Projekt SMART-Y „Młodzież na rzecz zielonych europejskich wiosek” finansowany w ramach programu Erasmus+ Unii Europejskiej powstał w odpowiedzi na wyzwania współczesności związane z potrzebą wdrażania ekologicznych rozwiązań przez młodych ludzi .
NASZE CELE:
Celem projektu SMART-Y jest zaktywizowanie i zainteresowanie młodzieży (w wieku 17-30 lat) z całej Europy tworzeniem nowej lokalnej i zielonej rzeczywistości, w której młodzi ludzie, zwłaszcza z obszarów wiejskich, będą aktywni ekologicznie, nabiorą pewności siebie i dostrzegą istotność swojego wkładu na rzecz budowania nowoczesnego, bardziej przyjaznego i zrównoważonego otoczenia. Ponadto zechcą przyczynić do kreowania lokalnych polityk nastawionych na: zdecentralizowane usługi ekologiczne, zrównoważone rozwiązania energetyczne, cyfryzację społeczeństwa, zerową emisję, a także wszelkiego rodzaju innowacje, w tym popularyzację i wdrażanie w życie koncepcji smart villages (inteligentne wioski). Wszystko to, ma na celu wesprzeć realizację Celu 10 Europejskiej Strategii Młodzieży – Zrównoważona Zielona Europa.
CEL I: Wzmocnienie
Aktywizacja, sieciowanie i wzmacnianie pozycji młodzieży w wieku od 17 do 30 lat w celu współtworzenia europejskich inteligentnych wiosek.
CEL II: Edukacja
Poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Przyczynianie się do tego, aby młodzież była aktywna ekologicznie, wykształcona i zdolna do tworzenia własnych zielonych projektów, które zechce wprowadzać w życie.
CEL III: Zmiany
Zwiększenie udziału młodzieży w programowaniu polityki lokalnej w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Dzięki czemu przyczyni się do realizacji ogólnej agendy polityki UE poprzez poprawę zaangażowania młodzieży w kontaktach z lokalnymi decydentami.
ETAPY PROJEKTU SMART-Y:
I. Żywe Laboratoria Innowacji (Local Living Labs – środowisko doświadczalne, w którym technologia jest tworzona w warunkach rzeczywistego, codziennego życia, i w którym użytkownicy nowych rozwiązań są ich współtwórcami.), zorganizowane zostały na poziomie lokalnym w każdym z krajów partnerskich. Local Living Lab były najlepszą okazją dla młodzieży do zainspirowania się, wymiany pomysłami i dobrymi praktykami, a także uwolnienia drzemiących w niej pokładów energii i kreatywności.
Podczas Laboratorium Innowacji młodzież miała możliwość wysłuchać krótkiego wykładu eksperta w dziedzinie biologii prof. dr. hab. Piotra Skubały, spotkać się z urzędnikiem instytucji publicznej w Sosnowcu i zaczerpnąć motywacji do działalności lokalnej od aktywisty, Kamila Szewczyka ze Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Wszystko to pozwoliło jej uzyskać wiedzę o koncepcji inteligentnych wiosek, zapoznać się z pro-ekologicznymi rozwiązaniami implementowanymi przez samorządy w powiatach i gminach, a także uświadomić sobie, dlaczego warto angażować się w sprawy lokalne. Local Living Lab w Polsce odbył się 9 czerwca 2022 r. w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu.
II. Dwie edycje wirtualnego hackathonu, zgromadziły w internetowym środowisku (platforma discord) zespoły młodych ludzi z całej Europy, reprezentujących różne narodowości, które połączył jeden cel:
~wyzwolenie kreatywnej energii w rozwiązywaniu problemów polityk lokalnych, podążanie za gwiazdą polarną „Zielonej i zrównoważonej Europy” w kierunku realizacji koncepcji inteligentnych wiosek.
