Kampania „Wesprzyj Siostry” 2017-09-26T16:05:46+00:00

KAMPANIA „WESPRZYJ SIOSTRY”

Chcemy opowiedzieć Ci historię trzech sióstr z Afganistanu, prawdziwych liderek – Parastu, Gaisu i Zohry. Pomóż nam sprawić, by ich historię usłyszała reszta świata. Wesprzyj naszą zbiórkę środków finansowych na ukończenie filmu dokumentalnego “Siostry” i miej swój we wprowadzaniu zmian na świecie!

Wesprzyj siostry

Film o afgańskich działaczkach możesz wesprzeć tez bezpośrednio wpłacając cegiełkę na konto Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w tytule: darowizna na Film Siostry
PL 69 2490 0005 0000 4600 5193 0559
Dziękujemy za zaangażowanie!

W 2016 roku  wyjechałyśmy do Afganistanu, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają realia życia tamtejszych kobiet. Przeprowadziłyśmy tam serię warsztatów dla kobiet-liderek. Spotkałyśmy się z młodymi aktywistami i działaczkami na rzecz praw kobiet. Większość kobiet w Afganistanie, uwięzionych w kulturze patriarchatu, boi się mieć swój własny głos i czemukolwiek sprzeciwić.

W Afganistanie kobiety spychane są w dół hierarchii społecznej. Ogranicza się im dostęp do edukacji, podejmowania decyzji, środków finansowych. W konserwatywnych środowiskach kobiety nie mają wpływu na swój wygląd, wykształcenie, męża czy przyszłość.

Talibowie odebrali im większość praw, którymi cieszyły się wcześniej i ta mentalność jest dalej bardzo silna. Nie wolno im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z rozrywek, a nawet chodzić do lekarza. Decyzje podejmowane są za nie przez mężczyzn. 70% Afganek jest zmuszana do małżeństwa, wiele z nich będąc jeszcze dzieckiem.

Chcemy mówić głośno o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w Afganistanie, bo one nie mają prawa głosu. Wzmacniając rozwój liderek w tym kraju, wzmacniamy ich pracę na rzecz pozostałych kobiet.

Mamy szansę realnie wpłynąć na ich los. Ale potrzebujemy Twojego wsparcia.

O FILMIE

W trakcie naszego wyjazdu nakręciłyśmy film dokumentalny “Siostry”, którego bohaterkami są  siostry: najmłodsza Zohra, Gaisu i Parastu. Należą do absolutnej elity – pochodzą z najbardziej liberalnych kabulskich rodzin. Ich ojcowie, bracia lub mężowie, zgodzili się, często wbrew ostracyzmowi dalszej rodziny i środowiska, aby wzięły udział w warsztacie – same, bez „opieki“ mężczyzn.

Mimo wszystko codziennie zderzają się z murem niezrozumienia i szykan ze strony większości afgańskiego społeczeństwa. Możnaby je nazwać siostrami, które połączył wspólny los. Wszystkie chcą zmienić sytuację kobiet w Afganistanie.

Nasz film pokazuje, w jaki kobiety w Afganistanie budują swoją niezależność, jak wzmacniają swój głos, jak zyskują dostęp do edukacji, władzy i wiedzy. Jak zaczynają się organizować, kształtować zmiany społeczne oraz nową rolę kobiet w społeczeństwie.

Parastu Yari

Parastu miała to nieszczęście, że urodziła się jako piękna kobieta. Na afgańskiej wsi w latach 90. to mogło wpędzić dziewczynę tylko w kłopoty. Jej uroda sprawiła, że zakochał się w niej lokalny watażka, który chciał się z nią ożenić. Ojciec Parastu sprzeciwił się wydaniu córki za mąż, co przypłacił własnym życiem. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona jej młodsza siostra – sześcioletnia wówczas Gaisu.

Dziś Parastu może być uznawana za kobietę sukcesu. Ukończyła studia prawnicze i ubiega się o fotel w afgańskim parlamencie. Ma dwójkę dzieci, a jej mąż jest także prawnikiem walczącym o prawa kobiet. Wbrew wszelkim nakazom kulturowym, męża wybrała sama.

Gaisu Yari

Gaisu urodziła się na głębokiej prowincji i została zaręczona w wieku lat 6. Od 15 roku życia była regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża. Cudem udało jej się uciec od przymusowego małżeństwa. Wyemigrowała do USA, skąd dopiero rok temu, wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu ze strony wciąż żyjącego watażki, zdecydowała się wrócić do Afganistanu aby ratować inne kobiety przed podobnym losem.

