Pod koniec sierpnia na Słowenii odbył się projekt w ramach programu Erasmus+ pt. „Bądź zmianą”. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestników z tej wymiany młodzieży!
O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?
Ada: Projekt „Bądź zmianą” przedstawił nam sposoby dbania o planetę jako zwykli ludzie. Pokazał, co można robić, aby żyć choć trochę bardziej ekologicznie. Przykłady aktywności: odwiedziny sklepu bez opakowań (bez plastiku, wszystko w papierze lub w szkle, produkty wielorazowe, wspieranie lokalnych producentów i rolników), zwiedzanie pracowni (która dostawała od ludzi zbędne już przedmioty, materiały, meble; wolontariusze dawali im drugie życie, a później dawali je osobom potrzebującym), wizyta w świetlicy (wolontariusze zabierali jedzenie ze sklepów które się nie sprzedało i robili z nich posiłki dla potrzebujących).
Martyna: Tematem projektu była ekologia, ekologiczne rozwiązania pomagające środowisku oraz zmiany klimatu. Zostały nam pokazane sposoby jak możemy środowisku pomagać oraz jak na ten moment ludzie to robią np. ekologiczny sklep z ograniczonym użyciem plastiku oraz dawanie używanym rzeczom drugiego życia. Każdego dnia dowiadywaliśmy się czegoś o ekologii, środowisku jak i okolicy i kraju w których jesteśmy.
Ola: Projekt dotyczył szerokiego pojętego tematu ekologii. Typowy dzień zaczynał się od śniadania, a później organizatorzy zapewniali nam ogromną dawkę aktywności i wiedzy. Przede wszystkim odwiedzaliśmy miejsca związane z ekologią oraz recyklingiem, np. odwiedziliśmy bio sklep, w którym aby coś kupić należało przynieść własne opakowania czy muzeum, które zajmuje się odnową mebli i ma za zadanie dać im drugie życie. Wiedza zdobywana przez nas była przyswajana poprzez praktykę aniżeli książkę i widzieliśmy na własne oczy jak możemy pomoc naszej planecie w tym istotnym temacie.
Julia: Projekt poruszał temat ekologicznego trybu życia i tego jak ważne jest zwiększanie świadomości w tym temacie. Typowy dzień zajęć zaczynał się od śniadania o godzinie 8:00 i dalszych aktywności a godzinach 9-21. Aktywności jakie występowały na projekcie to np: wędrówki na łonie natury, informacje o Słowenii i tego jak ekologiczna jest czy robienie domków dla nietoperzy które są ściśle chronionymi zwierzętami. Organizatorzy postawili na to byśmy wszystko zobaczyli na własne oczy zamiast teorii.
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
Ola: Na projekcie nauczyliśmy się jak zmienić codzienne nawyki w prostych krokach oraz co możemy zrobić, aby ugryźć to w bardziej ekologiczny sposób. Projekt zdecydowanie pogłębia świadomość w sprawach do, których na co dzień nie przykładamy zbyt dużej uwagi. Teraz już wiemy jak ważne jest segregowanie śmieci, co możemy zrobić ze starymi ubraniami czy rzeczami zalegającymi w domu i jak nie marnować jedzenia.
Julia: Podczas projektu nauczyłam się tego jak ograniczać zanieczyszczanie środowiska, jak przekonywać innych na ekologiczne rozwiązania, jak wykorzystać i odnowić zniszczone rzeczy takie jak meble i ubrania. Poprawiłam również swój poziom języka angielskiego.
Ada: Podczas projektu nauczyłam się: przełamywania barier językowych i kulturowych, wiosłować, podstaw jogi i świadomego oddychania, ciekawych słów po hiszpańsku i grecku, dbania o dobro mojej grupy jako liderka.
Martyna: Nauczyłam się o problemach jak i rozwiązaniach ekologicznych w różnych krajach Europejskich jak i dowiedziałam się nowych rzeczy o innych kulturach. Poszerzyłam swoją wiedzę w zakresie ekologii i poznałam nowe sposoby na pomoc środowisku. Dowiedziałam się też wiele o Słowenii.
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
Ada: Program Erasmus+ ma według mnie mnóstwo plusów. Oczywiście uczy obcowania z ludźmi o innych kulturach i obyczajach, ale nie tylko. Dzięki wymianie ma się szansę rozwinąć swoje zdolności językowe, zdobywa się także dużą samodzielność.
Ola: Program Erasmus+ otwiera drogę do pogłębienia wiedzy na tematy o których się mało mówi lub nie wystarczająco, dodatkowo dostajemy świetną opcje na poznanie ciekawych, pełnych pasji i wiedzy osób, którzy często później stają się naszymi przyjaciółmi, rzecz, o której ciężko jest nie wspomnieć jest możliwość odwiedzenia nowego kraju i poznania jego kultury od bardziej swojskiej strony.
Martyna: Program Erasmus to niesamowita okazja do poznania nowych osób z innych krajów, poznania lepiej ich kraju, kultury, tradycji i spojrzenia na świat. Jest to też świetna okazja na poćwiczenie języka angielskiego, który na takim wyjeździe może naprawdę znacznie się polepszyć, jak i można zyskać większą swobodę w posługiwaniu się nim. Można zobaczyć nowe miejsca i dowiedzieć się interesujących o nich rzeczach.
Julia: Program Erasmus+ daje przede wszystkim możliwość poznania innych kultur, zmianę światopoglądu, zmianę na lepsze poprzez naukę nowych nawyków czy poprawienie umiejętności języka angielskiego i komunikacji z innymi ludźmi. Program otwiera również naszą świadomość na nowe rozwiązania różnych problemów.
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
Martyna: Oczywiście będę próbować zadbać o środowisko z nową wiedzą, więc będę mogła zrobić więcej. Będę zwracać na ekologię i problemy środowiskowe jeszcze większą uwagę.
Ola: Projekt zmienił moje myślenie, dzięki czemu mogę zastąpić swoje dotychczasowe nawyki. Wiedza nabyta podczas projektu przyda się w dużej mierze w codziennym życiu zaczynając od strefy jedzeniowej czy wybór środku transportu w różne miejsca po
sprytny recykling.
Ada: Moim zdaniem rezultatem tego jak i innych projektów jest ogromna otwartość na drugiego człowieka oraz chęć podróżowania i zdobywania nowych doświadczeń.
Julia: Nauczyłam się wcześniej mi nie znanych sposobów na oczyszczanie środowiska, poznałam wspaniałych i serdecznych ludzi którzy mnie zainspirowali, nauczyłam się doceniać naturę wokół mnie i zdecydowanie przełamałam barierę językową co na pewno mi się przyda w komunikacji z innymi ludźmi.