Wirtualny hackathon jest jedną z obiecujących metod umożliwiającą młodym ludziom udział w procesach kształtowania polityki z nietypowej, innowacyjnej i wysoce kreatywnej strony, zgodnie z założeniami projektu „Europa gotowa na wyzwania epoki cyfrowej”.
Podczas obu edycji wirtualnego hackathonu, które odbyły się w czerwcu oraz wrześniu 2022 r. uczestnicy każdej z 3-osobowych grup międzynarodowych mieli za zadanie stworzyć koncepcję własnych zielonych projektów. Następnie jury hackathonu po długich obradach wyłoniło zwycięskie zespoły, które pod koniec września, w październiku i listopadzie udadzą się rozwijać je i przy tym nauczyć jak wcielać w życie w trakcie warsztatów prototypowania w Grecji, Polsce i Austrii. Wśród laureatów hackathonu znalazły się m.in. trzy Polki: Klaudia, Zofia i Amelia. Dziewczyny już niebawem wyjadą na warsztaty prototypowania do krajów partnerskich.
III. Warsztaty prototypowania (jesień 2022 r. Austria, Grecja i Polska), mają za zadanie rozwinąć kreatywne myślenie i aktywność obywatelską u młodych ludzi w formie tworzenia polityki/programowania lokalnego i wyposażając ich w narzędzia praktyczne/prototypowania, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Młodzież nauczy się wcielać swoje pomysły w życie, opracowywać modele i prototypy, co będzie miało ogromny wpływ na poczucie własnej wartości i bardziej optymistyczne podejście do przyszłości i własnej w niej roli.
Za nami warsztaty prototypowania w Grecji i Polsce. Podczas kilkudniowych warsztatów uczestnicy wyłonieni z hackathonów mieli okazję spotkać się z rozmaitymi ekspertami z zakresu edukacji nieformalnej i obszaru ekologii, a następnie odbyć burzę mózgów i przedyskutować swoje pomysły na zrównoważony, oddolny rozwój miast i wsi, z których pochodzą. Ostatniego dnia warsztatów młodzież miała za zadanie przedstawić przed lokalnymi politykami i autorytetami prezentacje, w których zawarte zostały jej innowacyjne pomysły w tym m.in. żywa wieża z przestrzenią do spotkań w środku miasta, czy też urządzenia dozujące, mające na celu zredukować zużycie nawozów sztucznych w uprawach rolnych. Mamy nadzieję, że dzięki kreatywności i zapałowi uczestników uda im się zrealizować wyznaczone cele w niedalekiej przyszłości. Poza wysiłkiem intelektualnym i tworzeniem nowych koncepcji rozwojowych, młodzi ludzie z kilku krajów europejskich i pozaeuropejskich poświęcili się wymianie kulturowej i aktywności poza warsztatowej, w tym także zawiązywaniu nowych i liczymy, że długotrwałych znajomości 🙂 Przed nami ostatnie warsztaty prototypowania, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia 2022 r. w Austrii.
Więcej informacji o warsztatach prototypowania w Polsce znajdziecie TUTAJ
IV. Konferencja podsumowująca projekt w Brukseli (wiosna 2023 r.)
OSTATNI ETAP PROJEKTU. WIĘCEJ INFORMACJI JUŻ WKRÓTCE.
Spotkanie partnerskie w Salonikach
Pod koniec września nasze przedstawicielki wzięły udział w międzynarodowej wizycie partnerskiej w Salonikach, w Grecji, w ramach projektu „SMART-y: Młodzież razem na rzecz zielonych i zrównoważonych europejskich wiosek” finansowanego ze środków z programu Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tego spotkania, jak i nadchodzącymi działaniami Stowarzyszenia.
Pierwszego dnia wyjazdu wzięłyśmy udział w intensywnych spotkaniach z partnerami z Grecji, Austrii, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Słowenii i Słowacji na temat hackathonu, który dotyczył różnych wyzwań współczesności związanych z potrzebą wdrażania ekologicznych rozwiązań przez młodych ludzi.