Gaisu aktywnie działa na rzecz kobiet. Ukończyła studia w zakresie gender i seksualności w Stanach Zjednoczonych. Pracowała w Ministerstwie Spraw Kobiet jako doradca ministra. Obecnie jest założycielem organizacji, która zachęca młode kobiety do rozwoju i przedsiębiorczości poprzez projektowanie mody. Jej organizacja współpracuje obecnie z ponad 300 kobietami z całego kraju.

Zohra Yari

Zohrę ominął los dwóch starszych sióstr. Dzięki pieniądzom Gaisu przesyłanym przez 9 lat z zagranicy, jako samotna młoda kobieta kupiła własne mieszkanie, budząc tym powszechne poruszenie. Obecnie pracuje wraz Gaisu w organizacji działającej na rzecz ekonomicznej emancypacji kobiet.

Zohra wyróżnia się nawet na tle wyemancypowanych kobiet – głośno wyraża swoje zdanie, nie boi się zgłaszać uwag czy zastrzeżeń, także wobec trenerek. Jest wyraźnie bardziej od innych zaangażowana emocjonalnie – wchodzi w gorące dyskusje i mocno przeżywa mniej postępowe poglądy koleżanek. Wciąż upomina się o prawa kobiet z prowincji, których perspektywy są nieporównanie gorsze od mieszkanek Kabulu.

DLACZEGO WYBRALIŚMY CROWDFUNDING?

Chcemy zaangażować Was we wsparcie kobiet, które naprawdę tego potrzebują. Chcemy mówić głośno o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w Afganistanie – chcemy krzyczeć, bo one nie mają prawa głosu. Dzięki dystrybucji filmu “Siostry” nagłośnimy ten problem.

Realizacja naszego projektu została wsparta przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+, co pozwoliło nam na pokrycie 80% kosztów. Na ten moment brakuje nam 30 tysięcy złotych, aby dokończyć projekt i wierzymy, że jesteśmy w stanie zebrać te fundusze z Twoją pomocą.

To nie wszystko. Chcemy również pokazać, że kobiety na całym świecie są siostrami. Bez względu na kraj, pochodzenie, wiek, czy wykształcenie. Wierzymy w solidarność i w to, że zaangażowanie ludzi jest najsilniejszą formą promocji idei na świecie. Do tego potrzebujemy również Twojego głosu – nie tylko wsparcia finansowego.

Dołączysz do nas?

WSPIERAJĄ NAS

 • Komisarz ds Praw Człowieka w Afganistanie Dr Sima Samar
 • działaczka praw kobiet Humaira Saqib
 • polityczki i parlamentarzystki z Kabulu, m.in Shinkai Karokhail
 • Ambasadorka United Nations – Hajar Abulfazl  
 • afgańskie organizacje SHUHADA, TAWANA, NEW LINE, NAI
 • Fundacja Heinrich Böll w Afganistanie
 • piłkarki z Afgańskiej Narodowej Kobiecej drużyny footbolowej,  
 • Uniwersytet Gawharshad z Kabulu
 • Afgańska Kobieca Agencja Prasowa
 • oraz organizacja Women Empowered Afghanistan z USA

PRZYJACIELE AKCJI

Naszą inicjatywę oraz produkcję filmu wspierają fantastyczne polskie liderki (i liderzy)! Artyści, działaczki społeczne, dziennikarki. Wszyscy oni angażują się w nagłośnienie problemu kobiet w Afganistanie poprzez tę kampanię.

PARTNERKI AKCJI

Wspiera nas także firma Limpol, która od 20 lat dostarcza swoim klientom produkty spożywcze z całego świata, zaopatrując zarówno sieci handlowe, jak również hurtownie spożywcze oraz sektor gastronomiczny. 90% zespołu firmy Limpol stanowią kobiety, dla który los innych kobiet nie jest im obcy i dlatego postanowiły się włączyć w działania na rzecz rozwoju i wyrównywania szans kobiet w Afganistanie. Dziękujemy!

Co zrobimy dzięki Waszemu wsparciu?

 • dokończymy montaż filmu dokumentalnego “Siostry”
 • wypromujemy film i pokażemy go na festiwalach w Polsce i na świecie (m.in.  Against the gravity w Warszawie, Cannes, Festiwal Filmów Kobiecych Athena w Nowym Jorku oraz Flying Broom Festiwal w Ankarze)
 • wytłoczymy płyty DVD
 • przeprowadzimy spotkania edukacyjne w Polsce na temat filmu wraz z wykładami i dyskusjami na temat działań poprawiających sytuację kobiet w Afganistanie
 • zaprosimy do Polski kobiety z Afganistanu, które wezmą udział w Kongresie Kobiet we wrześniu 2017 / 9/10 września, Międzynarodowe Targi Poznańskie/
 • realnie pomożemy kobietom, które na co dzień mierzą się z trudami życia w Afganistanie
 • dotrzemy do świadomości opinii publicznej i oddamy hołd bohaterkom filmu. Chcemy pokazać, jak w Afganistanie jest naprawdę i jak za sprawą młodych liderek można to zmienić.

