Przeciwdziałanie nadużyciom władzy2021-10-05T08:44:49+02:00

Przeciwdziałanie nadużyciom władzy

           Nieczęsto zdajemy sobie z tego sprawę, ale nasze społeczeństwo charakteryzuje się hierarchicznością na wielu poziomach: przełożeni w pracy mają władzę nad podwładnymi, rodzice sprawują władzę rodzicielską nad dziećmi, obywatele i obywatelki znajdują się pod pośrednim lub bezpośrednim wpływem decyzji władz samorządowych czy państwowych, w szkole uczennice i uczniowie zwykli podporządkowywać się nauczycielkom, mniejszości narodowe, etniczne i religijne – większości społeczeństwa… Czując pewną zależność od innych, stajemy się podatni na wszelkie formy nadużywania swojej pozycji przez te osoby.

           Aby nauczyć się rozpoznawać formy dominacji władzy i umieć im przeciwdziałać Stowarzyszenie Aktywne Kobiety dołączyło do projektu Erasmus+ „Counteracting Power Abuse (2018-1-ES02-KA205-011353)”, w którym będziemy współpracować z Permacultura Cantabria (Hiszpania), Associazione Agrado (Włochy), Anthropolis (Węgry) i Youth Association from Transylvania (Rumunia).

           W ramach projektu planowane są wizyty uczestniczące we Włoszech, w Polsce, na Węgrzech oraz sześciodniowy trening podsumowujący w Hiszpanii.
Każda z organizacji przedstawi swoje doświadczenie w zakresie sprzeciwiania się nadużyciom władzy za pomocą różnych narzędzi: demokratycznego nauczania, zarządzania emocjami, storytelling z wykorzystaniem elementów audiowizualnych.

Przeciwdziałanie nadużyciom władzy – Międzynarodowe spotkanie partnerskie w Vinci

           Analiza transakcyjna – czyli skąd bierze się podatność na nadużycia władzy
Wizyta w Vinci dała nam szansę poznania teorii komunikacji tak ważnej w budowaniu zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zasadzie równości. Analiza transakcyjna, której zarys przedstawiła nam Laris z Associazione Agrado, wychodzi z podstawowej potrzeby człowieka jako istoty społecznej: potrzeby bycia rozpoznanym, potrzeby społecznego istnienia.

 
 

           Chęć bycia rozpoznanym w przypadku osób o niskim poczuciu własnej wartości może prowadzić do wykorzystywania tej przewagi przez osoby chcące wytworzyć relację zależności, co w konsekwencji może prowadzić do nadużyć. Poszukiwanie widzialności i akceptacji, które jest naturalnym zachowaniem człowieka, może zostać wykorzystane w takich sytuacjach dla wzmocnienia pozycji tego, którego uwagi poszukujemy.  Pozycjonując siebie w stosunku do otoczenia podświadomie wartościujemy poszczególne pozycje, co przekłada się na naszą samoakceptację i relację z innymi:

 

           Stanem odpowiadającym dobremu samopoczuciu i dobrym relacjom z innymi jest sytuacja, w której akceptujemy siebie (I’m ok) i darzymy zaufaniem otoczenie (You are ok). Wszelkie odchylenia od tej normy świadczą o problemach, które należy rozwiązać. Z perspektywy nadużyć władzy najczęściej spotykamy się z pozycją, kiedy nie dowartościowujemy siebie (I’m not ok) przy jednoczesnym zaufaniu lub akceptacji wyższości otoczenia (You are ok).

 

           Associazione Agrado zorganizowało również dla uczestników i uczestniczek wizyty spotkania w instytucjach, w których przebywają osoby narażone na nadużycia władzy ze względu na ich mniejszościowy status: odwiedziliśmy Centrum dla Uchodźców oraz przedsiębiorstwo społeczne prowadzone przez osoby z autyzmem.

 

           Spotkanie we Włoszech było dla nas inspirującym przeżyciem i dało nam szansę zrozumieć wiele mechanizmów, z którymi spotykamy się na co dzień, a które świadczą o pewnych formach manipulacji. Liczymy na to, że kolejne spotkania w ramach projektu będą równie wartościowe.
Materiały dot. analizy transakcyjnej wykorzystane w tekście pochodzą z prezentacji Laris.

Przeciwdziałanie nadużyciom władzy – Międzynarodowe spotkanie partnerskie w Sosnowcu

Zjawisko nadużycia władzy jest powszechne, co sprawia, że walka z nim jest konieczna. W jaki sposób? Odpowiedź na to pytanie chcieliśmy uzyskać podczas międzynarodowego spotkania organizacji edukacyjnych.
Do siedziby Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Sosnowcu zaprosiliśmy partnerów z Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Węgier. Spotkanie odbyło się w ramach działań programu Erasmus +.  Poprzednie spotkanie dotyczące  tematyki przeciwdziałania nadużyciom władzy miało miejsce w mieście Vinci we Włoszech.

           Zaproszeni uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi problemu jakim jest nadużywanie władzy. Wymieniali się spostrzeżeniami na temat niezbędnych zmian, które należy wprowadzić w krajach ich pochodzenia, aby zwalczać to zjawisko.

