Na początku kwietnia w hiszpańskiej Kantabrii odbył się kurs szkoleniowy pt. „Rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodych”, podczas którego uczestnicy mogli zgłębiać tajniki metody Dragon Dreaming. Projekt był współfinansowany ze środków programu Erasmus+, a nasze Stowarzyszenie (jak i Polskę) reprezentowały dwie uczestniczki. Zachęcamy do przeczytania relacji Hani i Karoliny z projektu!
O czym był projekt, w którym wzięłyście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod uczyli Was organizatorzy?
Hania:
Projekt, w którym brałam udział dotyczył tworzenia projektów na podstawie metody Dragon Dreaming. Jest to sposób łączenia przedsiębiorczości i tak naprawdę każdego większego lub mniejszego projektu, który wykonujemy z troską o naszą planetę.
Typowy dzień zajęć składał się z trzech bloków lekcyjnych lub pracy grupowej. Na początku uczestniczyliśmy w wykładach i dyskusjach dotyczących tematu naszych warsztatów, dowiedzieliśmy się czym jest Dragon Dreaming i jak je stosować. Następnie podzieliliśmy się w grupy i wybraliśmy projekty, które chcielibyśmy zrealizować. Ja zajmowałam się stworzeniem od podstaw projektu Youth Exchange. Na szczęście w mojej grupie znajdowały się osoby mające w tym duże doświadczenie, więc mogliśmy liczyć na ich pomoc i dowiedzieć się jak wygląda taka wymiana od strony organizacyjnej.
Organizatorzy starali się jak najbardziej zintegrować nas i zaangażować do pracy. Między zajęciami organizowane były energizery- krótkie gry, które pomagały nam się “obudzić”. Oprócz tego, braliśmy udział w różnego rodzaju grach integracyjnych, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać. Uczestniczyliśmy również udział w grze terenowej po okolicy i wycieczce do pięknego nadmorskiego miasta Santander.
Karolina: Tematem treningu było ,,rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodych”. Trening skupiał się na polepszeniu naszych zdolności współpracy w grupie, rozwijaniu cech potrzebnych do efektywnej komunikacji, zrozumieniu swoich emocji i utworzeniu projektu w grupie kilku osób na wybrany temat. Metoda użyta przez organizatorów opierała się na fundamentach dragon dreamingu. Pierwszym etapem były marzenia, dzięki którym wizualizowaliśmy nasze pragnienia, pomysły i idee związane z projektem. Bardzo ważne było, aby pomysły były realne i wykonalne w prawdziwym świecie. Następnie przechodziliśmy do planowania, w którym razem z innymi uczestnikami tworzyliśmy schemat naszego projektu, wypisywaliśmy pomysły, niezbędne informacje, które musiały być zawarte w projekcie. Trzecim etapem było robienie i wcielanie projektu w życie, a na koniec celebracja wykonanego projektu razem z uczestnikami. Poszczególne etapy projektu były na bieżąco prezentowane innym grupom, wymienialiśmy się spostrzeżeniami, naszymi odczuciami co do prezentacji.
Czego się nauczyłyście podczas projektu?
Karolina: Dla mnie najważniejszym doświadczeniem, jakie wyniosłam z tego tego projektu, była lepsza komunikacja w języku angielskim na temat przedsiębiorczości. Wymienianie się pomysłami w ojczystym języku jest o wiele łatwiejsze, niż w języku obcym. Mogłam się dowiedzieć także wielu nowych dla mnie rzeczy od innych uczestników i polepszyć sposób komunikacji. Dowiedziałam się także wiele nowych rzeczy na temat innych kultur, ich obyczajów i tradycji. Bardzo ciekawym doświadczeniem był nasz obiad, na którym dzieliliśmy się jedzeniem z naszych krajów, opowiadaliśmy na temat sposobu jedzenia, pory, smaku itd. Było to bardzo bliskie przybliżenie rzeczywistości w jakiej na co dzień żyjemy, jak bardzo się to różni w zależności od kraju.
Hania: Dzięki temu, że projekt odbywał się w małej wsi (jak to my mówiliśmy in the middle of nowhere) to nauczyło mnie to doceniać małe rzeczy, otaczającą nas przyrodę i zrelaksować się. Odpoczęłam od problemów i stresu codziennego życia i obowiązków. Wyjazd na taki projekt pozwala również poznać nowe kultury i ludzi z całej Europy. Podczas wieczorku kulturowego mieliśmy okazję spróbować jedzenia z różnych państw, które przygotowali uczestnicy naszego projektu. Każdy kraj krótko zaprezentował również swoje tradycje i potrawy. Dużą wiedzę można również zdobyć od innych osób biorących udział w wymianie. Wszyscy jesteśmy inni i mamy dużo wiedzy do przekazania.
Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
Hania: Myślę, że najbardziej wartościowe w programie Erasmus+ są kontakty – ludzie, których tam poznajemy. W takich wymianach biorą zazwyczaj udział osoby ambitne i otwarte. Często możecie dużo się od nich nauczyć i znaleźć super przyjaciół, z którymi czasami zostaje kontakt na całe życie. Wyjazd na wymianę organizowaną przez program Erasmus+ daje również możliwość podszkolenia języków i przełamania bariery językowej. Oprócz tego jest to po prostu świetna zabawa i dobrze wygląda w CV!
Ten wyjazd bardzo poszerzył moje horyzonty i dodał mi motywację do dalszego działania. Osoby, które tam poznałam były bardzo inspirujące i przekazały mi wiele cennych informacji. Dzięki ich opowieściom o wcześniejszych wymianach, projektach i działaniach, w których uczestniczyli mogę czerpać z nich inspirację i sama zrobić jeszcze więcej rzeczy, które pomogą mi się rozwinąć.
Karolina: Program Erasmus+ daje naprawdę wiele możliwości, jak dla mnie najważniejsza była wymiana doświadczeń. Zjazd tak wielu młodych i kreatywnych osób w jednym miejscu, daje sporo do myślenia po rozmowie ze wszystkim. Każdy z nas ma swój plan na życie, swoją historię i po opuszczeniu tego miejsca poczułam dużą motywację do działania. W naszej grupie spotkałam osoby, które prowadziły własne firmy, uczestniczyły w wielu innych projektach z Erasmusa i to bardzo mnie zachęciło do zgłębienia wiedzy w tym zakresie i do kontynuowania swojego udziału w tym kierunku. W skrócie projekt otwiera przysłowiowo głowę na nowe pomysły i poszerza perspektywę. Rzeczy pozornie niemożliwe w naszej głowie nagle okazywały się realne.
W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
Karolina: Wiedza z tego projektu bardzo przyda mi się w komunikacji międzypersonalnej, na studiach oraz w planowaniu przyszłości. Jak wiadomo, wszystkie te aspekty tworzą moją codzienność i są niezbędne do mojego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki polepszeniu komunikacji w języku angielskim, nie mam tylu obaw przed podjęciem rozmowy w obcym języku, aktualnie przygotowuje także prezentacje na studia w języku angielskim i zarówno polepszenie wymowy jak i umiejętności tworzenia projektu jest dla mnie aktualnie bardzo przydatna. Dzięki poznaniu wielu informacji na temat innych krajów, chętniej podejmuję rozmowę z innymi ludźmi i dzielę się tą wiedzą ze swoimi znajomymi, rodziną, na uczelni. Sam projekt sprawił mi wiele radości, motywacji, dodał nowej energii do działania. Cały projekt był bardzo dobrze dopracowany, mieliśmy czas wieczorami na rozmowy na dowolne tematy, dzięki czemu potrafiliśmy godzinami rozmawiać o wszystkim. Przez ciągłe używanie języka angielskiego, po powrocie jest dla mnie bardziej naturalne myślenie w tym języku niż w języku polskim. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość współtworzenia tak dobrego projektu. Wielu moich znajomych jest teraz bardzo entuzjastycznie nastawionych na tego typu projekty i chcą razem ze mną dołączyć do społeczności i współtworzyć projekty 🙂
Hania: Wiedzę dotyczącą Dragon Dreaming Method będę mogła wykorzystać we wszystkich projektach, które realizuję. Pomoże mi to w zorganizowany sposób wykonywać moje obowiązki, poprzez podział pracy na cztery fazy: marzenia, plany, wykonywanie i celebracja. Poza tym, uświadomiłam sobie, jak ważne jest wdrożenie do moich projektów również troski o środowisko. Studiując architekturę, bardzo dużo uczę się o tym jak ważny jest zrównoważony rozwój i na tych warsztatach zrozumiałam, że projekt bez dbałości o wszystkie aspekty, od użyteczności przez design i ekologię nie może być kompletny.
———————————————————————————————————————–
Zainteresowany/a projektami z programu Erasmus+? Zachęcamy do sprawdzania zakładki Aktualne Oferty, gdzie na bieżąco informujemy Was o nowych możliwościach rozwoju.