„Wzmocnij się poprzez muzykę” w Bolonii

Nasi uczestnicy wzięli udział w kursie szkoleniowym pt. „Wzmocnij się poprzez muzykę” w Bolonii, Włochy. Projekt był współfinansowany ze środków z programu Erasmus+. Zachęcamy do przeczytania relacji z projektu:

1. O czym był projekt, w którym braliście udział?

Krzysiek: Projekt przygotowany przez zespół WeSound był przede wszystkim o ludziach i muzyce. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jak muzyka może na nas wpływać. Każdego dnia spotykaliśmy się na trzy lub cztery sesje, podczas których uczestniczyliśmy w przygotowanych ćwiczeniach. Kierowaliśmy się zasadą “learning by doing”! Pozostały czas był okazją do przedyskutowania efektów i wymiany doświadczeń.

Kuba: Projekt był o muzyce ale nie byla to nauka gry czy cos w tym stylu, to bylo czyms w stylu zrozumienie muzyki bylo to bardzo interesujace dla mnie, zadania i cwiczenia byly naprawde rewelacyjnie wykonane i duzo laczyly ze soba pracy w grupie czy w parach ktore przy pomocy muzyki bardzo pomogly mi sie otworzyc. Duzo prowadzilismy dyskusji i rozmow na rozne tematy zwiazane z muzyka ale i nie tylko. Dzien przebiegal wedlug mnie w bardzo dobrym systemie, mielismy 4 sesje dziennie dwie po 1,5h i dwie po 1h miedzy nimi byly przerwy na kawe albo na jakis posilek i odpoczynek konczylismy nie zbyt pozno wiec dobrze sie wysypialem.

 2. Czego się nauczyliście podczas projektu?
 
Kuba: Podcza projektu nauczyłem sie otwierac przed wieksza iloscia osob ale tez doszkolilem swoj poziom jezyka angielskiego jak i zrozumialem jak mozna lepiej pojmowac muzyke. Nauczylem sie rowniez wielu roznych innych rzeczy od roznych uczestnikow z roznych krajow, byl to naprawde bardzo pomocny i nauczyjacy wyjazd dla mnie, bardzo polecam to kazdemu komu ciezko sie otworzyc przed innymi, bylo to duze wyzwanie dla mnie ale z kazdym dniem czulem sie lepiej i po powrocie tez odczulem znaczna zmiane w zyciu.
 
Krzysiek: Dzięki temu projektowi zrozumiałem, że muzyka może być nie tylko tłem wydarzeń, ale jej integralnym składnikiem. Co więcej, od tego czy dobrze rozumiem jej wpływ, zależeć będzie powodzenie prowadzonych przeze mnie zajęć. Poza tym każde tego typu spotkanie jest okazją do nawiązania relacji. Różne doświadczenia uczestników sprawiły, że mogłem sięgnąć poza moje utarte schematy myślenia. 
 
3. Opisz swoje wspomnienia z projektu.
 
Krzysiek: Co zrobić, żeby dać się zaskoczyć? Może właśnie trzeba wyjechać, spotkać nowych ludzi i pozwolić sobie znowu być uczniem. Program Erasmus+ dał mi właśnie taką szansę. Zaopatrzony we własne doświadczenia, znalazłem się w miejscu pełnym kreatywnych osób, dzięki którym po raz kolejny zrozumiałem, że jest jeszcze wiele fascynujących rzeczy, o których nie mam pojęcia. Zamiast o nich czytać, udało mi się ich doświadczyć. Do Krakowa wróciłem z głową pełną przemyśleń. Nauczyłem się wiele na temat procesu grupowego, dynamiki zespołu, prowadzenia zajęć i przygotowywania spotkań. Przede wszystkim jednak miałem okazję słuchać. Wysłuchałem wielu historii uczestników z różnych części Europy i wsłuchiwałem się długo we własne potrzeby. Zabieram więc ze sobą głębokie pragnienie, by w swojej pracy i codzienności wykorzystać nowo zdobytą wiedzę o tym, jak inaczej (się) uczyć.
 
Kuba: Tak jak już pisalem w odpowiedzi do drugiego pytania, program nauczyl mnie otwierac sie przed innymi. Naprawde ten wyjazd wywolal duza zmiane w moim zyciu i teraz juz po miesiacu od projektu caly czas czuje sie lepiej niz przed tym. Poprawilem rowniez swoj jezyk angielski i nauczylem sie roznych kultur z innych krajow. Wiedza nabyta podczas projektu napewno przyda mi sie przy kazdym nastepnym wyjezdzie za granice, bede wiedzial jak podejsc do roznych sytuacji zwiazanych z podroza, lepiej sobie bede radzil z jezykiem angielskim, a na codzien lepiej bede komunikowal sie z innymi i lepiej podchofzil do zycia codziennego.
2024-01-20T17:38:55+01:00 20 stycznia 2024|