Aktywni Obywatele Sosnowca 60+

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja Wspierania Rozwoju Medeina od maja 2019 r. realizuje projekt pt. “Wespół w Zespół – Aktywni Obywatele Sosnowca 60+”, skierowany do seniorów.
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Jest to pierwszy projekt Fundacji, realizowany na rzecz osób 60+. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które od 2013 r. zrealizowało już kilka projektów na rzecz sosnowieckich seniorów, wspiera merytorycznie Fundację w realizacji projektu.  

Projekt ma zaktywizować społecznie i obywatelsko osoby po 60 roku życia, których w Sosnowcu jest około 27%.  W ramach projektu, poza spotkaniami  wprowadzającymi, podczas których zapoznano seniorów sosnowieckich
z działaniami projektowymi i zaproszono do udziału w nich, odbywały się spotkania Klubu Działacza, Akademii Działacza, narady robocze Klubu Działacza, Wielki Bal Aktywnego Seniora 60+ ( na 300 osób), a także rozdano granty na inicjatywy aktywizujące  seniorów. 

Prowadzone w ramach projektu spotkania Klubu Działacza odbywały się w dzielnicach: Zagórze, Środula, Pogoń, Centrum.
Uczestnicy spotkań dyskutowali o potrzebach sosnowieckich seniorów,
a organizatorzy  przedstawiali inicjatywy prowadzone w innych miastach Polski na rzecz osób 60+, prezentowano możliwości angażowania się, wolontariatu
i ciekawe projekty realizowane z udziałem seniorów w woj.śląskim.
To właśnie podczas tych spotkań, ich uczestnicy, jak jeden mąż, zakomunikowali organizatorom, że najbardziej brakuje im miejsc, gdzie mogliby się spotykać, wspólnie spędzać czas, rozmawiać, grać w karty, domino, bo czują się samotni.

I tak oto rozpoczęła  przygoda, z tworzeniem Klubów w dzielnicach;  Stary Sosnowiec, Dańdówka, Zagórze i na osiedlu Jagiellońska.
Liderzy, którzy ujawnili się podczas dzielnicowych spotkań wyrazili chęć zaangażowania się w tworzenie Klubów Seniora. Aby podnieść  ich kompetencje organizacyjne i społeczne, organizatorzy zorganizowali zajęcia
Akademii Działacza. Tam uczyli się jak aktywizować społeczność lokalną, pozyskiwać środki na ciekawe wydarzenia, organizować spotkania, występować publicznie
i zarządzać zmianą.

Z kolei na naradach  roboczych umiejętności teoretyczne przenosili na praktykę.
Wspólnie opracowywali krok po kroku  mechanizm tworzenia Klubów. Pierwszy krok na tej drodze, jaki wszyscy robili, to pozyskanie lokalu na siedzibę Klubu. Taki wstępny rekonesans przeprowadzono już  podczas spotkań Klubów Działacza. Następnie wspólnie redagowali pisma o nieodpłatne udostępnienie lokalu, opracowali regulaminy, statuty klubowe, plany pracy klubów i wiele innych. 

Nauka nie poszła w las. Efekt? Już w grudniu został otwarty  pierwszy Klub Seniora, w zasobach Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, na  Dańdówce,  przy Klubie Osiedlowym Kalinówka – ul. Kalinowa 173.

Niedługo po tym wydarzeniu, Klubów Seniora zaczęło przybywać w Sosnowcu jak grzybów po deszczu!  

Dwa tygodnie po otwarciu Klubu na Dańdówce, seniorka Zosia, otworzyła Klub Seniora w dzielnicy Stary Sosnowiec. Klub także  powstał w zasobach  Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przy Klubie osiedlowym ”Ziemowit”, na ulicy Sąsiedzkiej 4.
Na pierwsze spotkanie klubowe przyszło ok. 100 osób!!!
To niewątpliwie dowód na ogromne zapotrzebowanie na takie miejsce.

Trzeci Klub powstał w dzielnicy Zagórze, przy Parafii  św. Floriana w Sosnowcu, w salkach katechetycznych przy ulicy Bora Komorowskiego 2. Na spotkanie inauguracyjne przyszło ok. 40 osób.

Na osiedlu Jagiellońska, w zasobach Spółdzielni Jagiellonka, przy ulicy Jagiellońskiej 12, powstał kolejny Klub Seniora. Niestety, w związku z epidemią koronawirusa jego otwarcie zostało odłożone w czasie. 

Powstałe przy wsparciu projektu Kluby utrzymują się z comiesięcznych składek w wysokości 10-15 pln, które przeznaczają na zakup napojów, kawy, herbaty ciasteczek, środków czystości, materiałów biurowych, a niektórzy także na koszta zużycia mediów.
Liderzy Klubów wspólnie z członkami zaplanowali m.in.wyjścia do kina, teatru, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, potańcówki i oczywiście pogaduchy. Wszystkie Kluby
otrzymały ze środków projektu granty, które wykorzystały na organizację pierwszych spotkań i ich promocję. 

W rozmowie z nami, liderzy i członkowie Klubów oświadczyli, iż nie mogą już się doczekać kiedy ponownie spotkają się w Klubie. Oby jak najszybciej. A tymczasem życzymy klubowiczom dużo zdrowia.

2020-04-03T10:24:26+02:00 3 kwietnia 2020|