to najlepszy możliwy sposób na poszerzenie własnych horyzontów, poznanie nowych, niezwykłych ludzi z całej Europy, oraz poprawienie własnych umiejętności językowych. Polityka finansowania większości wydatków związanych z wyjazdem za granicę sprawia, że możliwość taką otrzymują wszyscy, niezależnie od ich pozycji społecznej, z tego względu cały program określiłbym, jako niespotykane źródło możliwości, doświadczeń i przede wszystkim cudownie spędzonego czasu.
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
Kuba: Jednym z rezultatów projektu, co wynika z jego tematyki jest zdobycie zupełnie nowych horyzontów na temat mediów społecznościowych, a także ich wpływu na każdego z użytkowników. Znaczna ilość warsztatów operujących w ramach tego tematu sprawiła, że zdecydowanie po powrocie w zupełnie inny sposób spoglądam na te wykorzystywane każdego dnia aplikacje. W najbliższym czasie dzięki zdobytej wiedzy zamierzam zmienić swoje nawyki i zmniejszyć wpływ social mediów na własną codzienność Dodatkowo chciałbym podkreślić, że dzięki udziałowi w projekcie udało mi się zdobyć pewność na temat posiadanego poziomu języka, oraz zdobyć obycie niezbędne w codziennej komunikacji w jego ramach.
Jagoda: Projekt uzmysłowił mi to, że uzależnienie od mediów społecznościowych jest poważnym problemem globalnym i że w dzisiejszych czasach trzeba pamiętać o jak ważny jest kontakt twarzą w twarz z drugim człowiekiem, a żadne urządzenie mobline nam go nie zastąpi
Gosia: Po projekcie jestem bardziej świadoma jak złe social media są i po powrocie mniej ich używam co da mi więcej czasu na moje hobby czy spotykanie się ze znajomymi.
Zuza: Wiedza nabyta podczas projektu, dotycząca świadomego korzystania z mediów społecznościowych, przydaje się w każdym dniu. Codziennie każdy z nas korzysta z technologii, więc powinniśmy wiedzieć, jak robić to dobrze.