Co już zrobiliśmy?

To, co zrobiłyśmy w Afganistanie, było politycznie niepoprawne – ale bardzo, bardzo potrzebne. Kobiety w Afganistanie potrzebują wzmacniania, żeby mogły iść dalej i zarażać swoją aktywną postawą kolejne kobiety.

 • Przeprowadziłyśmy 4-tygodniowe treningi liderskie dla młodych działaczek w Kabulu – “Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej”. Treningi dotyczyły równości szans w budowaniu zespołu, przywództwa kobiet, planowania projektów, równouprawnienia kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji, skutecznego networkingu, dziennikarstwa obywatelskiego.
 • Zabrałyśmy Afganki na empowermentowy trekking w górach otaczających Kabul – tu młode liderki pokonywały swoje ograniczenia i zdobywały szczyt. Dla wielu z nich był to pierwszy raz, kiedy uprawiały sport/aktywność fizyczną, gdyż kobiety w Afganistanie zwyczajowo nie uprawiają sportu.
 • Nakręciłyśmy film z udziałem młodych liderek, kadry organizacji społecznych  i działaczy praw człowieka w Afganistanie – mamy 50 godzin materiału wideo, który pozwoli na sfinalizowanie dokumentu “Siostry” oraz stanowi materiał do potencjalnego filmu pełnometrażowego.
 • Zbudowałyśmy na miejscu sieć kontaktów z liderami zmian, mediami i aktywistami broniącymi praw kobiet.

Uczestniczyłyśmy w Festiwalu Filmów o Tematyce Kobiecej w Kabulu, gdzie chcemy w październiku 2017 pokazać nasz film.

PROJEKCIE I DYSKUSJE OKOŁOFILMOWE

Zapraszamy serdecznie na projekcje krótkiej wersji filmu, po których odbędą się spotkania z bohaterkami i dyskusje panelowe z działaczami praw kobiet.

5 września 2017 – Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, godz 16.00-19.00

7 września 2017 – Kino Pod Baranami, Kraków, godz 17.00-19.00

9 września 2017 – Kongres Kobiet, Poznań, godz 14.30 – 16.00

10 września 2017  – Kino Muza, Poznań, godz 18.00-20.00

Zastanowimy się nad tym, jakie uwarunkowania wpływają na sytuację kobiet w Afganistanie i jakie są szanse na zmianę; jak wygląda życie, praca działaczy i działaczek praw kobiet w tym kraju; jakie trudności napotykają osoby realizujące programy pomocowe; jak przezwyciężyć strach gdy działa się na rzecz emancypacji kobiet w kontekście wojny, państwa wyznaniowego i kultury patriarchatu? Opowiemy też o naszej współpracy z liderkami w Kabulu.

W spotkaniu wezmą udział bohaterki filmu, afgańscy i polscy działacze praw kobiet, trenerki równości szans, naukowczynie, w tym:

Humayun i Shukria Sarabi /Women Empowered Afghanistan/

Zohra i Gaisu Yari / bohaterki filmu, Women’s Creative and Artistic Organization/

Jawad Wafa, Maisam Waseem /organizacja Shuhada/

dr Beata Kowalska /naukowczyni, ekspertka ds sytuacji kobiet w krajach arabskich/

Monika Sobańska / Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, autorka projektu “Młode kobiety na rzecz zmiany”/

dr Sławomira Walczewska /działaczka, Fundacja Kobieca EFKA/

Ewa Stoecker /trenerka antydyskryminacyjna, działaczka/

Justyna Tafel – reżyserka filmu

dr Ludwika Włodek  /dziennikarka, publicystka, naukowczyni/

Małgorzata Borowska /dziennikarka, trenerka równości szans kobiet i mężczyzn/

AUTORKI

Realizatorem filmu i projektu jest Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca, organizacja pozarządowa typu non-profit. Od 12 lat zajmujemy się wzmacnianiem głosu kobiet w Polsce i na świecie, edukacją liderek, aktywizacją kobiet do udziału w życiu publicznym i przeciwdziałaniem dyskryminacji kobiet w różnych dziedzinach życia.