            Podczas dyskusji o nadużywaniu władzy duże wrażenie zrobiło wystąpienie naszej wolontariuszki z Portugalii – Lindy Pereira, która mówiła o przemocy na tle rasowym. Linda przebywa w Polsce jako przedstawicielka Europejskiego Korpusu Solidarności. W grudniu 2018 roku, Linda  została zaatakowana ze względu na inny kolor skóry. Do ataku doszło w jednym z sosnowieckich barów, gdzie Linda oraz towarzyszący jej wolontariusze zostali zaatakowani przez ochroniarza, który nadużył swojej władzy względem obcokrajowców.  

           Równie istotna jest kwestia przemocy domowej. Aby porozmawiać o tym problemie z specjalistami, odwiedziliśmy Stowarzyszenie Moc Wsparcia w Czeladzi.  Jeden z pracowników stowarzyszenia, Adrian Drdzeń, zapoznał nas z “Krainą świetlików”. Jest to program skierowany głównie do dzieci w wieku przedszkolnym.

 
 
            Mogłoby się wydawać, że w XXI-wieku nie powinny mieć miejsca takie sytuacje, jednak rzeczywistość okazała się kompletnie inna. Chociaż Linda była niesamowicie dotknięta tym wydarzeniem, zdecydowała się pozostać w Polsce.
   
           W ten oto sposób zdecydowała się również wpłynąć na edukację sosnowieckich dzieci. Tydzień po zajściu Linda wraz z innymi mieszkańcami Sosnowca i okolic wzięła udział w marszu “Razem przeciw rasizmowi”. 
Historia Lindy jest poruszająca, inspirująca i stanowi doskonały przykład tego, jak bardzo potrzebna jest edukacja w niektórych dziedzinach. Chociaż na co dzień  tego nie dostrzegamy, rasizm również stanowi nadużycie władzy.

             Spotkanie partnerskie było świetną okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń w obszarze przeciwdziałania nadużyciom władzy. Kolejne spotkania przed nami, w kraju każdego z partnerów.
Szczegółowe informacje na temat “Krainy świetlików” znajdziecie tutaj: http://swietliki.moc-wsparcia.pl/

 

Przeciwdziałanie nadużyciom władzy – Międzynarodowe spotkanie partnerskie w Budapeszcie

 

Jak opowiedzieć swoją własną historię, kiedy myśl o wystąpieniu publicznym stresuje nas dwa tygodnie przed samym wystąpieniem?
Podczas kolejnego spotkania partnerskiego poznaliśmy nową metodę storytellingu, która pozwala osobom nieśmiałym na komfortowe opowiedzenie historii dla nich ważnych.

           Edukacja nieformalna to nie tylko gry zespołowe, warsztaty ale też ludzkie doświadczenie, z którego możemy czerpać lekcje dla samego siebie.

            Naszą historię możemy opowiedziec na wiele sposobów – za pomocą podcastu, artykułu, czy też krótkiego materiału video. Nasz partner, węgierska NGO Anthropolis, opracowała prostą I niesamowicie skuteczną metodę tworzenia filmików,   a następnie zaprosiła nas do swojej siedziby, gdzie mieliśmy okazję nauczyć się nowego sposobu produkcji video. 
Spotkanie partnerskie odbyło się w Budapeszcie od 6 do 9 października, a zostało zorganizowane w ramach projektu Erasmus+ „Counteracting Power Abuse (2018-1-ES02-KA205-011353)”.

Przypominamy, że partnerami w projekcie są: Permacultura Cantabria (Hiszpania), Associazione Agrado (Włochy), Anthropolis (Węgry) i Youth Association from Transylvania (Rumunia) oraz oczywiście my, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

Podczas spotkania reprezentanci partnerskich organizacji mieli okazję poznać nowe narzędzie pracy, zaznajomić się z programem Sony Vegas I stworzyć filmiki na podstawie swoich własnych historii I doświadczeń.

            

 

                      Każdy z filmików, okraszony oczywiście narracją nagraną przez bohatera historii I opracowany na podstawie storyboardów, składał się z głównie z prywatnych zdjęć bohatera historii. Chociaż ten sposób zaprezentowania historii może wydawać się zbyt prosty I mało atrakcyjny, to ta metoda pomaga stworzyć filmiki osobom nieśmiałym I zamkniętym w sobie.

            Przypominamy, że partnerami w projekcie są: Permacultura Cantabria (Hiszpania), Associazione Agrado (Włochy), Anthropolis (Węgry) i Youth Association from Transylvania (Rumunia) oraz oczywiście my, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety. 

Podczas spotkania reprezentanci partnerskich organizacji mieli okazję poznać nowe narzędzie pracy, zaznajomić się z programem Sony Vegas I stworzyć filmiki na podstawie swoich własnych historii I doświadczeń.

Zwykle materiały video wymagają od nas zaprezentowania się przed kamerą, co dla wielu osób jest trudne, albo wręcz niemożliwe do przezwyciężenia – ta metoda zaprezentowania historii pozwala im na uniknięcie obiektywu kamery, a tam samym o wiele większy komfort psychiczny podczas prezentowania treści.

Spotkanie partnerskie w Budapeszcie będziemy wspominać jako niesamowicie pouczające. Cieszymy się z tego, że mieliśmy okazję poznać wiele inspirujących, motywujących historii I mieliśmy okazję bliżej się poznać.