Relacja z projektu „Slow life” w Hiszpanii

Na przełomie sierpnia i września uczestnicy i uczestniczki z Polski wzięli udział w wymianie młodzieży w Hiszpanii pt. „Slow life” w ramach programu Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z projektu.

O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?
 

Mateusz: Tematyka projektu była ciekawa i dość nietypowa. „Slow Life” – bo tak brzmiał temat projektu – każde z nas rozumiało nieco inaczej. Z pewnością nie chodzi tu o leżenie na łóżku i scrollowanie Instagrama ;⁠-⁠). Wręcz przeciwnie, wspólna praca, gotowanie, upcykling. Wszystkie aktywności mają swój sens i odpowiadają na nasze potrzeby. Podczas zajęć skupialiśmy się przede wszystkim na szeroko pojętym temacie wpływu człowieka na środowisko. Rozmawialiśmy na tematy takie jak:

  • Jaką drogę przeszły twoje ubrania lub telefon,
  • Być vege czy nie,
  • Zmiany klimatu a globalne ocieplenie,
  • I wiele innych.
Ale to nie wszystko. Uczestnicy projektu podzieleni byli na grupy. Każda z grup codziennie miała inne zajęcia. Mi osobiście najbardziej podobał się gardening – podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wiele na temat upraw warzyw i owoców, zagrożeń wynikających z upraw coraz mniejszej ilości odmian oraz jak uprawiać ziemię w cieplejszym klimacie. Sami też stworzyliśmy mały ogród warzywny.
 
 
Martyna: Cały program opierał się na tematyce “Slow life”, z którą wcześniej nie byłam zbytnio zaznajomiona. Moja wiedza na temat ówczesnych problemów ekologicznych oraz negatywnymi skutkami jakie za sobą ciągną była znikoma w porównaniu do tej którą posiadam na dzień dzisiejszy. Podczas zajęć teoretycznych z naszymi organizatorkami byliśmy w stanie nie tylko poznać ich opinię, ale również każdego z uczestników. Organizatorki bardzo chętnie przekazywały głos innym osobom oraz rozpoczynały grupowe dyskusje skupione na omawianym przez nas temacie. W trakcie brania udziału w praktycznych częściach programu byłam w stanie zdobyć nowe umiejętności manualne w najlepszym towarzystwie. Opiekunowie prowadzący nasze warsztaty cechowali się niesamowitą cierpliwością oraz chęcią do pomocy przy zadaniach sprawiającym nam trudności.

Jagoda: Projekt „Slow Life – Wymiana Młodzieży” skupiał się na życiu w zgodzie z naturą i czerpaniu radości z każdej chwili. Typowy dzień to różnorodne aktywności, podzielone na grupy: recycling, cooking i farming, pokazujące, jak można żyć bardziej harmonijnie z samym sobą i środowiskiem. Działyśmy w małych, międzynarodowych grupach, poznając różne tradycje. Codziennie odbywały się rozmowy o klimacie i slow lifestyle, inspirując nas do działań na rzecz lepszego świata.

Maja: Projekt, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, poświęcony był koncepcji „slow life” – czyli sposobowi życia związanym z większą świadomością i bardziej zrównoważonym podejściem do codzienności. W ramach tego projektu braliśmy udział w różnorodnych warsztatach, które obejmowały gotowanie, ogrodnictwo i upcycling. To właśnie w trakcie tych warsztatów mieliśmy okazję rozwijać nasze umiejętności praktyczne. Jednak nie tylko praktyczne umiejętności były tu istotne. Ważnym elementem naszego dnia były również zajęcia teoretyczne, które poszerzyły naszą wiedzę na temat zmian klimatycznych i ekologii. 
 
Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
 

Jagoda: Projekt był czymś nowym dla mnie, był on moim pierwszym projektem i pierwszą taką przygodą. Podczas projektu „Slow Life” nauczyłam się wielu rzeczy na różnych płaszczyznach. Poznałam dogłębny obraz problemu globalnego ocieplenia i zrozumiałam, jakie działania możemy podjąć, aby je spowolnić. Nauczyłam się również o znaczeniu recyklingu i sposobach tworzenia nowych przedmiotów z odzyskanych materiałów. Najważniejsze jest to, że dzięki projektowi poznałam nowych ludzi z różnych krajów, co poszerzyło moje horyzonty kulturowe i dodaje wartości do mojego życia.

Maja: Dzięki temu projektowi mogłam poszerzyć swoją wiedzę i świadomość na temat wpływu naszych działań na środowisko oraz sposobów, w jakie możemy przyczynić się do bardziej zrównoważonego życia. Rozwinęłam swoje umiejętności praktyczne, które z pewnością przydadzą mi się w codziennym życiu. Podejmowanie różnych wyzwań oraz przebywanie w międzynarodowym otoczeniu pomogło mi lepiej zrozumieć siebie oraz moje cele życiowe, a także stałam się bardziej otwarta na nowe doświadczenia.