Młodzież z Europy, Ameryki Południowej i Azji odwiedziła Sosnowiec. Pracowali nad pomysłami ratującymi planetę
Badania nad przyspieszeniem procesu rozkładu syntetycznych polimerów przez wybrane gatunki grzybów, zestaw sensorów i urządzeń dozujących, mający na celu ograniczenie użycia nawozów sztucznych czy żywa wieża z przestrzenią do spotkań, która stanie w centralnym miejscu miasta – to tylko niektóre z innowacyjnych pomysłów młodzieży, która przez 5 intensywnych dni warsztatów pracowała w Sosnowcu nad wdrożeniem swoich idei w życie w ramach projektu “SMART-y: Młodzież na rzecz zielonych europejskich wiosek” współfinansowanego ze środków z programu Erasmus+.
Od 24 do 29 października w siedzibie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Sosnowcu 12 młodych osób z Hiszpanii, Indii, Argentyny, Turcji, Słowenii, Wenezueli oraz Włoch wzięło udział w warsztatach prototypowania innowacyjnych pomysłów ekologicznych. Uczestnicy zostali wyłonieni poprzez wakacyjne hakatony online, podczas których mogli zebrać i rozwijać swoje idee w jednym miejscu, poznać i zaprzyjaźnić się z ludźmi z innych krajów, a także zrozumieć lepiej współczesne wyzwania związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem.
Warsztaty w Sosnowcu prowadzili: trenerka edukacji nieformalnej Monika Sobańska oraz zielony aktywista i eko-trener Kamil Szewczyk. Młodzi ludzie od rana do wieczora brali udział w zajęciach mających na celu rozwinięcie i udoskonalenie ich innowacyjnych pomysłów. Wszystko przy pomocy metod edukacji nieformalnej opartej na zdobywaniu i poszerzaniu umiejętności poprzez doświadczenie i metody aktywne, oraz dzięki specjalnie opracowanej w ramach europejskiego projektu Smart-y metodologii angażowania młodych ludzi w tworzenie innowacji. Uczestnicy warsztatów podszkolili także swoje umiejętności w obrębie narzędzi cyfrowych, m.in. doskonalili tworzenie multimedialnych prezentacji, a także ćwiczyli wystąpienia publiczne. Opracowane przez młodzież pomysły to:
- COMPLASTER badania nad przyspieszeniem procesu rozkładu syntetycznych polimerów przez wybrane gatunki grzybów, celem stworzenia specjalnych urządzeń domowych, w których grzyby będą pochłaniały opakowania plastikowe
- FERTIMIZER zestaw sensorów i urządzeń dozujących, mający na celu ograniczenie użycia nawozów sztucznych,
- GARDEMENT żywa wieża z przestrzenią do spotkań, która stanie w centralnym miejscu miasta,
- ABANDONED tania rewitalizacja opuszczonych parków i placów zabaw we współpracy z lokalną społecznością.
Program warsztatów był bardzo intensywny. Zagraniczni goście mieli także okazję wysłuchać prelekcji o Śląskim Ruchu Klimatycznym, projektach związanych z energetyką obywatelską, o holistycznej metodzie tworzenia projektów Dragon Dreaming, uwzględniającej dobro jednostki, wspólnoty oraz planety. Jednym z punktów programu była wizyta profesora Øyvinda Øklanda z uniwersytetu Volda w Norwegii, który przeprowadza z młodymi badania społeczne na temat wpływu ich zaangażowania społecznego na ich rozwój i życie. W wolnych chwilach młodzi ludzie odwiedzili Muzeum Śląskie i Poziom 450, czyli ściankę wspinaczkową, która mieści się w byłej Kopalni Sosnowiec, zaznajamiając się z chluba naszego regionu, jaką jest architektura postindustrialna.
