Rozwój osobisty2020-03-26T16:34:38+01:00

Naszym celem jest zwiększenie samoświadomości i silnego związku z naturą (tą własną i tą na zewnątrz),  wzmacnianie w realizowaniu wewnętrznego potencjału i możliwości. Holistyczne podejście do człowieka (Ciało-Umysł-Duch-Psyche) wspiera integralność i naszą Moc. Daje odwagę do Bycia Sobą.

Pomagamy rozwijać skrzydła poprzez:

  • Vedic Art –  intuicyjne malowanie
  • choreoterapię
  • arterecykling
  • intuicyjny śpiew
  • spontaniczny taniec
  • rozwój kreatywności
  • uważność „mindfulness”
  • medytacje
  • life coaching
  • eco-coaching
  • góroterapię
  • świadomość
  • komunikację bez przemocy NVC
  • pracę z oddechem
  • jogę śmiechu
  • arteterapię

Dbając o rozwój osobisty kobiet organizujemy wraz z Dojrzewalnią Róż dwa razy w roku Rozwojowo-Rozrywkowy festiwal dla Kobiet PROGRESSteron. Podczas festiwalu uczestniczki mogą wybierać z ponad 100 warsztatów, wykładów i prezentacji przygotowanych specjalnie dla kobiet: psychologicznych – dotyczących asertywności, poczucia własnej wartości, odnajdywania pasji, kreatywnego myślenia, akceptacji ciała i seksualności; tanecznych – latin jazz, taniec brzucha, flamenco, taniec hula; bębniarskich, didżejskich, pracy z ciałem, plastycznych, kreatywnego pisania, arteterapii, samoobrony, jogi, tai chi; wykładów – poświęconych psychologii, rozwojowi osobistemu i zawodowemu, zdrowiu kobiet.

Ideą Festiwalu jest stworzenie możliwości wypróbowania różnorodnych metod rozwoju osobistego i zawodowego. Podczas festiwalu uczestniczki  odkrywają i rozwijają swoją kobiecość, znajdują inspirację i wsparcie, spotykają się z podobnymi kobietami. Główny walorem festiwalu jest to, że ma moc przyciągania kobiet – uaktywnia je, inspiruje i wspiera pokazując różne możliwości na pełne zaangażowanie się w życie. Festiwal to także spotkanie, które u podstaw zmienia stereotypy związane z kobietami. PROGRESSteron ma ogromny potencjał wpływania na świadomość kobiet i jakość ich życia.

Szczegółowy program PROGRESSteronu na Śląsku i w innych miastach dostępny jest na stronie internetowej festiwalu www.dojrzewalnia.pl

Czym jest Vedic Art?

Vedic Art to twórcza metoda rozwijania świadomości, pobudzania kreatywności i miłości do życia, poprzez malowanie intuicyjne. To sztuka poznawania siebie, obserwacja swoich mocnych i słabych stron, bowiem w akcie tworzenia uaktywnia się tkwiący w każdym z nas potencjał i niewyczerpane źródło energii.

Co to są Wedy?

Podczas całego cyklu warsztatów VEDIC ART, które organizowałysmy w latach 2012-2014 uczestnicy poznawali 17 zasad wedyjskich, które prowadziły przez proces tworzenia. W oparciu o nie malowaliśmy obrazy.
Wedy są to prastare księgi Hinduskie, w których spisywane były uniwersalne prawdy o świecie: naturze, ludziach i energiach jakie nimi rządzą. Nie są zapisem ludzkiej wiedzy teoretycznej. Mądrość wedyjska pochodzi ze świata duchowego. Wedy określa się też mianem śruti. Słowo to oznacza wiedzę nabytą przez słuchanie.

Początkowo Wedy dostępne były tylko wybranym – oświeconym, joginom i kapłanom. Pewnego razu jeden z nich – Mistrz Maharishi Mahesh Yogi poczuł potrzebę podzielenia się treściami zapisanymi w sanskrycie. Jako sposób przekazu wybrał sztukę. Liczne sploty okoliczności sprawiły, że poznał szwedzkiego malarza Curta Källmana. Zaufał mu i przekazał 17 zasad, będących fundamentem wiedzy zapisanej w Wedach. Z tymi informacjami i energią Curt rozwinął nowy nurt służący samopoznaniu i samorozwojowi poprzez sztukę malarską.