Martyna: Udział w tym programie pomógł mi wyjść ze swojej strefy komfortu. Jestem wdzięczna za to jak wspaniałych i pełnych empatii ludzi spotkałam na swojej drodze. Dzięki ich wspierającym słowom oraz spędzonym z nimi czasie udało mi się otworzyć na świat. Projekt ten zainspirował mnie do dalszego poznawania świata, jak i nowych ludzi w przyszłości.
 
Mateusz: Czego się nauczyłem? Myślę, że poza wiedzą praktyczną (jak korzystać z niektórych narzędzi, jak uprawiać rolę czy jak gotować korzystając z lokalnych składników) w znacznym stopniu projekt uświadomił mnie na temat problemów z jakimi aktualnie się zmagamy. Globalne ocieplenie wcale nie jest taką błahostką jaką mogłoby się wydawać. Kolejną istotną zmianą z pewnością będzie większa świadomość na temat produktów jakie wybieram – czy to zwykła koszulka czy telefon. Warto zastanowić się jaki ślad węglowy te produkty zostawiają.
 
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
 
Mateusz: Dla mnie program Erasmus+ to przede wszystkim ludzie. Wymiana doświadczeń, poznanie nowej kultury, historie jakie każdy ze sobą przywiózł. To niesamowite jak wiele nas różni, a zarazem jak bardzo jesteśmy podobni. Przyjaźnie zawiązane podczas projektów nie są na chwilę. Dalej mam kontakt z ludźmi, z którymi poznałem się na moim pierwszym projekcie 4 lata temu. Myślę że każdy powinien choć raz wziąć udział w takim programie! 
 
Jagoda: Program Erasmus+ oferuje liczne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Uczestnictwo w projekcie pozwoliło mi poznać nowych ludzi, tradycje i kulturę innych państw. Projekt pozwoliłam mi poćwiczyć język angielskim, którym nie posługuje się na co dzień. Ten szczególny projekt nauczył mnie jak patrzeć inaczej na tempo życia oraz na to jak nasz świat się zmienia. 
 
Martyna: Program Erasmus+ dał mi możliwość poznania ludzi z każdego zakątka Europy. Dzięki rozmowom oraz przygotowanym przez uczestników wieczorom tematycznym byłam w stanie lepiej poznać ich kulturę oraz obyczaje.
 
Maja: Program Erasmus+ to nie tylko wymiany studenckie na cały semestr, ale również wymiany młodzieży czy kursy treningowe. Takie doświadczenia to niezapomniane wspomnienia, nowe przyjaźnie, poznawanie krajów, kultur i tradycji, edukacja nieformalna na temat wybranego obszaru. 
 
 
Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
 
Martyna: Cały program skupiony na tematyce “Slow life” uświadomił mnie w jakim szybkim tempie prowadzę swoje codzienne życie. Ze względu na ilość przydzielanych sobie zadań oraz problemem z opanowywaniem swojego stresu zapominam o czerpaniu tego co najlepsze ze swojego życia. Z tego też powodu staram się w miarę mozliwości prowadzić wolniejszy tryb życia, w którym to próbuję nowych rzeczy. Uczestnictwo w warsztatach manualnych zainspirowało mnie do odnalezienia nowgo hobby, jako iż one bardzo przypadły mi do gustu.
 
Mateusz: Świadomy wybór i wiedza praktyczna z pewnością pomogą mi lepiej zadać o środowisko i może uda mi się przekazać tą wiedzę dalej żeby zmieniać nawyki moich rówieśników na lepsze
 
Maja: Zajęcia na projekcie poszerzyły moją świadomość ekologiczną oraz dostarczyły mnóstwo inspiracji dotyczących życia zgodnie z ideą slow life. Podczas projektu nawiązałam liczne nowe znajomości i przyjaźnie, dowiedziałam się wiele o kulturze, tradycji i sytuacji gospodarczej w innych państwach. Zdecydowanie polecam każdemu takie doświadczenie.
 
Jagoda: Rezultaty z projektu „Slow Life” są widoczne na różnych płaszczyznach. Dzięki projektowi zdobyliśmy głębszą świadomość kwestii związanych z ochroną klimatu, recyklingiem i zrównoważonym stylem życia. Ta wiedza jest nie tylko ważna dla naszej planety, ale również przydatna w naszym życiu codziennym, pozwalając nam podejmować bardziej ekologiczne wybory.Ponadto, projekt umożliwił nam poznanie ludzi z różnych krajów i kultur, co wzbogaciło naszą perspektywę i otwarło nas na różnorodność świata.Co wiecej uczestnictwo w różnych warsztatach, zwłaszcza w dziedzinach takich jak budowanie i gotowanie zgodnie z naturą, dostarczyło nam praktycznych umiejętności, które można wykorzystać w życiu codziennym, promując bardziej ekologiczny i zrównoważony tryb życia. 
 
2023-10-06T21:48:36+02:00 6 października 2023|