Kurs szkoleniowy „Up&Up” w Turcji

Na początku września nasza przedstawicielka Marlena Kaczmarek wzięła udział w kursie szkoleniowym pt. „Up&Up” w Giresun w Turcji. Projekt był współfinansowany ze środków z programu Erasmus+. Oto relacja naszej koleżanki z wyjazdu. 

1 września w piątek poleciałam z Berlina do Stambułu, by następnie przesiąść się do samolotu lecącego do Giresun. Miasto to znajduje się w północno-wschodniej Turcji nad Morzem Czarnym i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Symbolem tej miejscowości są wiśnie oraz orzechy laskowe. Wszystko przez to, że tamtejsza ziemia co roku obdarowuje mieszkańców właśnie tymi produktami. Na miejsce dotarłam późnym wieczorem.

Pierwszego dnia projektu wraz z uczestnikami m.in. z Turcji, Hiszpanii, Włoch, Albanii i Serbii wzięliśmy udział w licznych grach zapoznawczych. Nasi trenerzy przedstawili nam kilka narzędzi do tego, by np. lepiej zapamiętać swoje imiona. Przez kolejne dni codziennie od rana do wieczora braliśmy udział w zajęciach dotyczących przedsiębiorczości, zakładania własnego biznesu czy umiejętności miękkich, a także wzięliśmy udział w kilku wycieczkach i wizytach studyjnych. 

W pamięci zapadły mi szczególnie zajęcia dot. zakładania własnego coctail baru. Każda z grup otrzymała po 200 tureckich lirów i za te pieniądze miała otworzyć bar. Tłumnie ruszyliśmy do planowania biznesu, poszczególnych soft drinków oraz do sklepów. Następnie naszym zadaniem było przekonanie jak najszerszej publiczności o tym, że to właśnie nasze koktajle są najsmaczniejsze. 

W trakcie projektu wybraliśmy się do urzędu miasta Giresun i tamtejszej prowincji. Zostaliśmy powitani z wielkimi honorami, a przemawiał do nas sam prezydent. Lokalni eksperci przedstawili prezentacje na temat swoich osiągnięć w dziecinie m.in. zarządzania wodą w prowincji oraz dot. geografii regionu i licznych udogodnień, które są sukcesywnie wdrażane. 

Innym razem – również w grupach, gdyż to jest fundamentem programu Erasmus+ – dokonywaliśmy analizy SWOT oraz odgrywaliśmy scenki nawiązujące do najpopularniejszych baśni. Wszystko po to, by rozbudzić wyobraźnię, a także pokazać nam, co jest naprawdę ważne w życiu oraz biznesie. 

Z mojej strony zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tego typu projekcie. To was nie tylko rozwinie jako ludzi, poprawi poziom waszego angielskiego, ale przede wszystkim będziecie mogli poznać lepiej samych siebie, nawiązać przyjaźnie z osobami z innych krajów, chłonąć nową kulturę i przeżyć niezapomnianą przygodę. 

Marlena 

 

2023-10-07T13:05:26+02:00 7 października 2023|