Relacja z projektu „Obejmij różnorodność” w Hiszpanii

    W październiku w Santiago de Compostela w Hiszpanii odbył się projekt „Obejmij różnorodność” w ramach projektu Erasmus+. Zachęcamy do zapoznania się z relacją naszych uczestników z tego szkolenia!

    O czym był projekt, w którym braliście udział? Jak wyglądał typowy dzień zajęć i jakich metod używali organizatorzy?
     
    Michał: Podczas projektu poznaliśmy przeróżne zagadnienia związane z nierównościami. Każdy z naszych dni był inny i zależnie od zadania uczestniczyliśmy w wykładach, projektach grupowych lub indywidualnie zabieraliśmy głos na forum. Każdy z uczestników nie czuł presji do przekraczania swoich granic i indywidualnie, jeśli nie czuł się na siłach mógł interpretować zadanie. 
     
    Karolina: Tak jak sam tytuł projektu wskazywał – ,,Obejmij różnorodność” dotyczył on głównie wykluczenia społecznego. Odbywał się on w malowniczym mieście Santiago de Compostela. Typowy dzień składał się ze wspólnego posiłku, po którym kolejno były przeprowadzane warsztaty lub wykłady. Wszystko ,,przeplatane” było ,,energaizerami”- czyli zespołowymi krótkimi zadaniami, które bardzo łączyły całą grupę. Nie brakowało również czasu wolnego, który polegał na wspólnych tańcach (w tym wypadku nauczenia reszty uczestników słynnej belgijki), rozmowach oraz zwiedzaniu tego pięknego miasta. Stworzona atmosfera była krótko mówiąc cudowna, myślę, że każdy uczestnik mógł czuć się zaopiekowany, poszanowany oraz bezpieczny- a to wszystko między innymi zasługa organizatorów, którzy po każdym dniu przesyłali do nas ankietę, w której mogliśmy oceniać jak podobają nam się zajęcia oraz zgłaszać ewentualne uwagi.
     
    Czego się nauczyliście w trakcie projektu?
     
    Karolina: Podczas projektu nauczyłam się wiele. Każde zajęcia były prowadzone w bardzo przystępnej formie- wszystko z wykorzystaniem edukacji nieformalnej. To co wywarło na mnie największe wrażenie to wykład na temat dyskryminacji kobiet przeprowadzony przez Elwirę – jedną z uczestniczek z Włoch oraz zajęcia na temat wykluczenia społecznego i tego z czym na co dzień muszą się mierzyć osoby transpłciowe. Podczas każdych warsztatów dostawaliśmy dodatkowe materiały oraz prezentacje, które pomogą nam utrwalić wiedzę. Po każdych zajęciach przeprowadzaliśmy wspólną dyskusję, dzięki której mogłam poznać zdanie innych uczestników oraz sama podzielić się swoimi uwagami.
     

    Michał: Projekt „Embrace diversity” przez niezwykle szeroki zakres tematyczny pozwolił nam poznać płaszczyzny dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, pochodzenie, orientację seksualną, niepełnosprawność i na wiele innych czynników, które doprowadzają do nieproporcjonalności społecznych widocznych na co dzień. Największą wartością było poszerzanie horyzontów przez poznawanie autentycznych historii z życia na przykładach teoretycznych jak i z życia uczestników.

     
    Jakie możliwości daje program Erasmus+? Jakie widzicie korzyści z wzięcia udziału w tych wyjazdach?
     
    Karolina: Projekt to niesamowita przygoda, którą polecam serdecznie każdemu. To kumulacja ogromnej wiedzy, niesamowitych ludzi i różnych historii w jednym miejscu. Dzięki wymianie mogliśmy uczestniczyć w wielu ciekawych warsztatach, jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na temat zdrowia psychicznego oraz poruszać bardzo ważne kwestie dotyczące LGBTQ+, praw kobiet oraz dyskryminacji na przykład ze względu na kolor skóry czy pochodzenie. Projekt Erasmus + to nie tylko uczestnictwo w projekcie to pokonywanie bariery językowej, wychodzenie z własnej strefy komfortu, zawieranie masy znajomości oraz otwieranie się na innych. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość uczestniczenia w całym projekcie oraz rozwoju.
     
    Michał: Każdy projekt Erasmus+ jest ukierunkowany na poznanie wiedzy w jakimś konkretnym zakresie materiału. Jednak poza strefą teoretyczną, możliwe jest poznanie inspirujących ludzi, z którymi kontakt ma się długo po zakończeniu wymiany. Można się przy tym rozwinąć językowo i konfrontować swoje myśli na każde kulturowe różnice wśród uczestników. Jednak dla mnie personalnie, największą wartością jest to, że z każdą wymianą poznaję siebie coraz lepiej – i wiem brzmi to bardzo sztampowo, ale jest to prawda. Wymiany pozwalają mi zestawiać wyobrażenie o sobie względem przewidzianych aktywności i zobaczyć siebie z punktu widzenia 3 osoby, która zna mnie zaledwie kilka dni.
     
    Jakie Waszym zdaniem są rezultaty z tego projektu? W jaki sposób nabyta podczas projektu wiedza przyda Wam się w życiu codziennym?
     
    Michał: Jednym z zadań podczas kursu było stworzenie własnego pomysłu na wymianę Erasmus+. Samo to zadanie i wymiana doświadczeń pozwoliła mi spojrzeć, ile serca, czasu i zaparcia tego typu inicjatywy wymagają. Pracując w moim zespole, zamarzyliśmy o bardzo ambitnym projekcie, który myśleliśmy, że może pozostać tylko na kawałku papieru, jednak po jego prezentacji i wymiany zdań z doświadczonymi organizatorami wymian Erasmus+, poczuliśmy, że jest ona możliwa do urzeczywistnienia. Kto wie, może jednego dnia zobaczymy się na projekcie szerzącym wiedze o zdrowiu psychicznym! Lecz i poza tym czuję się zainspirowany do szerzenia zmian i przy tym mam szerszy horyzont na walkę z jakąkolwiek dyskryminacją. Ogromnym rezultatem tej wymiany i zaplanowanych aktywności przez organizatorów, jest pokazanie nam, że autentycznie nie ma rzeczy niemożliwych i każdego dnia powinniśmy doceniać na jak uprzywilejowanej pozycji jesteśmy lub w jaki sposób pomagać innym, którzy jeszcze nie są w tym samym miejscu co my.
     
    Karolina: Jako przyszła psycholog zdobyłam niezmiernie ważne doświadczenie w przyszłej pracy. Dzięki poznaniu tak wielu różnych historii dosłownie z całego świata łatwiej mi teraz wyobrazić sobie co dane osoby mogą czuć w wielu sytuacjach. Rozmowa o wszystkich doświadczeniach, z którymi zmagali się w życiu bardzo otworzyła mi oczy na wiele spraw, o których nawet nie miałam pojęcia. Kurs był niezwykle inspirujący, nie mogę doczekać się, aż wdrożę poznane metody w życie! Jeżeli jeszcze zastanawiacie się czy aplikować na projekty Erasmusa- po prostu zróbcie- warto!!
     
     
     
     
    2022-10-27T12:54:00+02:00 27 października 2022|