Okrągły Stół w ramach projektu SMART-y

W piątek (9 grudnia) w naszym Stowarzyszeniu odbyło się spotkanie w ramach projektu #SMARTY „Młodzież na rzecz zielonych i zrównoważonych europejskich wiosek”, finansowanego z programu #ERASMUSPLUS. Spotkanie to było przedostatnim etapem realizowanego przez nas projektu wraz z naszymi partnerami z 10 różnych krajów europejskich.

Podczas Okrągłego i Zielonego Stołu, z reprezentantami młodzieży licealnej z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu wraz z ich nauczycielką Anną Domagałą oraz młodzieżowych rad miast w województwie śląskim, a także młodzieżą studencką, na co dzień zaangażowaną w działalność pro-ekologiczną spotkali się przedstawiciele Parlamentu RP, w tym Mateusz Bochenek – Poseł na Sejm RP i Joanna Sekuła Senator RP, a także pełnomocniczka Prezydenta Katowic ds. klimatu, Beata Urych. Ponadto radny Miasta Katowice Patryk Białas i pełnomocnik Prezydenta Sosnowca ds. czystego powietrza, Mateusz Kruk.

 
Celem Okrągłego Stołu #SMARTY było stworzenie pola do międzypokoleniowej debaty, a następnie wypracowanie wspólnych pomysłów i najważniejszych postulatów, które zostaną zawarte w tzw. Road Map, czyli szczegółowym harmonogramie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i wsi w naszym kraju. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie Road Map podczas konferencji podsumowującej projekt w maju 2023 w Parlamencie Europejskim.
 
 
Poza tym, młodzież miała niepowtarzalną okazje zaprezentować w gronie ekspertów swoje zielone, innowacyjne pomysły i zaczerpnąć rady jak może je wdrożyć w życie. Przedstawiła również projekty, które udało jej się stworzyć najpierw podczas Lokalnego Laboratorium Innowacji, które odbywało się w maju br. Następnie rozwinąć w czasie wirtualnego hackathonu z czerwca i września, żeby wreszcie dopracować je na jesiennych warsztatach prototypowania idei w Austrii oraz Grecji. W warsztatach brali udział nasi ambasadorowie projektu: Klaudia Kania i Jakub Łuszcz, czego serdecznie im gratulujemy!
 

 

Z wielkim żalem zbliżamy się do końca tego niesamowitego projektu. Czujemy się zaszczyceni tym, że mogliśmy koordynować projekt i uczestniczyć w każdym etapie jego trwania. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów i zapału młodzieży, która nie boi się mierzyć wysoko i walczyć o swoje. Trzymamy kciuki żeby wszystkie plany i projekty udało jej się czym prędzej zrealizować!  Bezapelacyjnie to w młodzieży tkwi siła i nadzieja na lepsze jutro.

2022-12-15T14:49:09+01:00 15 grudnia 2022|