Zwieńczeniem warsztatów była wizyta senator Joanny Sekuły i pracowników biura marszałka Włodzimierza Czarzastego, przed którymi młodzież zaprezentowała swoje innowacyjne pomysły. W trakcie wizyty doszło do sesji pytań i odpowiedzi, która była wartościowa zarówno dla zagranicznych gości, jak i przedstawicieli polskiej sceny politycznej, którzy mogli wysłuchać głosu młodych, ich potrzeb i motywacji.
Ostatnim etapem projektu Smart-y są bowiem spotkania młodych eko-innowatorów z całej Europy z politykami, by usprawnić procesy, dzięki którym młodzi i ich pomysły mogą uzyskać większy wpływ na rzeczywistość.
Filmik podsumowujący warsztaty w Sosnowcu
Okrągły Stół w ramach projektu SMART-y
W piątek (9 grudnia) w naszym Stowarzyszeniu odbyło się spotkanie w ramach projektu #SMARTY „Młodzież na rzecz zielonych i zrównoważonych europejskich wiosek”, finansowanego z programu #ERASMUSPLUS. Spotkanie to było przedostatnim etapem realizowanego przez nas projektu wraz z naszymi partnerami z 10 różnych krajów europejskich.
Podczas Okrągłego i Zielonego Stołu, z reprezentantami młodzieży licealnej z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu wraz z ich nauczycielką Anną Domagałą oraz młodzieżowych rad miast w województwie śląskim, a także młodzieżą studencką, na co dzień zaangażowaną w działalność pro-ekologiczną spotkali się przedstawiciele Parlamentu RP, w tym Mateusz Bochenek – Poseł na Sejm RP i Joanna Sekuła Senator RP, a także pełnomocniczka Prezydenta Katowic ds. klimatu, Beata Urych. Ponadto radny Miasta Katowice Patryk Białas i pełnomocnik Prezydenta Sosnowca ds. czystego powietrza, Mateusz Kruk.
Z wielkim żalem zbliżamy się do końca tego niesamowitego projektu. Czujemy się zaszczyceni tym, że mogliśmy koordynować projekt i uczestniczyć w każdym etapie jego trwania. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów i zapału młodzieży, która nie boi się mierzyć wysoko i walczyć o swoje. Trzymamy kciuki żeby wszystkie plany i projekty udało jej się czym prędzej zrealizować! Bezapelacyjnie to w młodzieży tkwi siła i nadzieja na lepsze jutro.
Lokalne seminarium w ramach projektu „SMART-y”
W sobotę 22 kwietnia w ramach projektu Smart-y / From Zero to Hero Project i z okazji Dnia Ziemi zorganizowaliśmy lokalne seminarium, podczas którego opowiedzieliśmy o projekcie SMART-Y, ale również posprzątaliśmy część Zagórza w Sosnowcu. Taki mały czyn społeczny, który sprawił, że Zagórze jest czystsze i piękniejsze. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w seminarium i akcji sprzątania świata, w tym pracownikom biura europosła Łukasza Kohuta oraz samemu europosłowi.
Sprawozdanie z planu działania w zakresie polityki
Konferencja i spotkanie partnerskie w Brukseli
W dniach 20-21 kwietnia w Brukseli odbyła się konferencja wieńcząca projekt „SMART-y: Młodzież na rzecz zielonych europejskich wiosek” oraz spotkanie z naszymi partnerami z 9 krajów. Projekt był współfinansowany ze środków z programu Erasmus+. Zachęcamy do przeczytania relacji z wyjazdu.
Drugiego dnia pobytu w Brukseli – Marlena i Wiktoria uczestniczyły w spotkaniu podsumowującym, z partnerami wszystkich 10-u organizacji biorących udział w projekcie. Każda z organizacji zaprezentowała wyniki swoich działań na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które koordynowało cały projekt, z dumą może pochwalić się tym, że udało się zrealizować wszystkie z zaplanowanych działań w ramach projektu.