Mamy na swoim koncie kilkadziesiąt projektów edukacyjnych i społecznych, w tym społeczne kampanie medialne, akcje publiczne, festiwale i przeglądy filmów o tematyce kobiecej. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety tworzą aktywistki, działaczki społeczne, trenerki edukacji kobiet, ekspertki równouprawnienia kobiet, polityczki, socjolożki.

Monika Sobańska

autorka projektu i koordynatorka, trenerka liderek społecznych

Wiceprezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety od 2005 roku. Jest twórczynią projektów społecznych i edukacyjnych na całym świecie. Pomaga kobietom wzmocnić swój potencjał, kompetencje, głos i pozycję, a także rozwinąć skrzydła. Przez 13 lat prowadziła kampanie społeczne na rzecz kobiet i przeciwdziałania przemocy domowej, Akademie Liderek, Kluby Kobiet, Kampanie dla lokalnych polityczek, Kobiece Wyprawy do Afryki Północnej, Rozwojowo-Rozrywkowe Festiwale dla Kobiet Progressteron, treningi dla kobiet doświadczających przemocy i grupy wsparcia dla samodzielnych matek.

Praca z ludźmi to jej pasja i misja życiowa. Z Afganistanem związała się emocjonalnie. Uważa, że misją każdej kobiety powinno być budowanie solidarności i siostrzeństwa kobiet.

Justyna Tafel

reżyserka filmu “Siostry”

Ukończyła Reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, studiowała również prawo – specjalizacja w międzynarodowej ochronie praw człowieka. Dziś łączy te zainteresowania w pracach nad filmem dokumentalnym “Siostry”. Jedną z najbardziej poruszających ją kwestii jest sytuacja kobiet w państwach wyznaniowych.

Jej krótki metraż dokumentalny „Połowa mnie”, fabularny „Poranek” oraz film dyplomowy „Smutne Potwory” były wyświetlane i zdobyły liczne nagrody podczas międzynarodowych festiwali filmowych.

Humayun Sarabi

założyciel i CEO organizacji Women Empowered Afghanistan

Działacz na rzecz praw kobiet. Ma ponad 15 lat doświadczenia w pracy z sektorem non-profit, głównie w obszarze praw człowieka i edukacji dziewcząt. Nieomal stracił życie, oblany kwasem przez Talibów, którzy odkryli, że prowadził akcje pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy na afgańskiej wsi. Z powodu prześladowań musiał wyjechać z Afganistanu.

KONTAKT

Masz pytanie na temat projektu, filmu “Siostry” czy samej zbiórki? Chcesz nam pomóc w inny sposób niż finansowy? Skontaktuj się z nami!

Mail: youth.awa@gmail.com

Telefon: 602 314 431 (Monika Sobańska)

Mamy dla Was cenne nagrody

 • Imienne podziękowanie w zbiorczym poście na Facebooku
 • Afgańskie przysmaki /suszone owoce, orzechy i migdały/, z których słynie Afganistan
 • Pocztówka z Afganistanu z podziękowaniem od liderek i autorek
 • Imienne wideo-podziękowanie od bohaterek filmu
 • DVD z filmem “Siostry” podpisanym przez bohaterki filmu
 • Sesja coachingowa empowerment czyli “Jak nadać kierunek i siłę marzeniom”
 • Książki Ludwiki Włodek “Wystarczy przejść przez rzekę – o Azji Środkowej” z dedykacją
 • Najnowsza płyta Pauliny Przybysz z dedykacją
 • Solowe albumy Piotra Roguckiego z autografem i dedykacją imienną
 • Lunch z twórcami i bohaterkami filmu – miasta: Kraków, Warszawa, Poznań.
 • Uczestnictwo w uroczystej kolacji z bohaterkami i autorami oraz wręczenie statuetki
 • Zaproszenie na koncert Pauliny Przybysz wraz z wejściem na backstage.
 • Zaproszenia na koncert do Piotra Roguckiego z wejściem na backstage.
 • Lunch z przyjacielem kampanii /prof. Magdalena Środa, miejsce: Warszawa/
 • Lunch z Ludwiką Włodek w Warszawie.
 • Weekendowy wyjazd COACHING&EMPATHY SESSION <Przywództwo mojego JA> z trenerką naturalnych kompetencji Ewą Daroszewską, Bukowina Tatrzańska.
 • Możliwość umieszczenia Twojego logotypu jako partnera/sponsora w materiałach promujących film i napisach
 • Piękne afgańskie upominki-rękodzieło wytwarzane przez kobiety zrzeszone w organizacji społecznej z Kabulu, którą prowadzą bohaterki filmu, Gasiu i Zohra Yari.