Ada Stolarczyk – przewodniczka Vedic Art, terapeutka pracy z ciałem

„Nie staram się nikogo niczego nauczyć. Po co miałabym to robić? Moim jedynym zadaniem w czasie tych warsztatów jest wskazać Ci drogę do samej/samego siebie. Był taki czas gdy dużo wiedziałam i miałam świadomość wielu rzeczy o sobie…. ale to nie powodowało żadnych zmian, dopiero po kontakcie z ciałem (nurt Gestalt) zaczęłam dostrzegać własną gotowość (lub jej brak) do zmian. Praca z pamięcią komórkową ciała poprzez taniec, ruch i dramę otworzyła mi bramę do nowej jakości życia – którą i Wam chcę pokazać. Każdy warsztat Vedic Art łączę z warsztatem pracy z ciałem, bowiem doświadczyłam jak ważne jest połączenie ciała, ducha i umysłu.”

W trakcie warsztatów:

  • rozbudziliśmy nasz potencjał, nadaliśmy mu kierunek
  • obserwowaliśmy nasze ciała, poznawaliśmy własne mechanizmy funkcjonowania
  • przelewaliśmy na płótno  to, co chcieliśmy od dawna wyrazić
  • odpoczywaliśmy od hałasu i zagubienia ( w sobie i  świecie)
  • poznawaliśmy siebie prawdziwego/prawdziwą
  • uczyliśmy się funkcjonować „bez ocen”, poznawaliśmy nowy sposób postrzegania tego, co jest
  • „wyżywaliśmy” się artystycznie, dając totalny upust swojej wyobraźni

Jak przebiegały warsztaty?

Istotnym elementem była energia grupy. Na zajęciach pojawiły się dokładnie te osoby, które powinny się pojawić. A na nich spotkały się osoby, które powinny się spotkać właśnie w tym momencie. W trakcie zajęć nie było muzyki, zbędnych rozmów.  Był to czas tylko i wyłącznie dla Nas.

Malowanie

Praca z płótnem była swego rodzaju medytacją w czasie której docieraliśmy do prawd skrywanych wewnątrz siebie, otwieraliśmy nasz głos wewnętrznego dziecka i uczyliśmy szacunku dla własnych niewypowiedzianych potrzeb. W Vedic Art nie było oceniania, wartościowania, pouczania. Nie istniało nic dookoła – tylko My i Nasze emocje. Zaczynając pracę z płótnem zapominaliśmy się o jakichkolwiek technikach, regułach kompozycji, czy perspektywie. Vedic Art wyzwolił ze schematów i zasad, które zostały nam wtłoczone i utrudniały żyć w zgodzie z samym sobą. Poprzez otwarcie się na spontaniczne tworzenie wyzbyliśmy się narzuconych nam ograniczeń i staliśmy się artystami swojego życia. Tak naprawdę obraz, który powstawał na koniec był najmniej ważny, najistotniejszy był proces jaki miał miejsce w trakcie aktu tworzenia.

Poznanie 17 zasad wedyjskich pozwolił na wprowadzenia do Naszego życia harmonii i spokoju w dziedzinach, w których było to dla Nas istotne- mieliśmy świadomość, że sami je wybieraliśmy. Przygotowanie do zmian w codziennym życiu, mogło nastąpić nie tylko poprzez Nasza wewnętrzną przemianę. Wzmocniliśmy nasze poczucie siebie, ciała i jasnego myślenia.

Gorąco polecamy piękny album elektroniczny o Vedic Art autorstwa Moniki Jurczyk, Ady Stolarczyk  i Moniki Sobańskiej ze Stowarzyszenia Aktywne kobiety.  

http://issuu.com/stowarzyszenie_aktywne_kobiety/docs/vedic_art

 

Miejsce

Warsztaty odbyły się w Wiśle w ośrodku wypoczynkowym Bruclik  na szczycie Kozińców ( 775 m n.p.m.). Miejsce to było idealnym punktem widokowym na rozciagające się szczyty Beskidu Sląskiego. Dom Bruclik położony był bezpośrednio przy szlakach turystycznych, co zachęcało do codziennych wycieczek i spacerów. w krajobrazie dominowały lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. W plenerze mieliśmy idealne warunki do tego, by czerpać inspirację z natury.

Program

Warsztat zawierał w sobie nie tylko malowanie intuicyjne, ale również blok medytacyjny i wieczorny. Rano rozbudzaliśmy nasze ciała w tańcu sensulanym, a wieczorami zatapialiśmy się w wizualizacjach, poznawaliśmy siebie w trakcie gier terapeutycznych.

Sprzęt malarski

Na miejscu była możliwość zakupienia płócien, farb akrylowych, pędzli, palet i brokatów. Można było przywieźć własną sztalugę i materiały.

Inwestycja

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Aktywne Kobiety warsztat został dofinansowany przez Gminę Sosnowiec, za co bardzo dziękujemy!  

VIDEO